پیشنهاداتی در راستای فرآیند توسعه ای روستای بالاجاده
تعداد بازدید تعداد بازدید: 346 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:03 ق.ظ، سه شنبه، 14 دی، سال 1395 نظرات بدون نظر

ضمن ادای احترام و تقدیر به تلاشهای ماندگار خادمان روستای بالاجاده در عرصه های مختلف دینی، انقلابی، توسعه ای، فرهنگی، علمی، ورزشی، هنری و… با توجه به جامعه فعلی روستا و روستاییان مقیم در خارج از روستا عناوین و سرفصلهایی در جهت کمک به برنامه های آینده روستا در قالب پیشنهاد عنوان می گردد.

r-javadiبه گزارش سرویس اجتماعی رادکانا، بالاجاده در سالهای اخیر دست خوش تحولات و تغییرات بسیاری در عرصه های اجتماعی، فرهنگی، هنری و توسعه ای بوده است.
قالب سازی و فضاسازی این همه تغییر و تحول در یک جامعه روستایی در کنار نیازمندیهای ضروری اجتماعی آن امری بسیار مهم و مورد توجه برای مدیران اجرایی آن در همه دوره ها خواهد بود.
توجه به گذشته ارزشهای فرهنگی و پتانسیلهای موجود جامعه و تعیین افق روشن و قابل دسترسی از مهمترین نگاه های مدیریتی یک جامعه محسوب می شود.
از این رو بالاجاده دارای یک پیشینه بسیار قوی در ارتباطات اجتماعی و ایجاد برنامه های فرهنگ و تمدن محور نظیر برنامه روز عاشورا و… برخی از سنتها و آداب اجتماعی و افرادی موثر در راه تحول و تغییر در دهه های گذشته روستا می باشد که حفظ و نگهداشت و ترویج آن خود ساز و کار فرهنگی را طلب می کند.
در کنار آن بررسی زوایای توسعه ای متناسب با نیازهای اجتماعی و توسعه جوامع هم عرض از ضروری ترین اقدامات خواهد بود.
بالاجاده از گذشته تاکنون با تلاش موثرین و نمایندگان مردم در تشکیلات مردم نهاد چون شورای اسلامی، دهیاری، هیتهای مذهبی، کانونهای فرهنگی، باشگاههای ورزشی، شوراها و کمیته های فعال اجتماعی یکی از بارزترین جوامع در توسعه و حفظ ارزشهای فرهنگی و تمدنی خود به شمار می آید.
ادامه این روند مدیریتی با تغییر نگاه جامعیتی از همه نظرها و نیازها از مهمترین رویکردهای جامعه فعلی خواهد بود تا در کنار رتق و فتق امور اهالی نیم نگاهی نیز به جامعه توسعه ای خود برداشته و افق پیش رو را روشنتر از همه دوره ها نمایند.
ضمن ادای احترام و تقدیر به تلاشهای ماندگار خادمان روستا در عرصه های مختلف دینی، انقلابی، توسعه ای، فرهنگی، علمی، ورزشی، هنری و… با توجه به جامعه فعلی روستا و روستاییان مقیم در خارج از روستا عناوین و سرفصلهایی در جهت کمک به برنامه های آینده روستا در قالب پیشنهاد عنوان می گردد.
1. بسترسازی اجتماعی برای بازگشت مهاجرین از روستا به روستا با ایجاد ساز و کارهای مناسب اجتماعی.
2. آسیب شنایی از وضعیت فعلی اجتماعی، فرهنگی، هنری و ورزشی بالاجاده و تلاش برای برنامه ریزی متناسب با نیاز جامعه.
3. طراحی مدل مهندسی جدید روستا محوری برای حفظ میراث فرهنگی و تاریخ روستا.
4. برنامه ریزی برای احداث خانه فرهنگ و تاریخ روستا با استفاده از منابع و اماکن موجود روستا چون مدارس و حمام سنتی یا … .
5. برنامه ریزی برای احداث خانه روستایی متناسب با فرهنگ و صنایع دستی و تولیدات روستایی اعم از باغی و کشاورزی و صنایع وابسته روستا به عنوان نمایشگاه فرهنگی دائمی در روستای بالاجاده.
6. توسعه اقتصاد مقاومتی با ایجاد بازارچه های هفتگی در روستا.
7. شناسایی پتانسیلهای اجتماعی، فرهنگی و هنری و ورزشی و… از پیشکسوتان تا فعالان روز.
8. تلاش برای ثبت یک روز متناسب با یک رویداد به نام روز بالاجاده و فراهم سازی برای اجتماع همه بالاجاده ایها با عنوان جشنواره ملی بالاجاده ایها در هر سال.
9. تهیه و تدوین تقویم روز بالاجاده و شناسایی و احصاء مهمترین رویدادهای روستا حداقل در نیم قرن اخیر.
10. پیگیری مصوبات گذشته شورای اسلامی در توسعه زیر بنایی روستا نظیر اجرای کامل طرح هادی و آسفالت خیابانها و… .
11. تشکیل و تقویت تعاونی روستایی با هدف تقویت کشاورزی و باغداری و دامداری و… .
12. تحقیق و پژوهش در ادامه فرایند تاریخ نویسی بالاجاده در خدمات بعد از انقلاب اسلامی نظیر کتاب وزین سورم سرای استاد فقید دکتر جمشید قائمی.
13. برنامه ریزی برای پیوند نسلهای گذشته و حال با برگزاری جشنواره ها و یادمانهای علمای بزرگوار فقید و اساتید دانشگاهی و مراکز علمی، فعالان اجتماعی، فرهنگی و ….
14. جمع آوری آثار بالاجاده ایها در موضوعات مختلف نظیر کتب و مقالات و پایان نامه های دانشگاهی و همه مطالب مرتبط با بالاجاده و بالاجاده ای.
15. نظام دهی تشکیلات مذهبی و فرهنگی و ورزشی بالاجاده ایهای مقیم در خارج از روستا.
16. جمع آوری اطلاعات نخبگان علمی و مدیریتی روستا با بررسی کامل از زوایای رشد و تعالی آنان و تدوین آن در قالب کتاب یا نشریه.
17. راه اندازی یک رسانه اطلاع رسانی مکتوب یا فضای مجازی با مدیریت هماهنگ مدیران روستایی با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی.
18. تقویت برنامه های فرهنگی و دینی در مساجد و هیتهای مدهبی با برگزاری ویژه برنامه ها مناسبتی و گردشی در سطح روستا.
19. برنامه ریزی برای ایجاد پارک ملی گردشگری در حاشیه جنگل بکر داو یا لرگی.
20. معرفی پتانسیلهای میراث فرهنگی روستا و بروز رسانی اطلاعات آن با هدف جذب گردشگری در روستا.
21. نیازسنجی اجتماعی بر اساس داده های اطلاعاتی جمعیتی روز و بروزرسانی آن متناسب با برنامه های دولت در روستا.
22. برنامه ریزی برای نظام دهی خدمات اداری و رفاهی اهالی روستا نظیر جمع آوری زباله خانگی، مکانیزه کردن آن و محل دپوی و تجهیزات ضروری انتقال و جمع آوری آن.
23. و…….

نویسنده: عبدالرسول جوادی بالاجاده
انتهای پیام/
ارسال نظر