چرا روشنفکرمابان سینما، آراء مردمی سینمای ایران را برنمی تابند؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 258 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 9:01 ق.ظ، سه شنبه، 9 اردیبهشت، سال 1393 نظرات بدون نظر

بیشترین منتقدان هر چند خود را روشنفکر و اهل هنرسینما می‌دانند؛ با وجود هزینه‌های بالا وتبلیغاتی که برای آن‌ها می‌شود تاکنون حتی آثارشان به یک صدم موقعیت ده‌نمکی هم به فروش نرسیده است. تا آن‌جا که همین فرد بی‌اطلاع و بی‌سواد به هنرسینما توانست سینمای بیمار را تکانی داده و احیایش کند به صورتی‌ که رقبا برای بالا بردن فروش برنامه‌هایی برای کمک‌های خیرانه با همکاری بازیگران بدحجاب می‌گذارند تا ماراتن فروش عقب نمانند!!

54378به گزارش رادکانا، چند سالی است در میان آن همه مدعی سینما، مسعود ده نمکی؛ رکوردار سینما شده و توانسته است با فیلم‌های سه گانه اخراجی‌هایش، سینما را متحول کند. ‌ده‌نمکی؛ همان روزنامه‌نگار انقلابی مشهور دوران اصلاحات (مانند نشریه شلمچه‌اش که در دوران جولان دادن روزنامه‌های زنجیره‌ای بارها به جرم انقلابی بودن، توقیف شد) حالا چند سالی می‌شود که با وجود تمام مشکلات وارد عرصه سینما شده است که از همان ابتدای ورودش جنجالی بود؛ زیرا قرار نبود ده نمکی ها درسینمای ملی رشد کند!

ده‌نمکی در میان جناح‌های مختلف، مخالفانی داشت، مخالفانی که پس از فروش بالای اخراجی‌ها و استقبال زیاد مردم؛ ‌ده‌نمکی را دشمن خود یافتند وشمشیرشان را از رو بستند. آن‌هم یک عده‌ای روشنفکرنما؛ که برای خود جایگاهی متصور بودند و عده‌ای خشکه ‌مقدس‌های مذهبی که مو را از ماست می‌کشیدند. ‌هرکدام ازاین دو طیف، زخمی به او زدند و اتهامی. ازاین‌که ده‌نمکی سواد ندارد! این‌کاره نیست،‌ سینمای لمپن راه ‌انداخته و…؛فارغ از اقبال عمومی که البته آن را پوپولیستی وعوامانه تعریف می‌کنند!

 

مدعیان روشنفکری می‌گویند ده‌نمکی بی‌سواد است شاید منظور آقایان از این سواد، سواد سینمایی باشد؛ که باید گفت اولا کسانی که چندین اثر سینمایی دارند چه گُلی برسرسینمای ملی زده‌اند که هر روزشاهد ریزش مخاطبان آن و فاصله‌گیری بیشتر سینما با ملت بوده‌ایم ؟!‌اگر ده‌نمکی بی‌سواد است چطور بازیگران شناخته‌شده‌ای مثل شریفی‌نیا،‌ عبدی و یا برخی ستاره‌های عامه‌ پسند سینمایی با او کار می‌کنند؟! درحالی‌که می‌دانند بعد ازهربازی،‌ سیل هجمه‌های برخی مدعیان هنر ورسانه‌های وابسته بر سر آن‌ها خراب می‌شود ؟!

بیشترین منتقدان این کارگردان افرادی هستند که هر چند خود را روشنفکر و اهل هنرسینما می‌دانند؛ با وجود هزینه‌های بالا وتبلیغاتی که برای آن‌ها می‌شود تاکنون حتی آثارشان به یک صدم موقعیت ده‌نمکی هم به فروش نرسیده است. تجربه این سال‌های سینماگران به مردم انقلابی ثابت کرده که اگر اخراجی‌ها برای آن‌ها بود به کمتر از سرنگونی نظام رضایت نمی‌دادند. ‌درحالی‌که عموم مردم به آثار ده‌نمکی اقبال زیادی نشان داده‌اند و مگر برای همین مردم نیست که فیلم ساخته می‌شود؟!

آیا نظر مردم به‌عنوان مخاطبان بر دیدگاه‌های عده‌ای خواص هنری بی‌خاصیت ارجحیت ندارد؟!! به قول خود ده‌نمکی از این افراد باید پرسید چرا آثار او با استقبال عمومی مواجه می‌شود؟! تا آن‌جا که همین فرد بی‌اطلاع و بی‌سواد به هنرسینما توانست سینمای بیمار را تکانی داده و احیایش کند به صورتی‌که رقبا برای بالا بردن فروش برنامه‌هایی برای آزادی اعدامی‌ها و یا کمک‌های خیرانه با همکاری بازیگران بدحجاب می‌گذارند تا ماراتن فروش عقب نمانند!!

ده نمکی کاری کرد که تمام افرادی که می‌خواهند اثری را مقایسه کنند آن را با اخراجی‌هایش می‌سنجند. ازسویی دیگر وقتی درسینما فیلمی دیدنی باشد؛ برخی ازصحنه‌ها و دیالوگ‌های بازیگرانش درذهن مخاطبان هک می‌شود؛ به‌صورتی‌که هنوز هم مجید سوزوکی وبرخی کاراکترهای اخراجی‌ها برسرزبان‌ها است. با این وجود همچنان هجمه‌های برخی رسانه‌ها و افرادی که پز روشنفکری در وادی هنر هفتم می‌دهند عمدا یا سهوا وجود دارد، شاید برای همین هم کمتر کسی جرأت تعریف و تایید آثار ده‌نمکی را دارد زیرا به سرعت مورد هجمه روانی و بایکوت برخی هنرمندمآ‌بان ونوکیسه‌های سینما و رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

افرادی که در محافل هنری و گاه دانشگاهی وحتی رسانه ملی! برای پز روشنفکریشان، حمله به ده‌نمکی را چاشنی مباحث خود می‌کنند. چند وقت پیش با یکی از تهیه کنندگان هالیوودی درباره سینما صحبت می‌کردیم، می‌گفت ازمیان فیلم های ایرانی که تا به حال دیده‌ام؛«اخراجی‌های3» ده‌نمکی، تمام اصول و استانداردهای جهانی درحوزه سینما را داشته است و این برای سینمای ایران یک امتیاز محسوب می‌شود. او می‌گفت شنیده‌ام که سی.دی «اخراجی‌های 3 »ناجوانمردانه به‌وسیله عده‌ای هنگام اکران توزیع شد تا فروش بالای آن را بکوبند و رکوردش بالا نرود، این کارها درعالم هنر سینما اصلا درست نیست آن هم برای سینمای ایران که باید اوج بگیرد.

متاسفانه جوّ بسته و مافیایی درعرصه سینمای کشورمان به شکلی شده که اجازه ورود و فعالیت به طیف مذهبی و متعهد داده نمی‌شود گویا سینما جای تفکر بسیجی و ارزشی نیست؟! زیرا به غیراز اخراجی‌های سه‌گانه ده‌نمکی؛ روشنفکرمابان سینمایی نسبت به «قلاده‌های طلا» و بازیگرانش هجمه‌های زیادی وارد کردند؛ حالا هم برسر«معراجی‌ها» می‌کوبند و با لفاظ‌های خود آن را فیلم لمپن و سطحی می‌دانند و همین مدعیان روشنفکری برای مردمی که فروش آن را نزدیک به 6میلیارد بردند ارزشی قائل نیستند و آنها پوپولیسم لقب می‌دهند و کسی هم نیست تا براین ولنگاریسم اخلاقی عده‌ای معلوم الحال در حوزه سینما پایان بدهد؛ ‌هجمه‌هایی که اغلب ازسوی رسانه‌ها و نویسندگان، ناآگاهانه صورت می‌گیرد که البته تحت تاثیر فضای ایجاد شده؛ قلم تند وتیزشان را براین کارگردان و آثارش می‌فشارند به‌طوری که صدای اعتراض حاتمی‌کیا را هم درآورد و به حمایت از ده‌نمکی لب به سخن گشود.

ارسال نظر