پل های عابر پیاده برای دکوراسیون شهری ساخته نشدند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 511 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:18 ق.ظ، یکشنبه، 27 بهمن، سال 1392 نظرات بدون نظر

رادکانا: زندگی در هر جامعه ای مستلزم رعایت قوانین و هنجارهای آن جامعه است تا نظم و آرامش در آن حفظ شود. زندگی شهرنشینی هم هنجارها، آداب و فرهنگ خاص خود را دارد که رعایت برخی از آن ها در شهرهای کشورمان به صورت یک قانون درنیامده و این شهروندان هستند که با احترام به […]

radkana-(1) - Copyرادکانا: زندگی در هر جامعه ای مستلزم رعایت قوانین و هنجارهای آن جامعه است تا نظم و آرامش در آن حفظ شود.

زندگی شهرنشینی هم هنجارها، آداب و فرهنگ خاص خود را دارد که رعایت برخی از آن ها در شهرهای کشورمان به صورت یک قانون درنیامده و این شهروندان هستند که با احترام به حقوق یکدیگر انها را رعایت می کنند.

رعایت این دست فرهنگ ها و آداب تضمین کننده آرامش در فضای پرهیاهو و نسبتا دشوار شهری خواهد بود.

اما متاسفانه اغلب این فرهنگ ها که به صورت قانون درنیامده است توسط شهروندان رعایت نمی شود و مشکلاتی را به وجود می آورد.

radkana-(3)

پل هوایی عابر پیاده برای رفت و آمد آنها در نواحی پرترافیک شهری و یا بزرگراه ها و کمربندی ها می باشد و قطعا هدفی جز حفظ امنیت عبور و مرور و کنترل ترافیک شهری و در نتیجه آرامش شهروندان ندارد.

شهرداری با تحمل هزینه های سنگین در خیابان ها و کمربندی ها اقدام به احداث پل کرده است اما شهروندانی که به مسئولیت پذیری و احترام به حقوق دیگران اهمیت نمی دهند با نادیده گرفتن پل های هوایی هم در رفت و آمد خودرو ها مشکل ایجاد می کنند و هم جان و سلامت خودشان را به خطر می اندازند؛ قطعا این همه هزینه برای ایجاد دکوراسیون شهری نبوده است.

بارها شاهد جر و بحث های رانندگان تاکسی ها با عابران پیاده بوده ایم که تنها دلیل آن عدم استفاده آنها از پل هوایی عابر پیاده بوده است.

قطعا شما هم خبر مرگ انسان های زیادی را شنیده اید که تنها در اثر بی توجهی به پل هوایی و در نهایت، تصادف اتفاق افتاده است.

خیلی ها برای رد نشدن از پل هوایی بهانه هایی چون پادرد و تعداد زیاد پله هاو عجله داشتن و … می آورند که با کمی تفکر می توان به این نتیجه رسید که هیچ کدام از این موارد دلیل موجهی برای عدم احترام به دیگران و به خطر انداختن جان و سلامتی خودشان نبوده و نیست.

radkana-(2)

آیا شده است به عبور و مرور از پل هوایی به چشم یک تفریح و چشم انداز شهری نگاه کرده باشید؟!

وقتی که از پل عابر پیاده بالا می روید و روی آن قدم می زنید شهر و رفت و آمدهای آن را از زاویه و چشم اندازی دیگر می توانید ببینید.

و یا می توانید در دل شلوغ ترین جای شهر مکانی آرام برای تماشای شهر و فکر کردن و غرق شدن در افکارتان پیدا کنید.

البته این ها فقط یک حس نوستالژی شهری است که از احساسات سیال من به قلم جاری شده است؛ اصل، همان رعایت هنجارهای نانوشته شهری است.

شاید ما شهرنشینانی که کمی ادعای فرهنگ داریم اگر بیشتر به اینگونه آداب شهرنشینی توجه داشته باشیم زندگی شهری آن قدرها هم سخت نباشد.

شاید با احترام به یکدیگر بتوان فضای صمیمی روستاها را در شهرها هم ایجاد کرد.

به قول آن شعار بزرگ؛ خواستن توانستن است.

” و أنَّ إلی رَبِّکَ المُنتَهَی”

نویسنده رادکانا: آوینی جوان

radkana-(1)

ارسال نظر