مصاحبه اختصاصی رادکانا با نبی اله دماوندی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 783 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 5:25 ب.ظ، جمعه، 17 خرداد، سال 1392 نظرات بدون نظر

نبی اله دماوندی فرزند مسلم در سال ۱۳۵۵ در خانواده ای مذهبی در شهرستان کردکوی دیده به جهان گشود.// وی دارای مدرک تحصیلی کارشانسی ریاضی و دبیر آموزش و پرورش و به مدت ۶ سال کارشناس امور مالی و اعتبارات آموزش و پرورش شهرستان کردکوی می باشد.

damavandi2بسمه تعالی

نام: نبی اله

نام خانوادگی: دماوندی

نام پدر: مسلم

سال تولد: 1355

خانواده شهدا/جانباز: –

 • سوابق، تحصیلات و تجارب:

کارشناسی ریاضی، دبیر آموزش و پرورش، کارشناس امور مالی و اعتبارات به مدت 5 سال در شهرستان کردکوی

 • اهداف و برنامه های پیش رو:

آموزش فرهنگ عمومی بهسازی در ساخت و ساز گسترش شهر در جهت مناسب بررسی و ترتیب اثر دادن وضعیت خیابان ها احداث پارک شادی در مکانی مناسب معرفی شهر برای جذب توریست یا مسافر اسکان مسافران گسترش بحث توریست حفظ بافت تاریخی شهر

 • از شورای اسلامی شهر چه می دانید و چند مورد از قوانین آن را بیان کنید؟

خدمت شما عرض کنم با توجه به سابقه کاری خود و از همکارانی که در شورای سابق فعالیت می کنند، کما بیش آشنایی دارم.از اهم فعالیت های شوراها می شود به مسائل مهم شهری اشاره کرد که تعیین شهردار از اهم مطالب است. به علاوه مواردی که مربوط به مسائل شهری می شود. مخصوصاً عموم مردم، بحث کوچه ها و خیابان ها و فضاهای شهری که در آن زندگی می کنیم.

 • آیا اقداماتی در دستگاه های اجرایی داشته اید؟ اگر بله لطفاً مختصراً ذکر فرمایید؟

در دستگاه های اجرایی دیگر خیر، فعالیتی نداشتم. اما از هفده سال سابقه کاری حدود دوازده سال را منحصرًا به تدریس مشغول بودم و حدود 5 سال، هم به کار تدریس و هم به عنوان کارشناسامور مالی و اعتبارات در آموزش و پرورش مشغول هستم که به نظر بنده از نظر سطح اجرایی در سطح بالایی قرار دارد.

با توجه به نوع کاری که انجام میدهیم بالغ بر 1500 نفر از همکاران فرهنگی با ما سرو کار دارند. بخش حقوق، دستمزد و بخش سندهای هزینه که قشر زیادی با ما در ارتباط هستند. همچنین از فعالیت مهمی که به صورت اجرایی بنده محسوب می شود، توزیع کتب درسی مقاطع ابتدایی، پیش دانشگاهی، در شهریور هرسال می باشد.

 • مشکلات و معایب شهرداری و شورای شهر، محاسن و ظرفیت های مهم شهر را ذکر بفرمایید؟

معایب شورا:

یکی از معایب مهم در شورا افرادی هستند که به عنوان اعضا شورا انتخاب می شوند و عدم تعامل یا همکاری بین آن ها وجود دارد. مردم زحمت می کشند افراد را انتخاب می کنند، ولی آن پنج نفر یا هفت نفری که در کنار هم قرار می گیرند به نوعی در تصمیم گیری های شهری دخالت مستقیم دارند اما متاسفانه شنیده می شود که خیلی ها با هم این تعامل و همکاری را در چند سال گذشته نداشتند و این باید مهم باشد افرادی که به این عرصه قدم می گذارند و می خواهند کار کنند حداقل جمع کثیرشان از این هفت نفر با هم صمیمی باشند تا بتوانند بهترین تصمیم ها را بگیرند.

معایب شهرداری و شهر:

در بازه زمانی کوتاه ممکن نیست که همه موارد گفته شود اما به چند نمونه آن اکتفا می کنم:

یکی از معایب شهرداری عدم به کارگیری نیروهایی است که شایستگی پست محوله را ندارند. البته در هر اداره ایی تا اندازه ایی این مورد صحت دارد. در کل شایسته سالاری نیست بلکه بر اساس روابط یا حزبی انتخاب می شوند.

