کارخانه کمپوست آزادشهر به بهره‌برداری ‎می‎رسد / اجرای طرح تفکیک زباله از مبدأ با محوریت شهرداری‌ ها
تعداد بازدید تعداد بازدید: 304 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 6:43 ب.ظ، جمعه، 31 مرداد، سال 1393 نظرات بدون نظر

مدیرعامل سازمان پسماند استان گلستان گفت: فاز دوم کارخانه کمپوست آزادشهر با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال تا اواخر تابستان سال جاری به بهره‌برداری ‎می‎رسد.

04

به گزارش رادکانا، احمد سردارزاده امروز در گفت‎وگوی خبری اظهار داشت: بی‌ تردید تحقق کامل اهداف قانون جامع مدیریت پسماند در استان وظیفه‌ای خطیر است که علاوه بر تلاش مضاعف سازمان نیازمند همکاری همه اقشار و تعامل و همدلی و پشتیبانی ویژه تمام دست‌اندرکاران دستگاه‎های ذیربط از جمله سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، سازمان محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی و سایر اعضای کارگروه پسماند استان است.

وی تصریح کرد: سایت بازیافت آزادشهر در حدود 25 سال قبل در 13 هکتار محل و دپوی زباله این شهرستان و شهرها و روستاها هم‌جوار با این شهرستان بوده که به ویژه سیما و منظر ناهنجار در ابتدای ورودی شهر ایجاد کرد و اغلب محل چرای احشام در بین زباله‌ها، رشد جانوران و حشرات موذی و… از جمله مشکلات بود که نگرانی‌های بسیاری را در بر داشت.

مدیرعامل سازمان پسماند استان گلستان گفت: این سایت بعد از طی مراحل قانونی بر اساس سند مالکیت از سازمان راه و شهرسازی با کاربری دفن زباله به موسسه بازیافت وقت تحویل شد تا مدیریت بر دفن زباله در این سایت صورت گیرد.

سردارزاده خاطرنشان کرد: وزارت کشور به استناد ماده 10 قانون مدیریت پسماندها مصوب 20 اردیبهشت 1383 مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن مصوب 1384 هیئت دولت اقدام به تأسیس متمرکز سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های استان گلستان به صورت مستقل با اهداف معین موافقت کرده و مقرر شد وفق طرح جامع مدیریت پسماند استان مصوب سازمان محیط زیست کشور اقدام کند.

وی ادامه داد: این سازمان طبق مصوب کارگروه ملی پسماند و سازمان محیط زیست کشور مجوز ساخت دو کارخانه کمپوست و دو مرکز دفن در هم‌جوار آن برای شرق و غرب استان تعریف شده که مقرر شد سایر نقاط آلوده در این مناطق نیز پاکسازی شود و با توجه به مکان‌سنجی انجام شده سایت زون غربی در آق‌قلا و سایت زون شرقی در آزادشهر به بهره‌برداری رسید.

سردارزاده افزود: در سال 1391 سازمان مدیریت پسماند استان گلستان نسبت به احداث و تکمیل فاز اول کارخانه کمپوست آزادشهر با ظرفیت 250 تن در هر شیفت کاری و نصب تجهیزات مدرن اقدام کرد تکنولوژی ایرسپراتور از جمله دستگاهای روز دنیا بوده که برای نخستین بار در کارخانه کمپوست آزادشهر نصب شده و در حال حاضر در حال بهره‌برداری است.

*اجرای عملیات اجرایی حصارکشی در سایت آزادشهر

مدیرعامل سازمان پسماند استان گلستان گفت: همچنین در سال 1392 سازمان ضمن پاکسازی کامل 12 هکتار از عرصه محل دفن و پوشش کامل خاک اقدام به کاشت حدود 3 هزار اصله درخت کرد و ایجاد کمربند سبز در این عرصه و در حال حاضر نیز عملیات اجرایی حصارکشی سایت در دست اقدام و اجراست.

وی اضافه کرد: لازم به ذکر است از مجموع 13 هکتار، 12 هکتار آن پوشش کامل داده شده است و تنها در حدود یک هکتار از این عرصه دفن صورت می‌پذیرد.

مدیرعامل سازمان پسماند استان گلستان گفت: فاز دوم کارخانه کمپوست آزادشهر با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد ریال شامل خرید دستگاه ویندرو و راه‎اندازی خط تولید کود آلی است که تا اواخر تابستان سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید و دستگاه مورد نظر در حال حاضر از کشور آلمان خریداری و در گمرک شهریار قرار دارد که مراحل ترخیص در حال انجام است.

*میزان زباله ورودی به کارخانه کمپوست آزادشهر روزانه حدود 170 تن است

سردارزاده افزود: میزان زباله ورودی به کارخانه کمپوست آزادشهر روزانه حدود 170 تن است که از این میزان حدود 70 تن مربوط به شهرها و روستاهای تابع شهرستان آزادشهر است و این میزان زباله ورودی توسط سازمان مدیریت پسماند مورد پردازش و مدیریت قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه تولید زباله از موارد انکار نشدنی و لاجرم زندگی بشری است، سازمان با فعالیت‌های فرهنگی انجام شده و برنامه‌های در پیش‌ رو و هماهنگی شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان و پشتیبانی معاونت هماهنگی عمرانی استانداری ضمن تلاش برای کاهش سرانه تولید زباله به ازای هر شهروند در استان درصدد اجرایی کردن طرح تفکیک زباله در مبدأ با محوریت شهرداری‌ها نیز است.

ارسال نظر