هنر امانت است و نمی شود از این امانت به هر شکلی سود برد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 648 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:53 ب.ظ، چهارشنبه، 20 فروردین، سال 1393 نظرات یک نظر

دکتر غلامرضا منتظری گفت: امروز را روز هنر اسلامی نام نهادند و باید با خویش خلوت کنیم و راه و رسم هنر را با هنر آوینی متصل کنیم و در این روز هنر و هنرمند را باید ارج نهیم و هنرمند نیز قدر خویش را به شایستگی بداند.

eeee-(107)به گزارش خبرنگار رادکانا، دکتر غلامرضا منتظری، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان در نخستین یادواره شهدای هنرمند استان گلستان در شهرستان کردکوی از همت والای سازمان بسیج هنرمندان که توانستند برای اولین بار این یادواره را برگزار نمایند تشکر کرد و گفت: هنر را مزین به زیبایی دانست و آدمی نیز به دنبال زیبایی است و این زیبایی در فطرت آدمی گماشته شده است.

وی افزود: امروز را روز هنر اسلامی نام نهادند و باید با خویش خلوت کنیم و راه و رسم هنر را با هنر آوینی متصل کنیم و در این روز هنر و هنرمند را باید ارج نهیم و هنرمند نیز قدر خویش را به شایستگی بداند.

وی به این گفته شیطان که هنگام اخراج از حریم کبریایی گفته است ” هرآنچه در زمین است را زیبا جلوه می دهم تا همگان را به گمراهی بکشم” اشاره کرد و بیان داشت: از این آیه این چنین برمی آید که با ضعف در هنر می توان انسان را به انحطاط کشاند.

منتظری با بیان این نکته که هنر نعمت است و در نهانخانه وجودی انسان قرار گرفته است، اظهار داشت: قابلیت هایی در انسان دیده شده است که این نعمت در آن نهاده شده است.

وی ادامه داد: هنر امانت است و نمی شود از این امانت به هر شکلی سود برد.در آیات شریفه قرآن وجود دارد که مردم باید پاسخگو باشند .نعمت هنر به هر کسی واگذار نشده است و لذا باید از نعمت هنر به منزله جاذبه آن بجا استفاده کرد و به قول شهید بهشتی ” هنر نردبانی برای صعود است نه برای سقوط ” .

منتظری با اشاره به این نکته که تنها چهره ای را که مقام معظم رهبری از آن بعنوان سید شهدای اهل قلم یاد می کنند، شهید آوینی است، ابراز داشت: و اینکه چرا ایشان به این نام معروف است و تاریخ شهادتش را روز هنر اسلامی می نامند را برای همگان عنوان ساختند.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در خصوص ویژگی های شخصیتی شهید آوینی گفت: سالهاست که جسم ظاهری شهید آوینی از میان ما پرکشیده است اما هنر او در جهان اسلام جایگاه ویژه ای را برای خود اختصاص داده است، چرا که آوینی برای خدا از دفاع مقدس گفته است.

وی هنر آوینی را تماما اخلاص دانست و خاطرنشان کرد: آوینی برای خدا آموخت و برای خدا تولیداتش را بکار برد و ما باید در خلق اثر هنری همانند شهید آوینی خالصانه و برای خدا عمل کنیم.

دکتر منتظری افزود: هنر همانند شمشیر دولبه است که اگر در مسیر صحیح قرار نگیرد خود صاحب اثر را نیز از بین خواهد برد.

منتظری شاخصه دوم هنر شهید آوینی را نقش هدایتی آن دانست و افزود: هنر یک ابزار نیرومند برای هدایت است و می تواند تقوا را در انسان بوجود آورد.

وی ادامه داد: آوینی برای سرگرمی چیزی ننوشت، هنرمند باید بداند زمان او به چه چیزی نیاز دارد و در پی تحقق آن موضوع هنر خود را بکار ببندد.

منتظری در پایان عنوان کرد: اینک و با این همه دغدغه در خصوص فرهنگ بهترین زمان است که هنرمندان خود را فرزند زمان خویش معرفی نمایند و مشتاقانه به سمت شکوفایی فرهنگ ناب ایرانی حرکت نمایند.

گلستان بلاگ می گوید:

با سلام
این مطلب به نام شما در گلستان بلاگ منتشر شد.
لینک مطلب :
http://golestanblog.ir/%D9%87%D9%86%D8%B1-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AA-%D8%A8%D9%87-%D9%87/
با تشکر از مطالب خوبتان
منتظر مطالب بعدی شما هستیم

ارسال نظر