مورد بعدی بر می گردد به استفاده مردم از پارک ها. پارک مناسبی در شهر وجود ندارد. در صورتی که خیلی از شهرهای بزرگ دیگر مانند تهران، مشهد و تبریز از این امکانات برخوردار هستند. متاسفانه با توجه به زمین هایی که ما در اختیار داریم از لحاظ بُعد و فضا هنوز نتوانستیم در آن ها سرمایه گذاری کنیم که این دوباره بر می گردد به شهرداری ها.

یکی از معایب شهری:

یکی از معایب شهری بحث خیابان بندی های آن می باشد. مثلا اگر بخواهید از فلکه شهرداری به سمت منبع آب بروید با انواع و اقسام خطوط شکسته مواجه می شوید. این یکی از مهمترین مشکلات شهر ما به شمار می رود که در دوره قبلی نتوانستند به درستی مدیریت کنند.

 • فکر می کنید چه تعداد رای بیاورید و چه قشری از جامعه کردکوی بیشتر به شما رای بدهند؟

باید بگویم از نظر تعداد رای هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست.اما از لحاظ فعالیت هایی که دارم در درجه اول باید بگویم که امید اصلی من به خداوند است. در مرحله دوم بیشترین شناختی که مردم از لحاظ اجتماعی می توانند داشته باشند در جامعه فرهنگی بخصوص دانش آموزانی که من با آن ها کار کرده ام است که در حال حاضر دیگر دانش آموز نیستند، یا دانشجو هستند یا شهروند اصلی ما محسوب می شوند که حق رأی و حق انتخاب دارند. این افراد را مهم ترین پشتوانه خودم می دانم.

سابقه زادگاه خود را بگویم عاری از لطف نیست. زیرا بحث مهمی در انتخابات لحاظ می شود که به صورت طایفه، قوم و قبیله است و تا اندازه ایی هم حق با مردم است که فردی انتخاب شود از کردکوی و از ولاغوز تا کارایی بهتری داشته باشد. زادگاه بنده روستای یانه سر از توابع بهشهر می باشد. شاید این دید را داشته باشند که طرف مقابل از شهرشان نیست و ممکن است مثمر ثمر نباشد.بعد از خدا بیشترین امید من افراد فرهنگی و دانش آموزانم هستند.

 • آقای دماوندی فکر میکنید چه ویژگی بارزی دارید که لایق شورای شهر بودن هستید؟

اولاً که خودم نباید از خودم تعریف کنم. اما کلاً در کارم صداقت و انجام کار به نحو احسن را سرلوحه خود داشته ام و به جِد از آن محافظت می کنم.

 • هر شهری ظرفیت هایی جهت انجام کارهای عمرانی و غیره را داراست. از نظر شما ظرفیت شهر کردکوی در چه زمینه ایی می باشد؟

اگر بخواهیم به صورت کلی صحبت کنیم اول بحث جوانان هست که ظرفیت بالا و نیروی عظیمی محسوب می شوند.

دوم اینکه بهترین و مهمترین ظرفیت شهر فضای سبز و جنگل با عظمتی است که خداوند در اختیار ما قرار داده است. افرادی که به این منطقه برای کوهنوردی می آیند و با این جنگل بکر مواجه می شوند نهایت لذت را می برند و راغب می شوند که دوباره به این منطقه برای تفریح باز گردند. که من مطمئن هستم اگر بخواهیم سرمایه گذاری کنیم تا از این ظرفیت استفاده شود بهترین کاری که باید را انجام دادیم.

 • خودتان را عضو چه حزبی می دانید؟

خود را حضو هیچ حزب و گروه و دسته ایی نمی دانم. اما در ساختار فکر خودم کشورم را، رهبرم را دوست دارم و تابع ولایت فقیه هستم. همچنین معتقدم که انسان باید در درجه اول خداوند و عظمت خداوند، ائمه معصومین و ولایت فقیه را در مسیر زندگی قرار دهد.

زمانی که عضو حزب یا گروه خاصی باشیم فقط در مسیر فعالیت ها ممکن است که از آن ها خط بگیریم یا از لحاظ فکر شبیه فکر و عقیده آن ها شویم. مهم نیست که عضو گروه و حزب خاصی باشیم، همین که از لحاظ اخلاقی و اعتقادی انسان خوبی باشیم و در زندگی مسیر مشخصی را طی کنیم فکر میکنم بالاترین حزب یا گروه همان حزب یا گروهی است که خود انسان بر اساس عقیده ایی که در خود شکل داده باشد ومی تواند دنباله رو همان عقیده مثبت گردد.

 • برنامه هایی که برای شورای شهر دارید را بیان فرمایید؟

اگر من روزی جزء هفت نفر قرار بگیرم در برنامه کلی خود به مسائل شهر می پردازم. که می تواند بحث خیابان ها باشد. ضمناً باید با مردم بیشتر در ارتباط بود و همینطور باید انتظاراتشان را از شوراها بررسی و به آن ها عمل کرد. از لحاظ ورزشی، فرهنگی، ساخت و ساز، فضای آموزشی. با توجه به شغلم از لحاظ آموزش و پرورش می توانم بگویم که خیلی از مسائل مهم شهر بر میگردد به مسائل فرهنگی و ورزشی و تربیتی. یعنی معلم بیشترین نقش را در تربیت فرزندان دارد چون می تواند بیشترین تاثیر را روی دانش آموز بگذارد. در کنار آن همسالان و گروهی که در اجتماع با آن ها برخورد دارند.

پس ما اگر بخواهیم از لحاظ فرهنگی که البته تا حدودی بر می گردد به کل کشور بیشتر کار کنیم، فکر کنم موفق تر باشیم. در حال حاضر بحث موتور سواری را داریم که یکی از معضلات ما در این شهر راندن ناصحیح موتور می باشد. شاید کسی کلاه ایمنی بگذارد با تمسخر اطرافین مواجه شوند. پس اگر بیاییم این عقیده را در مدارس فرهنگ سازی کنیم که موتور وسیله خوبی است اگر بیاییم حرکت های خطرناک را کنار بگذاریم و از این وسیله استفاده بهینه داشته باشیم.

 • چه برنامه اقتصادی و عمرانی برای کردکوی دارید؟

یک سری از برنامه ها که بر می گردد به ساختار خود شهر، برنامه های اقتصادی و عمرانی به صورت کلی بایستی حتماٌ به آن پرداخته شود. بعضی از مسائل ممکن است که دست خود شورا هم نباشد چون نیاز به بودجه کلان و کارهای خیلی بزرگی دارد که بایستی در جای خود بررسی شود.

از لحاظ اقتصادی می توان به گسترش شهر در جهت مناسب اشاره کرد.

بررسی و ترتیب اثر دادن وضعیت خیابان ها.

احداث فضای سبز در مکانی مناسب.

برای مجوز دادن برای ساختمان های چند طبقه می توان از لحاظ فرهنگی کار شود.

معرفی شهر برای جذب توریست یا مسافر.

اسکان مسافران.

اگر بستر آماده شود و بتوانیم از جنگل استفاده کنیم می توانیم بحث توریست را گسترش دهیم که رونق اقتصادی مردم را در پی دارد.

بافت فرسوده را در بعضی قسمت ها حفظ و در بعضی قسمت ها ترمیم کنیم. که به عنوان مکان توریستی قابل استفاده است. در جاهایی هم که مکان و موقعیت مناسبی از نظر دسترسی ندارند باید توسعه داده شود.

damavandi

 •  نظرتان را در مورد شعار سال بیان کنید؟

سال 1392 به نام حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی همراه با حضور حداکثری در انتخابات 1392 نامگذاری شد. خود جمله گویای این قضیه است که خیلی از دشمنان ما منتظر هستند به هر شکلی و با هر ترفندی حضور مردم در انتخابات کمرنگ شود.بنده به شخصاً معتقد هستم که در بحث شورا و ریاست جمهوری افرادی می توانند با ورود خودشان حضور مردم را در انتخابات پررنگتر کنند.چون دشمنان ما منتظر فرصت هستند که مهمترین افتخار کشور را کمرنگ جلوه دهد، که امنیت هر کشور هم بسته به حضور مردم در انتخابات همان کشور می باشد. این را وظیفه هر شهروند به خصوص هر ایرانی می دانم که با حضور خود در انتخابات این اهرم رو از دست دشمنان بگیرند.

 • هر شهرداری در هر برهه از زمان باید دارای ویژگی خاصی باشد. به نظر شما شهردار کردکوی باید دارای چه ویژگی باشد؟

اولاً تخصص این کار و در کنار تخصص تعهد و سلامت کار داشته باشد.همچنین تعامل با افرادی که با هم کار میکنندو نکته آخر مهمترین ویژگی است که باید داشته باشد. بیشترین تعامل را باید با شورای شهر داشته باشند زیرا شهرداری مجری برنامه های شورا می باشد که با قدرت مدیریت و فکر خود باید اجرا کند.

 • شعار ستاد انتخاباتی شما چیست؟

خدمت به خلق خدا مهمترین شعار برای من است. چون نمی خواهم وعده های الکی بدهم.

