ورود یک کفچه مار سمی به منزلی در گرگان + عکس
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,905 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:15 ق.ظ، سه شنبه، 20 خرداد، سال 1393 نظرات بدون نظر

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری گرگان از ورود مار به منزل مسکونی یکی از شهروندان در شهرک بهزیستی این شهرستان خبر داد.

golestanema23به گزارش رادکانا، روابط عمومی این سازمان روز دوشنبه اعلام کرد: یکی از شهروندان روز گذشته در تماس با سامانه 125، از ورود مار به یک منزل مسکونی در این منطقه خبر داد که تیم عملیاتی آتش نشانی اعزام و پس از دقایقی موفق به گرفتن این حیوان که از نوع کفچه مار بود، شدند.

golestanema21

ماموران آتش نشانی، این مار را جهت رهاسازی در محیط طبیعی، تحویل عوامل محیط زیست دادند.

به گزارش ایرنا، با توجه به فصل گرما و همجواری برخی منازل مسکونی با زمین های بایر، امکان ورود مار و جانوران موذی و وحشی به داخل واحدهای مسکونی وجود دارد که رعایت موارد ایمنی، بستن درب و پنجره ها و نصب توری بر روی محل های تهویه هوا، از ورود این حیوانات جلوگیری می کند.

کفچه مار (کبرای آسیای مرکزی)

نام علمی : Naja oxiana 

نام انگلیسی: Central Asian Cobra    

نام فارسی: کفچه مار (کبرای آسیای مرکزی)        

مشخصات : مردمک چشم گرد و متمایل به بیضی ، در مار زنده گردن به شکل کفچه ، اندازه پولکهای بین بینی برابر یا کمی کوتاهتر از پولکهای جلو پیشانی ، دارای یک پولک جلو چشمی و سه پولک عقب چشمی ، لب بالا دارای 7 پولک و لب پائین 8 پولک (سومین و چهارمین پولک لب بالا متصل به چشم ) پولکهای گیجگاهی 3+2 یا 4+2 عدد، پولکهای سطح پشتی صاف ، کم و. بیش زیگزاک مانند و در 21 ردیف ، پولکهای سطح شکمی 192 تا 206 و سطح زیرین دم 51 تا 70 عدد ، پولک مخرجی منفرد .

بدن به رنگ زرد تیره یا قهوه ای کم رنگ ، قهوه ای تیره یا خاکستری متمایل به سیاه ، بدون خال یا نقوش مشخص ، دارای یک یا چند حلقه تیره رنگ در قسمت قدامی سطح شکمی ، نوزادان دارای حلقه‌های تیره رنگ در سرتاسر بدن .

golestanema23

حداکثر طول 165 سانتیمتر ، دم 27 سانتیمتر .

تغذیه از قورباغه‌ها ، موشها ، پرندگان ، پرندگان کوچک ، جوندگان ، مارمولکها ، و تخم پرندگان ، ماهیها .

زاد و ولد : تخمگذار ، 8 تا 12 تخم در فصل تابستان .

زیستگاه : صخره‌ها ، لای سنگها ، بوته‌ها ، علفزارها .

انتشار جغرافیایی : مناطق مجاور دریای خزر ، ترکمنستان ، ازبکستان ، تاجیکستان ، افغانستان ، ایران ، کشمیر ، پنجاب ، شمال و شمال شرقی بلوچستان .

 

پراکندگی در ایران : استانهای خراسان ، مازندران ، گلستان ، سمنان .

ارسال نظر