پان گرگانیسم فرزند مجازی دیگری زائید
تعداد بازدید تعداد بازدید: 578 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 5:36 ب.ظ، جمعه، 20 اردیبهشت، سال 1392 نظرات بدون نظر

پان گرگانیسم ، اگر چه نقشش در تولد و تربیت فرزندان به عنوان پدر یا مادر مشخص نیست ولی ضعف و ناتوانی اش در کنترل ، نظارت و تربیت فرزندان خود کاملا مشخص است

thumb271-477a7435f2bd2239143471143bdf7cf8پان گرگانیسم در طول چند سال فعالیت آرام و خزنده خود در فضای مجازی صاحب فرزندان زیادی شده است که برخی از آنها ناقص الخلقه ، برخی عقب مانده ، برخی جلو زده ، برخی استثنایی ، برخی سر راهی ، برخی نا اهل و … و تعدادی هم فرزندان سالم و اهل بوده اند  .

سرزمین گرگان به عنوان فرزند تازه متولد شده پان گرگانیسم در فضای مجازی است که باید منتظر ماند و دید جزء کدام دسته از فرزندان پان گرگانیسم خواهد شد .

پان گرگانیسم ، اگر چه نقشش در تولد و تربیت فرزندان به عنوان پدر یا مادر مشخص نیست ولی ضعف و ناتوانی اش در  کنترل ، نظارت و تربیت فرزندان خود کاملا مشخص است .

برخی فرزندان مجازی پان گرگانیسم که در چند سال اخیر زاده شده اندو یا حداقل اسم آنها مورد علاقه پان گرگانیست هاست و به شیوه و روش های مختلف زیست می کنند و در یک نگاه ساده به فضای مجازی دیده می شوند عبارتند از :

  استرآباد من – انجمن وبلاگ نویسان گرگاندوست –  نوای گرگان – درب نو –  گرگان نامه – گرگان ما – گرگان شهر – گرگان مارکت – گرگان شارژ – عکس هایی از گرگان – اینجا … گرگان زمین – هورکانیه  – گرگان خبر – در شهر چنارها …گرگان – از دیار استراباد – استراباد – گرگان زمین – گرگان سلام – استارباد – گرگان امروز – 90 گرگان – سبزینه گرگان –  وقایع استرآبادیه- گ مثل گرگان – گرگان یا استراباد – گرگان سرزمین من – خلیج گرگان – گرگان سبز – گرگانیان – گرگان نیوز  – طبیعت گرگان – کافه گرگان – گرگان نوین – انجمن گرگانیها – دروغ گرگان – گرگان رسانه – اهل گرگان – دختر گرگانی – پارتیزان گرگان  – پارتیا گرگان – گرگان و  … و شاید هم ده ها بچه دیگر .

سرزمین گرگان آخرین ورژن پان گرگانیسم

” سرزمین من ” به عنوان آخرین ورژن و آخرین نسخه پان گرگانیسم که به تازگی متولد شده است ، فعلا سنگ همان حرف ها و همان آرمان های گذشتگان و قدمای خود را به سینه می زند .

نگاهی به برخی بندهای عنوان شده توسط شورای سردبیری سرزمین گرگان در متن مقدمه و معرفی خود گویای خیلی از حرف هاست :

** خوشحالیم که در این روزهای رویایی ، ‌سایت خبری و تحلیلی سرزمین گرگان با همت جمعی از جوانان و فعالان علاقه‌مند به توسعه پایدار گرگان ، به فضای مجازی گام می‌نهد.

** در سال‌های اخیر شاهد به ‌بار نشستن تلاش‌های طیف گسترده‌ای از فعالان فرهنگی و اجتماعی در حوزه فعالیت‌های مرتبط با گرگان بوده‌ایم .

** واقعا چه حس خوبی داریم ، هنگامی که شاهدیم بخش عمده‌ای از شهروندان ، نسبت به صیانت از میراث‌‌های گرانقدری همچون بافت تاریخی گرگان ، دیوار تاریخی گرگان ، ورزش گرگان ، محیط‌ زیست گرگان و… دغدغه دارند.

** چه زیباست که این روزها صدها ساختمان و مجتمع مسکونی ، تجاری ، خیابان‌ها و… از نام‌های مرتبط تاریخی و باستانی با منطقه همچون هیرکانیا ، هیرکان ، ورکان ، استرآباد و گرگان برخوردار است.

** چه نیک است که ده‌ها وب‌سایت متعلق به گروه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی و فرهنگی از نام‌های تاریخی بهره می‌برد .

** جای بسی خوشوقتی که در طی سال‌های اخیر ده‌ها محصول فرهنگی همچون کتاب ، آلبوم موسیقی ، سالنامه و… مرتبط با گرگان منتشر شده است.  

