کشف ۱۲۵ کیلوگرم مواد مخدر در بندرگز/ جوانان بندرگزی در تهدید جدی اعتیاد به مواد مخدر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 577 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 2:12 ب.ظ، چهارشنبه، 17 دی، سال 1393 نظرات بدون نظر

پدیده شوم مواد مخدر از دیرباز به عنوان تهدیدی جدی برای کیان جامعه شناخته می‎شود، اما به نظر می‎رسد شهرستان بندرگز طی این سال‎ها، سرنوشت تلخی از این آفت شوم را تجربه می‎کند.

20140722124527326به گزارش رادکانا، شهری که در سالیان دور به واسطه تولیدات کشاورزی و داشتن فرصت‎های شغلی مناسب، مامن مهاجرت بسیاری از هموطنان دیگر از استان‌های خراسان و سیستان و بلوچستان بود اکنون به واسطه سیاست‎های غلط در عرصه کشاورزی و بازرگانی روزهای خوبی را سپری نمی‎کند.

* موج خزنده اعتیاد در حال تغییر چهره است

اگر چه طی این سال‎ها اقدامات مناسبی برای مقابله با پدیده شوم عرضه مواد مخدر و اعتیاد انجام پذیرفته، اما باید پذیرفت موج خزنده اعتیاد با اشکالی گوناگون، تغییر تاکتیک داده تا بتواند همچنان به عنوان تهدید اول در مقابل جوانان گلستان رخ‎نمایی کند.

افزایش رواج مواد مخدر صنعتی در بین جوانان به ویژه جوان این منطقه شمالی از جمله تاکتیک‎هایی بوده که دشمنان سلامت جامعه با قیمتی ارزان در اختیار این قشر از جامعه قرار داده تا بتوانند ضمن سودآوری بیشتر از طریق این مواد به عنوان پدید‎ه‎ای نوظهور، سلامتی نسل جوان  را به طور جدی تحت‎الشعاع قرار دهند.

هر چند طی این سال‎ها، رسانه ملی با پخش برنامه‎های آموزشی و فرهنگی مناسب، جامعه را نسبت به اثرات مخرب این مواد آگاه کرد، اما ریشه‎های ابتلا به این آفت خانمان‎سوز همچنان وجود دارد و ریشه‎کن کردن آن به برنامه‎ای منسجم و هم‎افزایی بیشتر متولیان امر نیاز دارد.

پیشگیری و مقابله با اعتیاد نیازمند یک برنامه جامع فرهنگی است

اعتیاد از آسیب‎های اجتماعی اصلی کشور محسوب می‎شود، آنچنان‎ که تاکنون جوانان زیادی را درگیر خود کرده و براساس

اعلام مراجع رسمی ستاد مبارزه با مواد مخدر، این پدیده جزء چهار ضلع  اصلی بحران دنیا قرار دارد و سالانه 200 هزار نفر در جهان و 4 هزار و 200 نفر در ایران جان خود را به خاطر سوء‌ مصرف آن از دست می‌دهند.

کارشناسان مرتبط با اعتیاد معتقد هستند، کنجکاوی، ماجراجویی، فشار دوستان، دوست ناباب، بی‎کاری، لذت‌طلبی، مشکلات خانوادگی، مشکلات عاطفی، غرور و خود متفاوت بینی و غیره از جمله مواردی است که فرد در مواجه با هر یک از آنان ممکن است به گرداب اعتیاد دچار شود که در این صورت راه برگشت از آن بسیار سخت است.

براساس آمارهای موجود 30 درصد از مراجعه ‎کنندگان مراکز ترک اعتیاد جوانان هستند، همچنین 90 درصد جوان‎ها در معرض تعارف مواد مخدر هستند و 50 درصد خانواده‎ها پنج سال دیرتر متوجه اعتیاد جوانانشان می‎شوند.

باید برای جوانان ارزش قائل شد

با این تفاسیر بهتر است که همه خانواده‎ها یک دوره آموزشی آشنایی با مواد مخدر و نوع برخورد با فرد معتاد را بگذرانند و هم‎زمان برنامه‎ریزی و اقدامات مناسبی نیز در جهت پیشگیری از این معضل از سوی سازمان‎های ذیربط انجام گیرد.

یکی از اهالی روستاهای شهرستان بندرگز با اشاره به افزایش اعتیاد میان جوانان این منطقه گفت: دسترسی آسان به مواد مخدر و بیکاری از عوامل اصلی ابتلای جوانان روستا و شهر به این پدیده شوم به شمار می‎رود.

حسن شیخی اظهار داشت: در روستاهای منطقه طی این چند سال جوانان آلوده به مواد مخدر بیشتر شده‎اند که همین موضوع موجب شده تا سرقت نیز افزایش یابد.

