” پان ” ، ماده ی مخدری در حد شیشه
تعداد بازدید تعداد بازدید: 882 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:02 ب.ظ، پنج شنبه، 5 اردیبهشت، سال 1392 نظرات بدون نظر

” پان ” ماده ی مخدری است که ترک اعتیادش مانند شیشه بسیار سخت است.

thumb276-f7162e72b84eb915f9b111776e70941d« یکی از این مواد که چندی است بخصوص از طریق مرزهای شرقی وارد کشور شده است ماده مخدّری بنام پان می باشد. این، یک ماده صناعی است که به اسامی مختلفی در کشور مشهور است:

pan_masala

پان ، ناس ، ناس خارجی ، پان پاکستان ، پان عربی ،‌ راجا ، ویتامین ، ناس افغانی ، ملوان زبل ، نیسوار ، پان اسفناج ، گوتکا ، تایتانیک ، خوشبو کننده دهان‌ ، آدامسی …

این ماده در اشکال مختلف بصورت پودر، آدامس، پاستیل، قرص های مکیدنی یا جویدنی و تحت عنوان خوشبوکننده دهان با طعم های مختلف از جمله نعناع یا ادویه معطّر و با قیمت بسیار ارزان بین ۵۰ تا ۳۰۰ تومان گاهی در بسته بندی زر ورق آلومینیومی و گاهی داخل دستمال کاغذی کوچک عرضه می شود.

این ماده بصورت صناعی و بعضاً غیر بهداشتی تهیّه می گردد یک نوع آن پان پراک ( Pan Prag ) است که ترکیبی از تنباکو ، آهک ، خاکستر ، ادویه های معطّر ساخارین و اسانس های افزودنی غیرمجاز است.

البته گاهی از طعم هایی مثل نعناع و ترکیباتی همچون سرب، کربنات منیزیم و آرسنیک نیز در اینها استفاده می شود. طرز استفاده آن بصورت جویدنی یا مکیدنی است.

panparag یک نوع دیگر ماده مخدّر پان است که از دانه درخت آرکا کاتچیو استفاده می شود، دانه این درخت باعث قرمزی رنگ دهان می شود و آب دهان افرادی که این دانه را مصرف می کنند به رنگ قرمز خواهد بود!

این دانه در برگ درختی بنام بِتِل پیچیده می شود و به آن موادی و به آن موادی مانند هیدروکسید کلسیم، تنباکو و خوشبو کننده دهان و … افزوده می شود.

البته به دلیل گران بودن درخت بتل گاهی از مواد تقلبی و خاکستر به جای آن استفاده می کنند. یک نوع دیگر گوتکا است که برای تهیّه آن مواد موجود در پان را جوشانده و عصاره آن را در برگ درختی بنام وین می پیچند و به این طریق گوتکا ایجاد می شود.»

این ماده ی مخدر متاسفانه در استان ما به شدت رواج یافته است . ماده ای که هنوز از سوی مسئولین به عنوان ماده ی مخدر قابل پیگرد شناخته نشده است .

این ماده ی مخدر آنقدر عمومی شده که در هر شهری شما به راحتی می توانید آنرا از سوپر مارکت های عمومی شهر تهیه نمایید .

امیدواریم مسئولین امر در این خصوص اقدام های لازم را مبذول نمایند.

ارسال نظر