کردکوی پایلوت بیماری دیابت در کشور شناخته شد/تشریح برنامه های هفته سلامت در کردکوی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 418 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 7:47 ق.ظ، شنبه، 28 فروردین، سال 1395 نظرات بدون نظر

رئیس شبکه بهداشت و درمان کردکوی گفت: شهرستان کردکوی به دلیل داشتن تعداد بسیار زیاد بیماران دیابتی شهرستان پایلوت در زمینه دیابت شناخته شد.

IMG_9834به گزارش سرویس سلامت رادکانا، اولین جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان کردکوی در سال 95 با ریاست حسین احمدی معاون فرماندار و با حضور اعضای این کارگروه در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

دکتر ساورعلیا رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کردکوی در این جلسه گفت: با توجه به اینکه سازمان جهانی بهداشت، روز سلامت و بهداشت در سال 2016 را به «غلبه بر دیابت » نامگذاری کرده است برنامه های هفته سلامت در ایران نیز با این شعار و رویکرد اجرا می شود.

“غلبه بر دیابت” شعار هفته سلامت در سال 95

وی افزود: دلیل نامگذاری امسال روز جهانی سلامت به « غلبه بر دیابت» شیوع بالای این بیماری در سراسر دنیاست.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کردکوی ارتقای آگاهی مردم درباره افزایش شیوع دیابت و چگونگی پیشگیری از این بیماری، تشخیص، درمان و مراقبت از افراد مبتلا به آن را از جمله اهداف برنامه های هفته سلامت در شهرستان کردکوی برشمرد.

این مقام مسئول در حوزه بهداشت و درمان با اشاره به هزینه های بالا و عوارض جبران ناپذیر بیماری دیابت تصریح کرد: قطع عضو، نابینایی و نارسایی کلیه از مهمترین عوارض این بیماری است که خسارت های زیادی بهمراه دارد.

وی اضافه کرد: این بیماری به راحتی قابل پیشگیری است و می توان با سبک زندگی درست از جمله تغذیه سالم و فعالیت بدنی از ابتلا به آن جلوگیری کرد.

کردکوی پایلوت بیماری دیابت در کشور شناخته شد

ساورعلیا با عنوان این نکته که شهرستان کردکوی دارای بیماران دیابتی بسیار زیادی می باشد، اظهار داشت: شهرستان کردکوی به دلیل داشتن تعداد بسیار زیاد بیماران دیابتی شهرستان پایلوت در زمینه دیابت شناخته شد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کردکوی با اشاره به  این برنامه ها ادامه داد: نواختن زنگ سلامت در مدارس، برپایی نمایشگاه توانمندی ها و استقرار غرفه های متعدد، برگزاری دوره های آموزشی به صورت کلاس و کارگاه با محوریت شعار سال، برپایی جشنواره غذایی، برگزاری مسابقات خاص ورزشی در بین دانش آموزان، عیادت از بیماران و سالمندان، ارائه پیام های رادیویی، درج شعار سال در سربرگ نامه های اداری، تهیه و توزیع اقلام آموزشی، از جمله اقدامات اجرایی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کردکوی در هفته سلامت خواهد بود.

وی همچنین افزود: تجمع سفیران سلامت در ساعت 8 صبح روز 31 فروردین ماه در سالن آمفی تئاتر کردکوی از دیگر برنامه های هفته سلامت در شهرستان کردکوی خواهد بود.

ساورعلیا درخصوص نامگذاری این ایام تاکید کرد: روزهای این ایام به شرح زیر نامگذاری شده است که خود بیانگر اهمیت آن می باشد:  

چهار‌شنبه: 1 اردیبهشت 95: عزم ملی برای تحقق اهداف سند بیماری‌های غیرواگیر،

پنج شنبه: 2 اردیبهشت 95: 13 رجب میلاد حضرت امام علی(ع) –بهداشت عمومی،

جمعه: 3 اردیبهشت 95: فعالیت بدنی، ورزش و سلامت

شنبه: 4 اردیبهشت 95: غلبه بر دیابت با تحرک و تغذیه سالم

یک شنبه: 5 اردیبهشت 95: سلامت، نقش غذا و دارو

دوشنبه: 6 اردیبهشت 95: اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل در حوزه سلامت

سه‌شنبه: 7 اردیبهشت 95: آموزش، خود مراقبتی و سلامت

گفتنی است؛ دیابت یا بیماری قند، یک اختلال متابولیک در بدن است ؛ در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می‌رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد و درنهایت قند خون افزایش می‌یابد. وجود مقدار فراوان قند در خون در درازمدت می‌تواند به بخش‌های مختلف بدن مانند قلب، رگ‌های خونی،‌ کلیه‌ها، ‌دستگاه تناسلی و دستگاه عصبی آسیب برساند.

انتهای پیام/

ارسال نظر