کلنگ موزه بزرگ گلستان به زمین خورد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 261 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:47 ب.ظ، شنبه، 24 بهمن، سال 1394 نظرات بدون نظر

کلنگ آغاز عملیات اجرایی پروژه موزه بزرگ استان گلستان در شهرستان گنبد کاووس به زمین خورد.

indexبه گزارش رادکانا،مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گلستان در حاشیه این مراسم گفت: موزه استان گلستان از نوع موزه‌های بزرگ و به عنوان اولین و بزرگ‌ترین مدل در نوع خود در شمال کشور خواهد بود.

ابراهیم کریمی در ادامه با ذکر این مطلب که استان گلستان به دلیل تنوع جغرافیایی، قومیتی و پیشینه گسترده فرهنگی – تاریخی و طبیعی، یکی از ظرفیت‌های منحصربه‌فرد میهن عزیزمان است، افزود: از این رو وجود و بهره‌مندی از موزه‌های هدفمند و جامعه‌ساز امری ضروری است و همین موضوع مسؤلان را در سطح محلی و ملی را برآن داشته تا با هدف ایجاد موزه استان گلستان گام‌های خود را برای توسعه پایدار محکم‌تر از گذشته بردارند و زمینه توسعه فرهنگی و اقتصادی را فراهم کنند.

وی وجود هزاران شیء فرهنگی – تاریخی، ده‌ها قومیت ایرانی، چندین اقلیم آب‌وهوایی همزمان، گونه‌ها و جاذبه‌های مختلف محیط زیست، وجود مشاهیر و مفاخر بزرگ از قدیم تا جدید و … را بخشی از ضرورت‌های راه اندازی این موزه دانست.

کریمی بیان کرد: پروژه موزه استان گلستان در زمینی به وسعت 20 هزارمتر مربع در ضلع جنوبی پارک داریوش در شهرستان گنبدکاووس قرار گرفته که این زمین با همت شورای اسلامی و شهرداری گنبدکاووس و حمایت فرمانداری ویژه شهرستان گنبد کاووس جهت این پروژه طی تفاهم نامه‌ای در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان قرار گرفته است .

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان یادآور شد: حمایت‌ها و همکاری‌های لازم کلیه مسؤلان و شهروندان فهیم تا امروز زمینه‌ساز شرایط شکل‌گیری و رونق پروژه بوده و با تلاش‌های صورت گرفته امیدواریم در طول برنامه ششم توسعه کشور، شاهد راه اندازی و بهره برداری از این پروژه عظیم در کنار بنای جهانی گنبد قابوس و شهر باستانی گرگان(جرجان) باشیم.

در بسیاری از موزه‌های جهان همه ساله شاهد حضور بازدیدکنندگان و گردشگران فراوانی هستیم که عامل مهم توسعه و رونق گردشگری محسوب می‌شوند. از سوی دیگر با توجه به نوپابودن فعالیت‌های موزه‌ای در ایران و درک بیش از پیش جایگاه موزه‌ها در توسعه کشور، در ایران نزدیک به 500 عدد موزه وجود دارد که با توجه به تعداد 55 هزار موزه در سطح جهان، آمار داخلی نسبت به آمارهای جهانی اندک است. لذا گام مهم و درست، استانداردسازی موزه‌های موجود و راه اندازی موزه‌های استاندارد است.

عملیات اجرایی پروژه موزه بزرگ استان گلستان به مناسبت ایام دهه فجر با حضور استاندار، نماینده گنبد کاووس در مجلس شورای اسلامی و امام جمعه این شهرستان و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی در محل ایجاد این موزه در پارک داریوش گنبد کاووس آغاز شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر