پروژه میلیاردی که در غرب گلستان خاک میخورد / چراغ مودم اولین روستای اینترنتی بیسیم کشور خاموش است + عکس
تعداد بازدید تعداد بازدید: 364 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:37 ق.ظ، پنج شنبه، 26 فروردین، سال 1395 نظرات بدون نظر

ساکنان روستای لیوان شرقی استان گلستان اولین روستانشینان ایرانی بودند که از اینترنت بی سیم بهره مند شدند اما این بهره برداری دوام چندانی نداشت و این پروژه ملی و استانی در حال خاک خوردن است.

روستای لیوانبه گزارش سرویس اجتماعی رادکانا به نقل از کاسب امین؛ “روستای لیوان شرقی” از توابع شهرستان بندرگز در غرب گلستان است که بالغ بر 800 خانوار سکنه دارد.

در سال 1384 این روستا صاحب ، دومین مرکز جامع خدمات ارتباطات و فن آوری اطلاعات روستایی کشور با هدف ارائه خدمات فن آوری اطلاعات به روستاییان تاسیس گردید.

این مرکز در سالهای بعد توسط تیمهای فنی با تجربه تجهیز و آماده ارائه خدمات به مردم روستای لیوان شد، همچنین در سال 1390 توسط تیم فنی- مهندسی علوم و فنون مجهز به اینترنت بی سیم شد و “روستای لیوان” اولین روستای اینترنتی مجهز به اینترنت بی سیم در کشور نام گرفت.

این اقدام که مورد تحسین مردم استان و اهالی این روستا قرار گرفته بود رفته رفته از چشم مردم افتاد و عملا این مرکز جامع که قادر به توانایی های بالقوه در خصوص پیشرفت این منظقه را داشت از بین رفته و تنها ساختمان این مرکز در استان باقی مانده است.

kasebeamin 2

مدیرعامل سابق شرکت مخابرات گلستان در زمان آیین افتتاح این پروژه که در سال 1390 ،گفت: هدف از راه اندازی این سامانه اینترنت بی سیم (wireless)، خدمات بیشتر به روستانشینان به خصوص کشاورزان بوده است.

وی گفت: این سامانه اینترنتی میتواند، هشت هزار هکتار زمین از دامنه البرز در جنوب غربی تا خلیج گرگان در  شمال غربی گلستان از اینترنت بی سیم بهره مند شوند.

حسینی وعده داده بود که کاربران این روستا و مردم غرب گلستان می توانند با تلفن همراه ، در دورترین نقطه روستایی نیز از اینترنتی استفاده کنند که پهنای باند آن 10 برابر پهنای باند وایمکس است.

*مزایای شبکه بی سیم در روستای لیوان شرقی

با توجه به اینکه حرفه اغلب روستاییان منطقه غرب گلستان کشاورزی ، دامداری و دامپروری است و به دلیل عدم وجود خطوط تلفن در مزارع و باغ ها، همچنین دامداری ها و چراگاه ها که آنها را، از ارتباط با دنیای مجازی و اینترنت به وسیله خطوط DialUp و ADSL محروم می کند، وجود شبکه wireless امکان دسترسی به اینترنت را برای آنها در هر مکان و زمان مهیا می سازد.

به عبارتی کاربران می توانند نه تنها با استفاده از رایانه خانگی و یا رایانه همراه ( نوت بوک ) بلکه با استفاده از تلفن همراه خود نیز در مزارع و باغها از خدمات اینترنت استفاده کنند، به این ترتیب آمار استفاده از اینترنت در روستا بالا خواهد رفت.

پژوهشها و پروژه های انجام شده طی دهه گذشته تاثیر استفاده از اینترنت را بر بالا بردن سطح زندگی روستایی نشان داده است، علاوه بر این تجمیع زیرساختهای مخابراتی با استفاده از فن آوری Wireless امکان استفاده از سرویسهای تلفن، موبایل، ویدیوکنفرانس و مکالمه تصویری را در روستای لیوان مهیا می سازد.

kasebeamin 5

از جمله تاثیرات استفاده از شبکه wireless برای روستاییان می توان موارد زیر را نام برد:

*در بخش آموزش، امکان استفاده از اینترنت بی سیم در مزارع و باغات و دامداری ها برای آموزش روستاییان در امور مربوط به شیوه های آبیاری، تجهیزات مدرن تغذیه دام و… به متولیان این امر کمکهای زیادی خواهد کرد و نیز امکان استفاده از مکالمه تصویری و ویدیو کنفرانس به آنها فرصت ارتباط مستقیم با مراکز مسئول امور مرتبط با روستا مانند جهاد کشاورزی را خواهد داد.