** ما در سرزمین گرگان می‌کوشیم ، یادآوری کنیم که ما باید سرمایه‌های این سرزمین اهورایی را برای نسل آتی حفظ کنیم تا آیندگان از ما به نیکی یاد کنند.

« بهارتان رویایی‌تر باد     …    شورای سردبیری سر زمین گرگان »

معرفی جوهره اصلی تفکر و جریان پان گرگانیسم

اینک اندکی به عقب باز گردیم و ریشه ها و جوهره اصلی این نوع تفکر و جریان خاص را باز خوانی کنیم :

در حالی که تفکر سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی خاصی با عنوان ” پان گرگانیسم ” سالها در گرگان به صورت جریانی خزنده و نامحسوس فعالیت می کند و به دنبال پیگیری خواسته ها و منافع مد نظر خود در سطوح و بخش های مختلف اداری و اجتماعی و فرهنگی مرکز استان است ولی مدعیان اصلی این تفکر و جریان ، مانند و به شیوه مدعی مکتب ایرانی ( آقای خاص ) به دفاع از اندیشه و آرمان خود می پردازند .

پان گرگانیست ها می گویند : مگر ایرادی دارد که یک نفر سر زمین ، وطن و خانه پدری خود را دوست داشته باشد و به آن عشق بورزد و در این راه ، گرگاندوستی و یا عشق به گرگان و هیرکان را دنبال کند .

این تفکر اعتقاد دارد که فقط باید برای گرگان و گرگانی کار کرد و اگر قرار است امتیاز ، پروژه و یا حقی برای افرادی قائل بود ، اول گرگانی بودن فرد لحاظ شود و بعد معیار های دیگر مد نظر قرار گیرد . این که مدعیان اصلی این تفکر منحرف ، خود چقدر دارای اصالت مورد نظر هستند جای تامل و مداقه دارد .

گویا این روزها دوباره گرگانی بودن و اصالت گرگانی داشتن ، اسم رمز و شعاری در بین برخی افراد شده است تا با پرداختن و بهره گیری از آن به برخی منافع مادی و سیاسی خاص برسند و نوعی انسجام و یکپارچگی در تعداد و طبقه ای خاص ایجاد نمایند و با همراه ساختن بدنه اجتماعی و مردمی به دنبال خود ، مدیریت سیاسی و فرهنگی و اجتماعی شهر را دست بگیرند .

البته این راهی است که در گذشته توسط برخی از لیدر ها و بزرگان دارای چنین تفکری طی شده و برای آنها نیز نتیجه ی در خور توجهی نداشته است و دلیل اصلی بی نتیجه ماندن چنین تحرکاتی ، مبنای نادرست و نیت های نا صواب مکتوم مانده در نوع تفکر آنهاست .

متاسفانه این افراد بجای اینکه بر واژه هایی چون مردم ، جامعه ، عموم مردم و … تکیه کنند به دو عنوان گرگان و گرگانی بودن بیشتر بها می دهند و همواره سعی دارند که گرگان و گرگانی بودن را بیشتر بر زبان برانند و در مدیریت خود آن را اصل قرار دهند .

شاخه رسانه ای پان گرگانیسم و اهداف آن

شاخه رسانه ای این جریان را می توان در وبلاگ ها و اخیرا سایت های مختلفی دید که به بخش هایی از آن در صدر این نوشته اشاره شد .

ولی در این زمینه آنچه قابل توجه است این است که اهداف و اغراض مدعیان اصلی این تفکر و جریان  ، بخصوص از شاخه رسانه ای این تفکر چیست ؟

به نظر می رسد شاخه رسانه ای پان گرگانیسم چند ماموریت را به صورت هم زمان برای اربان خود اجرا می کند که برخی از آنها عبارتند از :

1. انتشار دهنده ایده ها و افکار ایدئولوگ ها و لیدر های پان گرگانیسم باشند .

2. شخصیتی کاذب و تصنعی برای برخی از طرفدارن خود و کاربران فضای مجازی بسازند .

3. مسیر پذیرش دیدگاه ها و برنامه های فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی این اندیشه را در جامعه تسهیل کنند .

4. نوعی شبکه سازی افراد در فضای مجازی دست بزنند و در مواقع مورد نیاز ( مثل : انتخابات ، حمایت یا تخریب افراد ، جریان سازی و … ) از آنها بهره برداری کنند .

5. برای برخی از طرفدارن و علاقمندان به پان گرگانیسم اشتغال ایجاد نماید .