 • با توجه به برنامه ریزی هایی که برای خود در شورای شهر کرده اید و همچنین آگاهی داشتن از معایب و محاسن شهر، بودجه شهرداری کردکوی چه مقدار است که بتوانید مشکلات و برنامه ریزی های کردکوی را پوشش دهید؟

با توجه به آخرین اخبار در این خصوص، بودجه ی قابل توجهی برای کردکوی در نظر گرفته نشد. اما می شود با راهکارها و طرح های مختلف بودجه ی خوبی رابرای شهر در نظر گرفت و از آن استفاده کرد.

 • نظر شما در مورد در آمدزایی شهرستان کردکوی چیست؟

درآمد زایی در شهرداری با توجه به کاری که انجام می دهد می تواند به سمت و سویی برود که یک قسمت از درآمد را اختصاص بدهیم به عوارض، به ساخت و سازها به خدماتی که به مردم ارائه می دهد. همچنین می توان به  تعامل شهردار با ادارات مختلف و خود مردم و شورا با مردم اشاره کرد.زمانی ممکن است پیش آید شورا وسیله ایی شود که مردم عوارض را به موقع به پرداخت کنند. همچنین فضاهای مانند جنگل که در اختیار داریم، میتواند برای جذب توریست مفید باشد.

 •  برای بخش فرهنگی ورزشی شهرستان کردکوی چه اندیشیده اید؟

از لحاظ ورزشی بخصوص در زمینه والیبال کردکوی می تواند نمونه باشد چراکه خود را در مسابقات مختلف نشان داده است.

اما کمبود فضاهای ورزشی مهمترین مسئله ایستکه با آن مواجه هستیم.از نظر من بیشترین دغدغه باید ورزش های همگانی باشد چون حالت کلی و کشوری را دارد.وقتی زمانی بیایم روی سلامتی جامعه سرمایه گذاری کنیم و فضا را برای افراد مختلف آماده کنیم که به ورزش روی بیاورند در آن صورت می توانیم بگوییم جامعه ایی سالم داریم و می توانیم در زمینه سلامت شهروندان موفقیت کسب کنیم.م

 •  طبیعتا هر شهر مشکلات اجتماعی خاصی دارد، به نظر شما مشکلات اجتماعی شهر کردکوی در چه مواردی است وچه راهکارهایی دارید؟

مشکلات به اندازه ایی چشمگیر هستند که در هر زمان و در هر موقعیت این مشکلات به وضوح احساس می شوند. فکر میکنم بیشترین دلیل مشکلات اقتصادی جامعه مطرح باشد و  از آن منشع گیرد.بنابراین مهمترین مسئله که اعتیاد است و خانواده و جوان را اذیت و درگیر می کند باید به جدیت با این مشکل برخورد شود.

همچنین بحث بیکاری یکی دیگر از مشکلات مهم است که باید به فکر برطرف کردن آن باشیم. در حال حاضر دکه ها و قهوه خانه ها پر طرفدار ترین مکان هایی هستند که جوانان به آن سمت کشیده می شوند برای گذراندن فرصت ها که بی جهت تلف می شوند.

خود بیکاری و سرگردان بودن باعث می شود که مواردی مانند اعتیاد یا رفتارهای بد اجتماعی به سراغشان بیاید. هر چقدر هم از لحاظ تربیتی و فرهنگی و اعتقادی در منازل روی فرزندان کار شود اما مشکلات اقتصادی خیلی راحت جوان را از راه بهدر می کند. که این مسئله بر می گردد به کل کشور و باید به مرور زمان به فکر راهکار و اندیشه درست باشیم.

 • جمله ای حکیمانه یا لطیفه برای خوانندگان رادکانا که خود به آن عمل می کنید:

از افلاطون پرسیدن چرا غمگین نمی شوی؟

افلاطون گفت: دل برآن چه که نمی ماند، نمی بندم…

 •  آخرین صحبت با شهروندان ؟

به عنوان فردی که هفده سال در این شهر کار کرده ام حضور در انتخابات ریاست جمهوری و همچنین شورا را برای یک شهرخیلی مهم می دانم. هفت نفر باید در این عرصه انتخاب شوند.با توجه به سابقه اجرایی، صداقت و کارآیی افراد مورد نظر در انتخاب افراد دقت و بهترین ها را انتخاب کنند.

در پایان هم برای همه شهروندان خصوصاً بچه هایی که در این وادی آمدند و همچنین خودم آرزوی موفقیت دارم.

 •  راههای ارتباطی با نبی اله دماوندی، کاندیدای چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر کردکوی:

آدرس وبلاگ: www.nabidamavandi.blogfa.com

آدرس ایمیل: nabi.damavandi@yahoo.com

ارسال نظر