*مسئولان مدارس و آموزشگاههای روستای لیوان و روستاهای همجوار می توانند با خدمات Wireless ارتباطات دو سویه راحت تری با هم و با واحد استانی داشته باشند.

*در بخش بهداشت و درمان، ارتباط سریع و موثر بیماران در شرایط اضطراری و اورژانس با مراکز درمانی و حتی پزشک برقرار خواهد شد.

*در حوزه ارتباطات فرهنگی، ارتباطات مراکز فرهنگی و مساجد با استفاده از اینترنت بی سیم و ویدیوکنفرانس راحت تر می شود.

در بخش تجارت، تشکیل یک شبکه بین روستاهای مجاور جهت بررسی وضع محصولات ، نوسان قیمت محصولات ، معرفی محصول برای فروش با قیمتهای پیشنهادی که در این مورد کمک به حذف دلالان از معاملات و پایین آمدن سطح کلی قیمتها می شود.

*هچنین با استفاده از امکاناتی از قبیل google map می توانند تعداد درختان، مساحت مزرعه و همچنین موقعیت زمین و باغ خود را با زمین های مجاور داشته باشند.

kasebeamin 3

حال با تفصیر عنوان شده، این سرمایه گزاری عظیمی که شرکت مخابرات در این نقطه از استان کرده در حال خاک خوردن است و این سرمایه ملی هدر رفته است .

*گلایه های شدید مردم روستای لیوان از مسئولین

مردم این روستا ضمن گلایه شدید از مسئولین ذیربط، خواستار پاسخگویی از آنها هستند که چرا این پروژه ملی که روستای لیوان شرقی را به عنوان دومین روستای اینترنتی کشور محسوب کرده بودند عملا کار مفیدی از این بنا و امکانات آن نمیبرند.

محمد جمال به عنوان یکی از جوانان این روستا در گفتگو با خبرنگار ما گفت، که عملا این ساختمان و تجهیزات آن نیز هیچ استفاده ای نمیشود و حتی نمیدانیم در این ساختمان وسیله ای وجود دارد یا خیر.

وی در ادامه افزود: وقتی دومین مرکز جامع فناوری و اطلاعات کشور و اولین روستای اینترنتی ایران نتواند اینترنتی را پوشش دهد، چه فایده ای دارد. آیا این عمل مسئولین برای خودنمایی بوده یا اسراف ؟

علی عسگری یکی دیگر از ساکنان این روستا گفت: این مرکز به عنوان مرکز آموزش علمی و کاربردی دانشگاه بدل شده است و میتوان گفت اولین روستایی هستیم که صاحب دانشگاه شده ایم اما در حد یک تابلو با ارم دانشگاه، که دانشجویی در این مرکز وجود ندارد.

مردم این روستا در ادامه صحبت های خود با ما گفتند: در زمان های نخست بهره برداری این مرکز، جوانان رقبت زیادی برای فعالیت در این مکان داشتند و بسیاری از دانشجویان و دانش اموزان روستا های همجوار و این منطقه به این مرکز می آمدند و از خدمات این مرکز بهره می بردند اما در این چند سال اخیر، درب این مرکز اینترنتی بسته شده است و می توان گفت اسراف بزرگی در این منطقه روی داده است.

یکی از دانشجویان این روستا در گفتگو با ما افزود: این مرکز می توانست به عنوان منبع درآمد و شغل برای جوانان این منطقه محسوب شود اما به علت بی کفایتی برخی از مسئولین استانی و شهرستانی، عملا چراغ این مرکز سال های سال خاموش است و مردم و دانشجویان و دانش آموزان با درب بسته آن مواجه می شوند.

