پر سر و صداترین تغییرات دولت یازدهم در استان گلستان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,047 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:18 ب.ظ، یکشنبه، 24 آذر، سال 1392 نظرات بدون نظر

تغییر مدیر کل آموزش و پرورش استان گلستان و آنچه که درون این مجموعه ظرف هفته های گذشته روی داد ، یکی از پر سر و صداترین تغییراتی بود که تاکنون در دولت یازدهم در استان گلستان انجام شد و ترکش های آن هر روز بیشتر می شود .

thumb271-445fd9419926abf29311e3a54f25b8e0به گزارش رادکانا، آموزش و پرورش به دلیل اینکه با دانش آموزان به عنوان آینده سازان مملکت سر و کار دارد و می تواند در پی ریزی شالوده فکری آینده انقلاب تاثیر گذار باشد ، این خانواده پر جمعیت فرهنگیان و دانش آموزان همواره مورد توجه محافل سیاسی بوده و در تغییر دولتها یکی از نقاطی است که بسیار حساس فرض می شود .

بعد از تغییر دولت اصولگرا به دولت اعتدال ( بخوانید فعلا نیمه اصلاحات ! ) تندروهای زمان دولت اصلاحات مجددا با موی سپید به صحنه آمدند . محمدی راد اولین مدیر کل آموزش و پرورش استان گلستان در زمان اصلاحات در دولت فعلی ، مشاور نیروی انسانی وزیر آموزش و پرورش شده و از این منظر تمام نیروهای وابسته به خودش را مجددا سر کار آورده است .

مبارزه دو گروه برای تصدی آموزش و پرورش گلستان

از طرف دیگر برای تصدی آموزش و پرورش استان گلستان دو گروه شدیدا به مبارزه نرم پرداختند . گروه اول طیف اتحادیه انجمن های اسلامی استان گلستان بود که حاج تقی ایزد جانباز 70 درصد شیمیایی را به عنوان مدیر کل و اسماعیل تاجیک را به عنوان هوادار وی برای تصدی آموزش و پرورش گرگان معرفی کردند که این طیف از حمایت عیسی امامی نماینده گرگان نیز بهره مند بودند .

گروه دوم طیف مشارکتی های تندرو و هوادار محمدی راد بودند که محمدرضا وطنی را برای احراز این پست در نظر گرفته بودند . البته برخی صاحبنظران معتقدند انتخاب وطنی بر می گردد به زمان قبل از اعزام به حج تمتع که محمدی راد مشاور نیروی انسانی وزیر آموزش و پرورش بحث آموزش و پرورش گلستان را با وطنی بسته بود و معلوم بود بعد از بازگشت از حج بلافاصله مراسم تودیع و معارفه وی انجام می شود .

گفته می شود که نظر آیت الله نورمفیدی هم با وطنی بوده و وی خطاب به برخی اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی گفته که اگر قرار است حاج تقی ایزد بیاید همین پایین محلی هست دیگه نیازی به ایزد نمی باشد .

غفلت مجمع نمایندگان استان گلستان

اما مجمع نمایندگان استان گلستان که می بایستی برای انتخاب مدیر کل آموزش و پرورش محل مشاوره و اظهار نظر باشد در این قضیه بکار گرفته نشدند بطوریکه 5 تن از نمایندگان استان گلستان ( طاهری –  امامی –  نظری مهر – عباسی و صابری ) با وی مخالف بودند و تنها رحمت الله نوروزی نماینده علی آباد کتول و عبدالکریم رجبی نماینده مینودشت با وطنی موافق بودند .

حتی وقتی پیامک اطلاع رسانی مراسم تودیع و معارفه وطنی که روز دوشنبه مورخ 14 آذر ساعت 9 صبح برگزار می شود برای سید علی طاهری نماینده گرگان و آق قلا و سخنگوی کمیسیون فرهنگی ارسال شد ، وی ساعت 10 صبح روز تودیع و معارفه جواب داد که نمایندگان با انتخاب وطنی مخالف هستند در حالی که یک ساعت پیش مراسم معارفه انجام شده بود .

دقایقی بعد از مراسم تودیع معارفه وقتی ایزد مسئول دفتر پایین محلی مدیر کل سابق به محل کار خود بازگشت متوجه شد دو نفر روی صندلی وی نشسته و مدام چرخ می زنند و با‌ آمدن وی نیز از جایش بلند نشدند لذا ظرف دو ساعت نامه تسویه خود را گرفت و به یکی از مدارس گرگان بازگشت .

حضور افراد مشکوک در دفتر مدیر کل جدید 

بعد از رفتن ایزد ( م – ح ) چند روزی مسئول دفتر می شود که بنا به نصایح و پیشنهاداتی وی نیز عزل و محسن صداقت از همشهریان وطنی عهده دار دفتر آموزش و پرورش گلستان می شود .

دیده شده چند تن از چهره اصلاحاتی تندرو که از زمان محمدی راد مسئولیت هایی در اداره کل داشتند ( آقای م – م ) و آقای ( ف – م ) و آقای ( ک – ع ) مجددا به عرصه بازگشتند و بدون اینکه ابلاغ یا حکمی داشته باشند هر روز به اداره کل می آیند ، سرکشی می روند و یا اینکه در دفتر مدیر می نشینند و برای خود حکمرانی می کنند . آقای ( ف– م ) در زمان محمدی راد مسئول دفتر مدیر کل بوده که سابقه مدیریت سه ساله بر کانون پرورش فکری کودک و نوجوان استان را نیز دارد .

