پیشینه تعلیم و تربیت در روستای مهترکلاته کردکوی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 2,360 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 2:46 ب.ظ، دوشنبه، 24 تیر، سال 1392 نظرات بدون نظر

روستای مهترکلاته در ۲۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان کردکوی واقع می باشد.کار مردم روستای مهترکلاته کشاورزی و دامداری بوده و از سواد بهره ای نداشتند.

ftx5k8l0onoc0xogxwy7به گزارش رادکانا، روستای مهترکلاته در ۲۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان کردکوی واقع می باشد، کار مردم روستای مهترکلاته کشاورزی و دامداری بوده و از سواد بهره ای نداشتند.

در آن زمان جمعی از بزرگان محل تصمیم گرفتند برای بالا بردن سطح سواد روستا شخصی بنام حاج شیخ محمدرضا نوروزی (شهری) را که ساکن گرگان بود به روستای مهترکلاته بیاورند و در منزل کربلائی اسماعیل درزی ساکن شدند، در همان مکان شروع به آموزش سواد قرآنی به بچه های روستا نمودند.

چند نفر از آن بچه ها ملا شدند، عبارت اند از: (ملارجب وردان،ملا رحیم درزی،ملا عباس وردان) در سال ۱۳۲۵ مسجد جامع در روستا تازه ساخته شده بود که ملا عباس وردان و ملا علی اصغر رستمانی در آن به فرزندان قرآن تعلیم می دادند.

در سال ۱۳۱۸ چند نفر از نوجوانان برای درس خواندن به دبستان مهرداد دنگلان می رفتند،با پای پیاده از مهترکلاته به گرجی محله و مفید آباد و به دنگلان با وجود راه دور بین دو روستا ۲ سال بیشتر ادامه ندادند و بعداً برای بهرمند شدن سواد تا کلاس چهارم به یساقی که دبستان تازه تاسیسی بود با پای پیاده می رفتند عده ای از این نوجوانان برای ادامه تحصیلشان کلاس پنجم وششم را به خطیر آباد رفته بودند.

این نوجوانان مسیر مهترکلاته تا خطیر آباد را هم با پای پیاده رفت و آمد می کردند.

در سال ۱۳۳۳ اولین مدرسه نو بنیاد سعدی از کلاس اول تا پنجم بصورت مختلط شروع به کار نمود. اولین معلمان آن برادر و خواهری بودند به نام مشعوف که از گرگان آمده بودند.

در منزل حاج مظفر ترحمی ساکن شده بودند بعد از چهار سال سید مرتضی پورهاشمی و همسرش به بچه ها درس می دادند.و بعد از آنها معلمانی همچون طاهری،تبریزیان و محمد علی فرزانه (اولین معلم از مهترکلاته در سال ۱۳۵۱) به بچه ها درس می دادند.  

عکس از سال ۱۳۴۸ مدرسه سعدی مهترکلاته

ftx5k8l0onoc0xogxwy7

اسامی عکس دسته جمعی:

افراد نشسته از راست: شهید کریم الله صادقپور-نورالله رضاپور-احمد درزی-عنایت الله سعدی-منصور رضاپور-مرحوم قاسم نجم الدین

ردیف دوم ایستاده از راست به چپ: نورالله جعفری-عباس درزی-یدالله فولادی-ابراهیم سعدی –هادی فرزانه-صفی وردان-مرحوم فرج الله سعدی نیا-رمضان کریمی-اسدالله صادق پور-مرحوم رحیمی-شعبان رضا پور

وقایع نگاری تعلیم و تربیت:

دبستان سعدی تا پیروزی انقلاب اسلامی به همان منوال اداره می شد؛ این دبستان در سال ۱۳۶۲به دو مدرسه پسرانه و دخترانه تبدیل گردید.

(دبستان پسرانه شهید حسن فرزانه و دبستان دخترانه شهید نصرت الله رضاپور ) در سال ۱۳۵۸ مدرسه راهنمایی پسرانه آیت الله طلاقانی در جنوب روستا تاسیس شد که تا دو سال بصورت مختلط بوده که بعد از آن بصورت ضمیمه مدرسه راهنمایی پسرانه اداره می شد که سرانجام در سال ۱۳۶۵ مدرسه راهنمایی دخترانه حضرت فاطمه زهرا(س) ساخته شد.در سال ۱۳۷۶ دبیرستان دخترانه حضرت نرجس (س) تاسیس شد.

از سال ۱۳۸۹ مجتمع آموزشی ابن سینا که مشتمل بر شش مرکز آموزشی :دبستان ابتدایی دخترانه شهید نصرت الله رضا پور و مدرسه راهنمایی دخترانه حضرت فاطمه زهرا (س) و دبیرستان دخترانه حضرت نرجس (س) ،دبستان پسرانه شهید حسن فرزانه ،دبستان شهید فراهی غلام آباد و مدرسه راهنمایی پسرانه آیت الله طالقانی کار آموزش دانش آموزان روستای مهترکلاته را بر عهده دارند

چهره های برجسته علمی:

شیخ ایوب وردانی

محمد علی فرزانه

هادی فرزانه

ابراهیم درزی

علی منقوش

مهندس صفر زاده

دکتر یار محمد منقوش

مهندس میثم فرزانه

خانم فهمیده

رضا سعدی

حسن کیانی

و چهره های برجسته دیگر…

 

برگرفته از وبلاگ روستای مهترکلاته

ارسال نظر