چه کس کاسه داغ تر از آش است!؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 4,938 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:34 ق.ظ، دوشنبه، 24 مهر، سال 1391 نظرات بدون نظر

رادکانا: نمی دانم چرا وقتی جنگل برای ارزشهای شخصی تخریب می شود کسی جامه چاک نمی زند ولی وقتی پای ارزشهای انقلاب به میان می آید و وقتی قرار است موزه دفاع مقدس در یک نقطه سرسبز رونمایی شود آقایان با تیتر های خشن “ساخت موزه جنگ در جنگل ناهار خوران ” و یا شکایت، سنگ اندازی و امثالهم … حس طبیعت دوستی شان گل می کند و سینه چاک می زنند و رسالت خبرنگاری را فراموش می کنند و ادبیات چاله میدانی را رو می کنند !

بیش از سه دهه از تخریب جنگل، محیط زیست تو… درمناطق مختلف استان به بهانه های مختلف شخصی و غیر شخصی  می گذرد و متولیان  و رسانه ها … دانسته و ندانسته نظاره می کنند و هر از چند گاهی شنیده می شود که تبعیض و ظلمی در این وادی روا شده است! ولی نه از طومار و نه از شکایت و اعتراض خبری نیست یا آنقدر کم رنگ است که به حساب نمی آید.

البته داستان مظلومیت شهداء و دفاع مقدس  داستان مظلومیت خط  انبیاء است که متاسفانه این بار نیز به شکلی دیگر علم شده است .

بنظر می رسد چندیست پشت درختان تپه نورالشهداء گرگان برخی رسانه ها و افراد پنهان شده اند و گاهی سرک می کشند و کاسه داغ تر از آش شده اند و جامه سبز پوشیده اند و البته نمی دانیم واقعا لباس سبز درختان در خطر است و یا این سبزی معنی دیگر دارد!

نمی دانم چرا وقتی جنگل برای ارزشهای شخصی تخریب می شود کسی جامه چاک نمی زند ولی وقتی پای ارزشهای انقلاب به میان می آید و وقتی قرار است موزه دفاع مقدس در یک نقطه سرسبز رونمایی شود آقایان با تیتر های خشن “ساخت موزه جنگ در جنگل ناهار خوران ” و یا شکایت، سنگ اندازی و امثالهم … حس طبیعت دوستی شان گل می کند و سینه چاک می زنند و رسالت خبرنگاری را فراموش می کنند و ادبیات چاله میدانی را رو می کنند !

بقول یکی از شهروندان که بنده به نقل از سایت پیدا و پنهان مطلب ایشان را می آورم”

“واقعیت امروز ناهارخوران تبعیض و ظلمی است که دارد به فرهنگ دفاع مقدس و ایثار و شهادت می شود چرا که در دوقدمی همین مجموعه فرهنگی دفاع مقدس مجتمع پرسپولیس قرار دارد اما کسی با آن مخالفت نمی کند . کمی آنطرف تر شهرک پارادیس ساختند و طبقه ای جدید از اشرافی گری در گرگان بوجود آوردند با بهترین امکاناتی که شهرداری در اختیار آنها نهاده است . در عکس هوایی ازشهرک پارادایس می توانید اوج تخریب را ببینید که مساحت موزه جنگ استان در مقابل آن به یک دهم هم نمی رسد . انواع و اقسام چایخانه ها و قلیانکش خانه ها با اسم عمو غلام ، عمو حسن ، عمو حیدر ، بهشت هیرکان ، بابا حیدر ، باباطاهر و … را براه انداختند اما کسی دم نمی زند . در حال حاضر روبروی اداره محیط زیست در ناهار خوران دو ساختمان در حال ساخت است که کسی از آنها سخن نمی گوید اما در مقابل ساخت موزه دفاع مقدس استان صف آرایی کرده اند . آری مشکل امروز ناهارخوران تبعیض و بی عدالتی است وگرنه ما هم موافق بودیم که اگر قرار است موزه در ناهارخوران نباشد سازه های دیگر هم ایجاد نشود اما مشکل اینجاست که همه آنجا ساختمان ساخته اند فقط موزه جنگ زیادی است . مشکلی که اساتید دانشگاه و دو تن از اعضای شورای شهر به نامهای ناصر گرزین و حسین ربیعی هم به آن اذعان دارند . آنها معتقدند در این قضیه نگاه تبعیض آمیزی وجود دارد و اگر قرار است موزه ساخته نشود باید جلوی تمام ساخت و سازها در ناهارخوران گرفته شود . اینها اگر واقعا مدعی محیط زیست بودند برای ساختمان پرسپولیس درخواست مجوز نمی کردند و با مدیری که سالها دل شهدا و مدیران تپه نورالشهدا را با اعمال و کردارش آزرده و مردم دل خوشی از آن ندارند مصاحبه نمی کردند . یا برای به قول خودشان نجات ناهارخوران دست به دامان شبکه های کثیف انگلیسی چون بی بی سی فارسی و من و تو نمی شدند و یا اینکه برای ساختمانهایی که در حال حاضر در حال ساخت هستند سرو صدا میکردند اما بنظر می رسد اینها با دفاع مقدس مشکلاتی داشته باشند چه اینکه همین افراد بودند که در کوران جنگل و دورانی که ملت ایران به افتخارات فراوانی دست یافت دم از آتش بست می زدند .”

چرا در زمینه ویلا سازیهای آقایان در مناطق بکر شهرستان گرگان قلم فرسایی نمی کنند و قلم ها شکسته و دستها بالا رفته و کمرها تا زانو خم است ولی وقتی پای ارزشهای انقلاب اسلامی که می شود کاسه ها داغ می شود در حالی که ما از آش گرمایی نمی بینیم؟!

اگر رسالت دارید برای همه به سویه تقسیم کنید، لطفا کمی آنطرف تر را هم ببیند واقعا باید سوال کرد چه کسی کاسه داغتر از آش است ما که دهان مان سوخت ….!

به هرحال انقلاب هم خط قرمز هایی دارد و اساس نظام بر شهدا و دفاع مقدس است، و اگر قرار است ما با تهاجم فرهنگی دشمن روبرو شویم باید با صلاح فرهنگی باشد، بنظر می رسد آقایان فراموش کرده اند که منطقه النگ دره تبدیل به چه معضلی برای استان وشهر گرگان شده بود و فضاسازی ها به چه سمتی هدایت می شده است، و در حال حاضر چه فضایی برای منطقه مورد نظر در حال ایجاد شدن است و انگیزه ایجاد موزه در این مکان به چه معنی است!

کسانیکه خواسته یا ناخواسته در پی مخالفت با چنین فضای فرهنگی هستند باید بیشتر تفکر کنند و راه حق را بیابند:

مسئولان باید این شعر فردوسی را فراموش نکنند وبگوییم :

“چنانش بکوبندبه گرز گران     که احسنت گویند آهنگران

و باید گفت دلدادگان به ارزشهای  انقلاب باید تکلیف شان را بدانند و گرنه با بهانه های واهی، ابلهانه و مردم فریب که اینهمه تخریب در دوروبر همین مکان صورت می گیرد حضرات خاموشند و مرده اند که بقول فردوسی : “توگویی که اصلا زمادر نزاده اند”  ودر مقابل ارزشهای شهدا با بهانه های مختلف کارشکنی می کنند وبه اصطلاح کاسه داغ تر از آشند.

 نویسنده رادکانا: محک

ارسال نظر