*اولین روستای اینترنتی بی سیم را بشناسید

روستای لیوان شرقی، از نظر جغرافیای روستای لیوان شرقی و غربی در یک منطقه نسبتا هموار و مسطح جلگه ای واقع شده و از جنوب مشرف به رشته کوه البرز است که دارای پوشش گیاهی ودرختانی جنگلی از نوع پهن برگ و نادر نیزاست و دارای آب هوای معتدل ومرطوب که بهار وتابستان بسیار زیبادارد.

در اسناد موجود کتاب از استارا تا استراباد که متعلق به دوره صفویه است این روستا بنام لوان و معروف به رود ارگون امده است ونیز عده ای نقل کرده اند در دوره قاجار مخصوصا” در زمان احمد شاه به این روستا لایوان گفته می شد ودر دوره پهلوی بنا به دلایل نا معلومی لایوان به لیوان فعلی تغییر نام داد.

بنا به اسنادی نیز لایوان نام یکی از اتباع روس است که به دنبال برقراری روابط تجاری ما بین ایران وروسیه در دوره قاجار که در این منطقه مقیم شد که به شکار خوکهای وحشی پرداخت وبا فروش آن به اتباع روس درآمد خوبی در زمان خود کسب کرد، این هم بهره برداری اجنبی حتی از طبیعت وحش ایران عزیز ما وهزاران چیز دیگر که جزوه سر مایه ملی ما به حساب می آید.

“روستای لیوان” مردم خوب مهربانی دارد و آوازه مهمان نوازیشان زبان زد خاص عام است، زبان اصلی مردم فارسی اما گویش مازندرانی وگیلک در تکلم دارند.

شغل اصلی آنها کشاورزی ودامداری به شیوه سنتی در اغلب موارد وکمتر صنعتی دیده می شود که در بافت هر روستای اصیلی انتظار آن می رود، در مواردی زمینها تبدیل به باغ های مرکبات پرتقال و نارنگی شده که در میادین میوه وتربار این روستا سهم ویژه ای دارد.

kasebeamin 11

این روستا از امکانات گاز شهری، تلفن، مرکز اینترنت، آب وبرق ، سیستم اگو کشی، بانک ، مدرسه ، دانشگاه است که این روستا و روستای تلور ولیوان غربی وکهنه کلباد به اتمام رسیده است.

این روستا هم کم و بیش پذیرای مهاجرانی بوده اما در کل اکثر مردم آن بومی و محلی هستند و بافت سنتی روستا با ورود امکانات شهری رو به تخریب است.

روستای لیوان دارای ریشه در تاریخ منطقه است و طایفه هایی مانند لشکر بلوکی، عسگری، جمال، جمال لیوانی، لیوانی، طاهری، یدالهی، حسینی، مومی، ملاح، یوسفی و… در این روستا زندگی می کنند.

 روستای لیوان شرقی در کمتراز دو کیلومتری شهر نوکنده و روستای تلور از قسمت شرقی و از قسمت غرب به روستای لیوان غربی واقع شده است و نزدیکترین شهر به آن  گلوگاه شرقی ترین شهر استان مازندران است.

kasebeamin 1

این روستا از ناحیه شمال به جاده سراسری و از جنوب به جاده قدیم می رسد که این از مزایای بسیار مثبت این روستا و چند روستای همجوار دیگر است.

 جمعیت این روستا بر اساس آمار بدست آمده، حدود800 خانوار که برابر با 3000 نفر جمعیت است.

با توجه به اطلاعات به دست آمده در حدود 71 درصد از ساکنین روستا با سواد هستند.

این روستا دارای دو مدرسه در مقطع ابتدایی، سه مدرسه در مقطع راهنمایی و دو مدرسه در مقطع دبیرستان، خانه بهداشت تلور، خانه بهداشت لیوان و نیز بیمارستان 57 تختخوابی واقع در لیوان غربی، مسجد شهید بهشتی، مهدیه، فاطمیه، حسینیه اعظم، سجادیه ،تکیه های کاویانی ها، صفاری ها، یوسفی ها و نیز گلزلر شهدا و قبرستان واقع در امام زاده حبیب الله و در آخر سالن ورزشی 22 بهمن و مراکز فروش محصولا ت فرهنگی است.

گفتنی است، روستای لیوان شرقی در غرب گلستان واقع شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر