چرا پنجم آذر، روز گرگان در تقویم ملی ثبت نشده است؟/گرگان در آذرستان تقویم ۹۳
تعداد بازدید تعداد بازدید: 775 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:46 ق.ظ، سه شنبه، 19 شهریور، سال 1392 نظرات بدون نظر

روز ۵ آذر سال ۵۷ یکی از روزهای مهم تاریخی و تاثیر گذار در شهرگرگان و حتی در پیشبرد مبارزات انقلابی در شهر بوده است این هر چند برلوح دل و جان مردم شهرما نقش بسته است اما جایی در تقویم تقویم ملی ما ندارد؛ حادثه ای که به عنوان برگ زرینی در تاریخ انقلاب به شمار می رود.

thumb271-fabef69bc1a1689666bbd0215416e771رادکانا: بد نیست درباره چیستی و دلایل نامگذاری این روز به نام روز گرگان، تاملی داشته باشیم. وقتی به حوادث رخ داده در این روز می نگریم به اهمیت آن  پی می بریم واقعه ای که رژیم شاه برای سرکوب آن اقدام به شلیک حدود هشت هزار گلوله کرد و باعث زخمی شدن 150 زن و مرد انقلابی و شهادت 14 تن از انقلابیون گرگانی شد.

  منشاء این حادثه را واقعه 29 آبان مشهد می دانند که در آن روز عاملان رژیم شاهنشاهی با حمله مسلحانه حریم حرم مطهر امام رضا (ع) را هتک نمودند که این موضوع خشم مردم گرگان را بر افروخت و آنها در روز 5 آذر در امامزاده عبدا… گرگان تجمع کردند تا در یک تظاهرات آرام شرکت نموده و هتک حریم رضوی را محکوم نمایند .

  اما ماموران شهربانی قبل از آنکه تظاهرات آغاز شود مسیر تظاهرات را بسته و به سمت تظاهر کنندگان شلیک کردند.در این روز حتی به بیمارستان شهر هم رحم نکردند و در داخل بیمارستان سید نظام الدین نبوی را به شهادت رساندند آنها داروخانه ها و آمبولانس ها را هم از تیرباران در امان نگذاشتند.

 این روزها بعداز گذشت 3 دهه وقتی وارد خیابانی که به نام 5آذر ثبت شده می شویم جای خالی نمادها و عکس هایی رادرآن حس می کنیم، نبود نمادهایی از رشادتهای دلیرمردان و شیر زنان گرگانی که سر به سودای شهادت داده اند.

IMAGE634579799575607013

  با وجود این که هزینه های زیادی برای بزرگداشت ایامی همچون روز گرگان و تبلیغات این روز می شود و برای هرنمادی در شهر مراسم رو نمایی می گذارند به جز رو نمایی از نماد های ایثار و شهادت با وجود افتخارات بزرگی که شهدا در این شهرآفریدند باز هم نشانی از شهدا در شهر یافت نمی شود .

  دیگر نمی شود اثری از شهدا پیدا کرد تا مایه افتخار و بالندگی جوانان این شهر باشد شهدایی که با افتخار در برابر رژیم شاهنشاهی ایستادگی کردند .

 اهالی، کارشناسان و شهروندان گرگانی همواره یک سئوال مهم را مطرح می کنند؛ چرا در خیابانی که به نام شهدای 5 آذر در گرگان نامگداری شده هیچ نمادی از ایثار و شهادت و یا نقاشی دیواری از چهره این شهدا برای زنده نگاه داشتن یاد این عزیزان وجود ندارد .

 آیا تفاوتی بین قیام مردم شهر ما و سایر شهر ها وجود دارد که اینطور مورد بی توجهی قرار گرفته است؟آیا با گذر زمان نسلهای بعد از ما هم این روز را به خاطر خواهندآورد ؟ آیا نامگذاری یک خیابان و یک بیمارستان می تواند اهمیت این حادثه را خوب بیان کند؟شاید خیلی از جوانان شهر ما هنوز فلسفه این روز را نمی دانند که از کجا شروع شده و حتی چه اتفاقاتی در این روز افتاده است.

گرگان و روزها و مناسبت های مربوط به آن برای ماندگاری بیشتر، نیار به مکتوب شدن و میراث شدن دارند و امید می رود این موضوع تا رسیدن روز پنجم آذر، به مرحله نهایی رسیده و در نتیجه در تقویم ملی سال بعد، لحاظ شود. گرگان آذرستان ۹۳ را هر چه درخشان تر می کند ./

ارسال نظر