کاهش ۱۸ درجه‌ای دما در گلستان/ احتمال اختلال در مسیرهای ورودی گلستان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 228 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:23 ق.ظ، چهارشنبه، 26 آبان، سال 1395 نظرات بدون نظر

قرار است گلستان دوباره در اواخر ماه آبان‌ بارش باران را تجربه کند و سرما میهمان این کهن دیار شود تا درختان این سرزمین سبز اندک اندک خواب زمستانی را تجربه کنند.

images-2به گزارش رادکانا، باران در راه است و سرما پیش‌درآمد پایان خزانی است که بیش از پیش، این سرای شمالی را به بوم‌رنگ طبیعت زیبا و دیدنی ساخته است.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی استان گلستان با اشاره به تغییرات جوی استان طی روزهای پیش‌رو گفت: در چند روز آینده با بروز تغییرات جوی، دمای گلستان بین 16 تا 18 درجه سانتی‌گراد کاهش خواهد یافت.

محمدرضا رحمان‌نیا در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: این شرایط در اواخر هفته جاری روی‌ می‌دهد و علاوه بر بارش باران و برف، سرما را سطح استان حاکم خواهد کرد.

وی با اشاره به شرایط جوی استان از روز چهارشنبه پیش‌رو اذعان کرد: اطلاعات پیش‌یابی هواشناختی نشان می‌دهد تا ظهر روز چهارشنبه، استان تحت تاثیر جریانات مرطوب شمالی قرار می‌گیرد که این سامانه در بعضی اوقات موجب افزایش ابر، احتمال بارش‌های خفیف، پراکنده و همچنین پدیده مه خواهد شد.

رحمان‌نیا تصریح کرد: از ظهر چهارشنبه تا اواخر روز پنجشنبه 27 آبان ماه، جو استان تحت تاثیر امواج کم فشار نسبتا پایدار خواهد بود که کاهش تدریجی دما را در پی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: اولین موج سامانه بارشی از بامداد روز جمعه به تدریج به استان نفوذ پیدا می‌کند که تبعات آن افزایش ابر، بارندگی متناوب در سطح استان و بارش برف در نواحی مرتفع خواهد بود.

معاون توسعه و پیش‌بینی هواشناسی استان گلستان با اشاره به زمان فعالیت این سامانه جوی در استان اضافه کرد: این شرایط جوی تا روز سه‌شنبه دوم آذرماه در استان فعال خواهد بود.

*رانندگان در مسیرهای کوهستانی زنجیر چرخ را به همراه داشته باشند/ پرهیز از سفرهای غیرضروری در آخر هفته

رحمان‌نیا تصریح کرد: طی این مدت هوای استان به شکل قابل ملاحظه‌ای بین 16 تا 18 درجه سلسیوس کاهش می‌یابد که می‌توان از این موج سرما به عنوان دومین موج سرما در گلستان یاد کرد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط خاص جوی طی روزهای آخر هفته جاری و اوایل هفته آینده، اختلال در تردد جاده‌ای کوهستانی به علت یخبندان و پدیده مه دور از انتظار نخواهد بود.

رحمان‌نیا با تاکید بر رعایت شرایط خاص جوی از احتمال وقوع سیل و آبگرفتگی در سطح استان خبر داد و گفت: با توجه به نقشه‌های پیش‌یابی، آبگرفتگی برخی معابر عمومی، طغیان برخی از رودخانه‌های مستعد سیلاب دور از انتظار نخواهد بود.

وی تصریح کرد: با توجه به این شرایط از شهروندان انتظار می‌رود طی بازه زمانی مورد اشاره از تردد در مناطق مستعد سیل و حاشیه رودخانه‌های به طور جدی پرهیز کنند.

همچنین معاون اداره کل مدیریت بحران گلستان با اشاره به ریزش برف در مناطق مرتفع و کوهستانی تصریح کرد: همچون گذشته با توجه به این شرایط از شهروندان انتظار می‌رود از تردد در مناطق کوهستانی پرهیز  و در صورت ضرورت از زنجیر چرخ برای عبور و مرور استفاده کنند.

حمید رضا منتظری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان ادامه داد: شهروندانی که قصد مسافرت به استان را به ویژه در مسیرهای ورودی از شرق استان دارند، سعی کنند حتما به همراه خود زنجیر چرخ و وسایل ایمنی داشته باشند.

وی با اشاره به رعایت اصول ایمنی توسط رانندگان در مسیر جاده‎ها تصریح کرد: توصیه می‎شود مسافرت به مسیرهای مرتفع و کوهستانی را درطول روز انجام شود و علاوه بر زنجیر چرخ، رانندگان از کنترل فنی خودروهای خود غافل نشوند.

منتظری اذعان کرد: علاوه بر کنترل وضعیت هواشناسی در هنگام سفر برای احتیاط به همراه خود مقداری غدای کنسرو یا بیسکویت داشته باشند تا در صورت ایجاد مشکل، از نظر غذایی معضلی وجود نداشته باشد.

وی با تاکید جدی بر توجه به توصیه‎های ایمنی راهداران و نیروهای پلیس توسط رانندگان خودروها درطول مسیر سفر افزود: بی‎توجهی به این توصیه‎ها ممکن است خطرآفرین باشد.

آسمان گلستان اکنون ابری است و در برخی مناطق این استان شمالی، باران پراکنده جریان دارد و دمای هوا نیز بین 16 تا 10 درجه سانتی‌گراد  متغیر است.

انتهای پیام/

ارسال نظر