چگونه عزادار واقعی امام حسین (ع) باشیم؟
تعداد بازدید تعداد بازدید: 1,756 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 4:59 ب.ظ، پنج شنبه، 16 آبان، سال 1392 نظرات بدون نظر

میدان داران و پیر غلامان و هیئتی هایی که بنام ابا عبدالله دسته راه می اندازند باید بشکلی رفتار کنند که الگو برای نسل جوان باشند و وقتی نسل جوان و مردم به آنها می نگرند یاد ابا عبدالله بیفتند.

vtyby9wyامروز بنام حسین و بنام شهدای کربلا الم بر پا می شود و فرهنگ تشیع ملحم از احیاء معرفت و روش پیامبر اسلام بود که در دوره اسرافکاری بنی امیه در همه امور نهایتا با انقلاب اباعبدالله مواجه شد.

در این زمان زمام امور در دست کسانی افتاده بود که بر منبر پیامبر می نشستند و با عصا و ابا و خاتم و بنام پیامبر حاکم بر امور مردم شده و خود را امیر مومنان می خواندند اما در شام کاخ سبز بنا کرده بودند، حرام خدا را حلال و حلال خدا را حرام کرده و به اشاعه آن می پرداختند،

بدون حساب از بیت المال مسلمین در بین دوستان و نزدیکان تقسیم می کردند و منصب ها را به نورچشمی ها هدیه می دادند.

بنی امیه با تزویر و ریاکاری و قدرت طلبی (زور، زر و نزویر) از مردم برای یزید شراب خواره و تارک صلاه بیعت جمع کرده و آن نابکار را بر مسلمین گماشته بود.

اسرافکاری، تجاوز به حقوق دیگران مزاحمت به نوامیس مردم و قتل و غارت جزو رفتارهای گروه بنی امیه و معاویه بود و این کار را با شقاوت انجام می دادند و بنام دین طالب حکومت بر مردم بودند لذا امام حسین وقتی قیام کرد هدف از قیام خود را: قیام من برای هوای نفس و قدرت طلبی نیست قیام من برای امر به معروف و نهی از منکر و احیاء دین جدش (پیامبر(ص)) یاد کرد.

لذا ما وقتی می خواهیم پیروی راستین برای حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) باشیم باید به خصایص و ادبیات ابا عبدالله و یارانش خود را آراسته کنیم و اگر تصمیمی می گیریم باید از هوای نفس بدور باشد و اعمال ما باید برای احیاء روش های درست در دین باشد و این اعمال ما باید بدور از هوا و هوس باشد و گفتار و کردار ما بعنوان عزادار ابا عبدالله باید بگونه ای باشد که در رفتار ما نشان داده شود.

میدان داران و پیر غلامان و هیئتی هایی که بنام ابا عبدالله دسته راه می اندازند باید بشکلی رفتار کنند که الگو برای نسل جوان باشند و وقتی نسل جوان و مردم به آنها می نگرند یاد ابا عبدالله بیفتند.

بدون شک بی آلایش بودن و سادگی در نحوه تزیین و پوشش امکانان (صوتی ،تصویری ) نوع انتخاب لباس افراد هیئت نباید به شکلی باشد که مردم حس کنند افراد می خواهند با نوع انتخاب لباس در جهت فخر فروشی به دیگران و تعدی به ساحت مقدس آن حضرت  و یا انتخاب صداهای ناهمگون در اوقات استراحت مردم که چنان صدای  بم طبلها مردم را آزار دهد که صلب آسایش و استراحت مردم شود و در حقیقت  صدمه به حریم فرهنگ دینی عمومی و حرمت عزاداری که در اندیشه مردم در طول سالیان دراز شکل گرفته زده شود.

المداران و طبالان و خوانندگان به سمت خدای نکرده ابتذال در این زمینه گرایش پیدا کنند طبیعی است کسی که الم و دسته ابا عبدالله را هدایت می کند در واقع خود را وامدار اشاعه روشها و رفتارهای اولیا و ائمه معصوم ساخته که در رفتار و گفتارشان خالص لله بودند و فقط برای خدا حرکت می کردند.

چطور می شود که ما خدای ناکرده با حرکت و شرکت در یک هیئت با حرکتهای ناشایست و رفتارهای ضد هنجار نه تنها از این صوابی نبریم و فرهنگ مثبتی را اشاعه ندهیم بلکه با رفتارمان ضد ارزش و نیاتی که پشت رفتار ماست به جامعه بازخورد دهیم.

می بینیم نیت و رفتار ما چقدر می تواند در اشاعه  نوع فرهنگ  ما موثر باشد باید وقتی به سمت عزاداری  و عزاداران عاشورا می رویم نیت خود را بشکلی قرار دهیم که انگار همین الان بسمت لشکر اباعبدالله ملحق می شویم و می خواهیم با افراد سپاه اباعبدالله همدردی کنیم و اگر کسی بشکل زننده به این عزاداری می آید با رفتارمان مثلا با حداقل توجه نکردن به چنین افرادی آنان را نسبت به اعمالشان آگاهی دهیم چنانکه ابوالفضل العباس وقتی به ایشان امان نامه دادند تا از حسین جدا شود توجهی به امان نامه شمر نکرد و راه خود و امام خود را پیمود.

بهرحال مکتب ابا عبدالله مکتب درس است و کلاس درس آموزی است می شود در دل لشگر اباعبدالله بود و تا کربلا هم رفت امام همینکه فهمیدی سودی ندارد در تاریکی پشت امام را خالی کرد و پشت پا به امام زد.

می شود در سپاه دشمن بود و وقتی دیدی کارت اشتباه است مثل حربن یزید ریاحی پشت پا به همه دنیا بزنی و جزو سپاه امام شوی.

می شود مثل ابن سعد عمری از کودکی تا پیری دوست و رفیق و همبازی اباعبدالله باشی و همینکه فرصت مناسب پیش آمد و منفعتی پیش آمد پشت به ابا عبدالله کنی و…

این مهم است که ما فکر کنیم به کجا می رویم، چرا می رویم و چگونه عمل می کنیم سپاه اباعبدالله در راه است و عاشورا و تاسوعا می رسد و ما باید انتخاب کنیم سپاه ابا عبدالله یا …!

نویسنده رادکانا: محک    

 

ارسال نظر