وی ادامه داد: همین چند روز قبل میوه‎های باغ پرتقال یکی از اهالی به طور کامل توسط افرادی به سرقت رفت که پس از تحقیقات مشخص شد که تعدادی از جوانان معتاد به این کار مبادرت کرده‎اند.

شیخی اضافه کرد: متاسفانه این سرقت‎ها به حیوانات خانگی هم کشیده شده و این جماعت معتاد به مرغ و خروس مردم هم رحم نمی‎کنند.

افزایش سرقت محصولات باغی در روستاهای بندرگز

وی بهترین راهکار مقابله با پدیده شوم اعتیاد را فرهنگ‎سازی و بهاء دادن مسئولان به آینده جوانان می‎داند و اعتقاد دارد آن‎گونه که باید به جوانان بها داده نمی‎شود.

فرماندار شهرستان بندرگز نیز با تایید اعتیاد به عنوان تهدید جدی برای خانواده‎های بندرگزی گفت: در 9 ماهه اول امسال 125 کیلوگرم از انواع مواد مخدر در این شهرستان کشف و ضبط شده که وجود این میزان مواد مخدر قابل تامل است.

علی‌اصغر میرزایی عنوان کرد: از این میزان مواد مخدر، هشت کیلوگرم تریاک، دو گرم هروئین و 59 گرم حشیش بوده که از 211 نفر کشف و ضبط شده است.

وی خاطرنشان کرد: اگر چه تریاک بیشترین میزان مواد مخدر کشف شده را نشان می‎دهد، اما بخشی از این مواد مخدر را مواد صنعتی تشکیل می‎دهد که اثراتی به مراتب مخرب‎تری بر روح و جسم افراد معتاد وارد می‎سازد.

 کار مسئولان بندرگزی برای مبارزه با مواد مخدر دشوار اما جدی است

میرزایی با اشاره به اعتیاد به عنوان مهم‎ترین تهدید پیش رو جوانان و خانواده‎های بندرگزی افزود: این میزان قاچاق مواد مخدر در بندرگز، کار مسئولان شهرستان را برای مقابله با این پدیده شوم و خانمان‎سوز دو چندان می‎سازد.

وی اضافه کرد: برای ریشه‎کنی پدیده شوم مواد مخدر در این منطقه، تصمیم‌گیری و عزم جدی مدیران شهرستانی لازم است.

رئیس شورای هماهنگی مواد مخدر شهرستان بندرگز با اشاره به اثرات خانمانسوز مواد مخدر بر نسل جوان ادامه داد: ریشه بسیاری از معضلات و مشکلات اجتماعی این شهرستان در پدیده خانمان‌سوز مواد مخدر است.

میرزایی گفت: بحث مواد مخدر از جمله برنامه‎های دشمنان برای ضربه زدن به نظام اسلامی است که می خواهند سلامت جامعه را کاهش داده و به آن آسیب برسانند.

موضوع مبارزه با مواد مخدر تنها متعلق به یک دستگاه خاص نیست

وی با تقدیر از اقدامات انجام شده توسط مسئولان شهرستان بندرگز در جهت مبارزه با مواد مخدر اذعان داشت: دوره‎های آموزشی و فرهنگی از جمله راهکارهایی است که باید به شکل مرتب در جهت مقابله با این ناهنجاری مذموم انجام پذیرد.

رئیس شورای هماهنگی مواد مخدر شهرستان بندرگز تاکید کرد: مسئله اعتیاد و مواد مخدر مسئله‎ای بسیار مهم و اساسی است و باید با جدیت تمام در مبارزه با این پدیده شوم اقدام شود.

این مسئول ادامه داد: برای مقابله با پدیده شوم مواد مخدر باید همه دستگاه‎ها اجرایی در استان و شهرستان احساس مسئولیت کنند و کسی گمان نکند که این موضوع خارج از حیطه مسئولیت و مدیریت وی خواهد بود.

میرزایی با تأکید بر بر لزوم فرهنگ‎سازی مناسب و آگاهی‎بخشی به جامعه به‎ ویژه خانواده‎ها برای مقابله با اعتیاد یادآور شد: برای ترویج این فرهنگ پیشگیری، باید رسانه‎ها نیز به کمک دستگاه‌های اجرایی بیایند و تشکل های مردمی نیز تقویت شوند.

اگر چه مسئولان شهرستان بندرگز و استان برای مقابله با پدیده خانمان‎سوز مواد مخدر مصمم هستند، اما برخورد با این معضل بیش از همه چیز نیازمند فرآیند پیشگیری است تا بتوان جامعه را در برابر وسوسه این آفت سلامت و جوانی واکسینه کرد./فارس

ارسال نظر