تغییر شتابزده مسئول حراست ، بازرسی و روابط عمومی

تغییر ناگهانی تمسکنی زاهدی مسئول حراست سازمان آموزش و پرورش استان گلستان نیز مسئله ساز شد و مراجع امنیتی نسبت به این کار هشدار دادند چرا که تغییر مسئول حراست باید با نظر مراجع امنیتی باشد و از همه بدتر اینکه قرار است شخصی بجای وی معرفی شود ( آقای ع – ر ) که دارای سابقه حضور در فتنه 88 دارد .

تغییر مسئول بازرسی( آقای میرزایی ) و مسئول روابط عمومی ( آقای فیروزی ) نیز از شاهکارهای چند هفته ای آموزش و پرورش استان گلستان بوده که با سر و صداهایی همراه بود بطوریکه خیلی ها عنوان کردند وطنی با داس آمده و دارد همه را درو می کند .

شنیده شده هر روز بعد از ظهر جمع های 20 تا 30 نفره از شهرهای مختلف سراسر استان به عنوان تبریک و شادباش به سازمان آموزش و پرورش استان گلستان می روند که بخشی از آنها برای تبریک واقعی ، بخشی برای گرفتن پست و مقام و برخی دیگر نیز برای خالی کردن زیر پای مدیران قبلی است .

گفته می شود عرب احمدی که بازنشسته است به همراه قدرت نظری از هواداران اتحادیه انجمن های اسلامی استان گلستان ، گزینه های تصدی اداره آموزش و پرورش گرگان هستند .

وطنی شایستگی مدیر کلی آموزش و پرورش گلستان را دارد اگر . . . 

کارشناسان مختلف در خانواده بزرگ آموزش و پرورش استان معتقدند که یا این افراد و تندروها در صورت میدان داری ، وطنی را دور می زنند و فقط وی را به عنوان مدیر کل خواسته و عزل و نصب ها را تحت اختیار خودشان در می آورند و یا اینکه وطنی بر اوضاع مسلط می شود و این افراد را کنار می گذارد .

به هر حال اگر وطنی می خواهد واقعا برای استان و توسعه آموزش و پرورش کار کند و نام نکویی برای خودش باقی بگذارد این افراد را از دور و بر خود براند ، افرادی که برای انتقام و عقده گشایی آمده اند و برای شان دانش آموزان و فرزندان مردم مهم نیست اما اگر به این افراد میدان بدهد و عزل و نصب ها و مشاوره ها را به آنان بسپارد که حساب کار با کراما الکاتبین است .

البته آنچه از شرح ما وقع سازمان آموزش و پروش و آشفتگی اوضاع آن گفته شد به هیچ وجه از شایستگی های آقای وطنی نمی کاهد و شاید به دلیل عدم آشنایی وی با مرکز استان و نیروها واقعی و دلسوز در ابتدای امر چنین فضایی را بوجود آورده است .

صاحب نظران این عرصه معتقدند وطنی ، توانایی و جسارت لازم را دارد که چالش های ذکر شده را بر طرف کند و از طرفی خصوصیات بارز و ارزشمندی چون سابقه ایثارگری ، عضویت در خانواده آموزش و پرورش ، نداشتن فساد مالی ، نداشتن فساد اخلاقی در کنار داشتن مدیریت منسجم سازمانی را از عوامل موفقیت محمدرضا وطنی می دانند.

به هر حال مقداری کار دارد تا وطنی بر این سازمان عریض و طویل را مسلط شود اما اقتضا حکم می کند وی مسائل سیاسی را در انتصابات دخالت ندهد و از همین الان گربه را دم حجله بکشد و این اشتباه استراتژیک را نکند که برای عده ای ، قومی و جریانی سهم و حقی قائل شود . چه اینکه اگر بخواهد در این مسیر حرکت کند قطعا با بن بست مواجه خواهد شد اما اگر با شایسته سالاری و در نظر داشتن اهمیت بالای آموزش و پرورش فرزندان استان جلو برود همه مردم استان پشت سرش خواهند بود .

در این راه ، مطالعه و  ارزیابی دقیق وضع موجود ، آشنایی ریز با نیروی انسانی و ساختار اداری فعلی و پرهیز از شتاب زدگی و عجله در تغییر و جابجایی مدیران می تواند کار گشا باشد.


مخاطبان محترم پایگاه خبری تحلیلی رادکانا می توانند اخبار، مقالات، اشعار، مطالب طنز، تصاویر و هر آن چیزی که در قالب اقتصاد، فرهنگ و هنر جای می گیرد را به آدرس info@radkana.iارسال کنند تا در سریع ترین زمان ممکن به نام خودشان و به عنوان یکی از مطالب ویژه رادکانا منتشر شود.

همچنین می توانند سوژه های خبری و مشکلات شهرستان را جهت پیگیری از طریق ایمیل فوق یا سامانه پیامک ۳۰۰۰۲۷۲۰۱۰ با ما در میان بگذارند.

ارسال نظر