واکنش برخی دیگر از فرزندان پان گرگانیسم

در این زمینه موضع گیری و رفتار برخی از فرزندان بزرگتر پان گرگانیسم در خصوص فضای رسانه ای نیز قابل توجه می باشد :

1. گرگان نیوز :  با گذری کوتاه در فضای مجازی می توان به سایت های متعددی با نام گرگان رسید و با اندکی بررسی می توان این سایت ها را به چند گروه تقسیم بندی کرد : تعدادی از این سایت ها فقط نام گرگان را یدک می کشند ،  تعدادی دیگر وظیفه خطیر کپی برداری از دیگر سایت ها را بر عهده دارند ، عده ای دیگر فقط در مناسبت هایی نظیر انتخابات فعالیت می کنند و بعد از آن به ورطه فراموشی و تکرار می افتند ، عده ای دیگر سایت هایی  هستند که به جای اطلاع رسانی صحیح جنجال آفرینی را بر عهده دارند و …..تا نظر شما چه باشد ؟

2. گرگان نامه : مدتی است که سایت های متفاوتی در فضای مجازی با نام گرگان و مسائل مرتبط با این شهر و استان در حال راه اندازی هستند. گر چه تعدادی از این سایت ها فقط نام گرگان یا اسامی دیگر آن را یدک می کشند و  دغدغه ای برای توسعه و پیشرفت این شهر و شهروندانش ندارند. در این میان از سرگیری دوباره گرگان نیوز خبر خوشی برای اهالی فضای مجازی استان بود که خوشبختانه به نظر می رسد با راه اندازی سایت جدیدی به نام سرزمین گرگان باید منتظر چرخش فضای مجازی به سمت توسعه بیشتر شهر گرگان باشیم.

نتجه گیری :

اگر چه پان گرگانیسم و یا تفکر مبتنی بر گرگاندوستی مدعی است که : « گرگانی اصیل و غیر اصیل » ، « بومی و غیر بومی» ، « شهری و روستایی» و مفاهیمی از این دست اهمیت چندانی ندارند ؛ بلکه کارنامه افراد ، گروه‌ها و جریان‌های فکری، برنامه‌های عملیاتی و میزان توفیقات شان در مسیر پیشرفت و اعتلای شهر گرگان ، ملاک و معیار تشخیص خواهد بود ولی در عملکرد و سیاست های اعمالی مدعیان این تفکر چیز دیگری مشاهده می شود .

پان گرگانیست ها به چیزی غیر از آنچه که می گویند و داعیه آنرا دارند عمل می کنند ، در نگاه واقعی و در عمل آنان این گونه است که فقط باید برای گرگان و گرگانی کار کرد و اگر قرار است امتیاز ، پروژه و یا حقی برای افرادی قائل بود ، اول گرگانی بودن فرد لحاظ شود و بعد معیار های دیگر مد نظر قرار گیرد .

اگر چه با به وجود آمدن شرایط  خاص سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی در این روزها ، گویا دوباره گرگانی بودن و اصالت گرگانی داشتن ، اسم رمز و شعاری در بین برخی افراد شده است تا با پرداختن و بهره گیری از آن به برخی منافع مادی و سیاسی خاص برسند و نوعی انسجام و یکپارچگی در تعداد و طبقه ای خاص ایجاد نمایند و با همراه ساختن بدنه اجتماعی و مردمی به دنبال خود ، مدیریت سیاسی و فرهنگی و اجتماعی شهر را دست بگیرند .

اگر قرار باشد در گرگان بر مدار این تفکر حرکت کنیم باید بگوییم نه تنها پیشرفتی نخواهیم داشت بلکه در شهری چون گرگان که مردمی 72 ملت در کنار هم به خوبی و آرامش زندگی می کنند ، با گذر زمان دچار تعارضات گوناگون و بعضا جنجال های قومی و قبیله ای خواهیم شد  .

جان کلام اینکه ، همه ما گرگان را دوست داریم و برای پیشرفت و اعتلای آن هر کاری لازم باشد انجام می دهیم اما اینکه بخواهیم با تکیه بر این واژه ، کرامت و شرافت انسانی را زیر پای بگذاریم ، کار ی ناصواب است .

آنجا که خداوند متعال تنها ملاک تمایز و برتری انسان ها بر یکدیگر را فقط در تقوای بیشتر قرار داده است و شهدای عزیز ما از سراسر کشور در دفاع از وطن و میهن اسلامی ، جان خود را فدا نمودند ، قرار دادن و جعل ملاک هایی کاذب و تصنعی سراسر ایراد است .

امروز همه گرگان ، همه گلستان و همه ایران ؛ وطن و سرای ماست و باید همه اینها آباد باشد که اگر این گونه بود دل ما خوشحال و مسرور خواهد شد .

فرامرز     گلستانی

گلستان ما

ارسال نظر