ویژگی های حاکم از دیدگاه حضرت علی علیه السلام
تعداد بازدید تعداد بازدید: 598 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:48 ق.ظ، شنبه، 18 خرداد، سال 1392 نظرات بدون نظر

یکی از مسائلی که این روزها در جامعه ما مطرح است بحث انتخاب اصلح بعنوان رئیس جمهور است، حضرت علی علیه السلام در نامه ای به مالک اشتر ویژگی های یک حاکم اسلامی را برمی شمرد.

Ahdnamehحتما دوستان عزیز پس از خواندن این سخنان زیبای حضرت علی علیه السلام، تصدیق خواهند کرد که حضرت چقدر دقیق به رفتارهایی که باید یک کارگزار حکومت داشته باشد، توجه داشتند و مسئولین حکومتی را به عمل به این مطالب توجه می دادند.
این مطالب در نامه 53 نهج البلاغه ( معروف به عهد نامه مالک اشتر) آمده است.

نامه 53

“این، فرمان بنده خدا، علی امیر مومنان به مالک اشتر پسر حارث است. در عهدی که با او دارد هنگامی که او را به فرمانداری مصر بر می گزیند تا خراج آن دیار را جمع آورد و با دشمنانش نبرد کند ، کار مردم را اصلاح و شهرهای مصر را آباد سازد”.
ضرورت تقوای کارگزاران
(ای مالک) نیکوترین اندوخته تو باید، اعمال صالح و درست باشد. هوای نفس را در اختیار گیر و از آنچه حلال نیست خویشتنداری کن. (یعنی کار حرام انجام نده)

روش برخورد با مردم

مهربانی با مردم را پوشش دل خویش قرار ده و با همه دوست و مهربان باش.
مبادا هرگز چونان حیوان شکاری باشی که خوردن آنان را غنیمت دانی ، زیرا مردم دو دسته اند : دسته ای برادر دینی تو و دسته دیگر همانند تودر آفرینش.

حق گرایی

دوست داشتنی ترین چیزها در نزد تو، در حق میانه ترین و در عدل فراگیرترین و در جلب خوشنودی مردم گسترده ترین باشد که همانا خشم عمومی مردم، خشنودی خواص را از بین می برد اما خشم خواص را، خشنودی همگان بی اثر می کند.

خواص جامعه همواره بار سنگینی را بر حکومت تحمیل می کنند زیرا در روزگار سختی یاریشان کمتر و در اجرای عدالت از همه ناراضی تر و در خواسته هایشان، پافشارتر و در عطا و بخشش ها، کم سپاس تر و به هنگام منع خواسته ها، دیرعذرپذیرتر و در برابر مشکلات کم استقامت تر می باشند. در صورتی که ستون های استوار دین و اجتماعات پرشور مسلمین و نیروهای ذخیره دفاعی عموم مردم می باشند، پس به آنها گرایش داشته و اشتیاق تو به آنها باشد.

تهیه کننده: حجت الاسلام والمسلمین حسین الوند

ارسال نظر