گزارش اختصاصی بمناسبت هفته مشاغل از مرکز فنی و حرفه ای شهرستان کردکوی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 3,306 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 10:58 ق.ظ، چهارشنبه، 4 اردیبهشت، سال 1392 نظرات بدون نظر

در حال حاضر توانستیم تعداد رشته های قابل ارئه در این مرکز را به ۱۶ رشته برسانیم که لازم بذکر است سه مرکز ثابت با ۱۱ حرفه در حوزه خواهران و برادران در شهرستان کردکوی داریم.

DSC02416 copy

مهندس رمضانی رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای کردکوی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار رادکانا توضیحاتی درمورد این مرکز داده اند و از توانمندیها و امکانات این مرکز سخن گفتند.

وی زمان آغاز به کار مرکز آموزش فنی و حرفه ای ایلوار را سال 1379 تنها با آموزش دو رشته و دو حرفه برای برادران و خواهران اعلام کرد و گفت: در حال حاضر توانستیم تعداد رشته های قابل ارئه در این مرکز را به 16 رشته برسانیم که لازم بذکر است سه مرکز ثابت با 11 حرفه در حوزه خواهران و برادران در شهرستان کردکوی داریم.

وی در ادامه افزود: مرکز آموزش فنی و حرفه ای ایلوار تنها 9 درصد از سرانه فضای آموزشی استان را در اختیار دارد. لازم بذکر است که ما در مرکز برادران به غیر از بحث های آموزشی دارای امکانات رفاهی من جمله خوابگاه شبانه روزی، رستوران و سلف سرویس نیز می باشیم.

مهندس رمضانی تصریح کرد: مرکز آموزشی ایوار از امکانات مناسب و روز کشور جهت آموزش کارآموزان بهره میبرد و کارگاه برادران دارای کارگاه تأسیسات برودتی شامل لوازم سردکننده خانگی و تجاری می باشد.

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای کردکوی در خصوص حرفه ها و شرایط کلاس های این کارگاه  بیان داشت: این کارگاه با دارا بودن 16 حرفه شامل کلاسهای 30 تا 830 ساعته مشغول به فعالیت می باشد. افراد شاغل در بازار کار جهت بروز کردن اطلاعات خود و همچنین ارتقاء سطح مهارت خود می توانند از کلاس های کوتاه مدت 30 ساعته استفاده کنند که این کلاسها به صورت پودمانی برایشان انجام می شود. دوره های بلند مدت 830 ساعته مخصوص افراد جویای کار و افرادی می باشد که اطلاعات فنی ندارند و در آغار راه به سر می برند.

رئیس مرکز ایلوار در ادامه در مورد کارگاه های مختلف و امکانات مرکز به شرح ذیل توضیحاتی ارائه فرمودند:

تا سال 1385 کارگاه اتومکانیک مرکز آموزش فنی و حرفه ای ایلوار تنها در زمینه بنزین فعالیت می نمود ولی پس از آن در همان سال برای اولین بار در ایران تعمیرگاه اتومبیل سواری گازسوز در این مرکز به اجرا درآمد و شهرت مرکز تا جایی رسید که کارآموزانی از نقاط بسیار دور کشور جذب مرکز ایلوار شدند.

DSC02405 copy

وی ادامه داد: این اقدام با توجه به سیاستهای دولت مبنی بر بهینه سازی مصرف سوخت های بنزین و CNG  صورت پذیرفت و حدود 27 حرفه مختلف اتومکانیک در این کارگاه به اجرا در آمد و حتی دانشگاههای شهرستان، هنرستان و مرکز کارو دانش شهرستان کردکوی که در این زمینه فعالیت دارند نیز از امکانات و تجهیزات مرکز ما بهره می برند.

کارگاه برق صنعتی: که سال گذشته به غیر از بحث برق صنعتی و رشته های کوتاه مدتی که در مجموعه کاری برای صنوف داشتیم (بحثBMS ) یا طرح خانه هوشمند را با همکاری کارگاه صنایع چوب و کارگاه برق راه اندازی کردیم که کار جدیدی می باشد.BMS  در ایران به عنوان خانه هوشمند معرفی شده است که علاوه بر مزایایی همچون اعلام حریق و سرقت و … که می تواند مدیریت کند بحث مدیریت انرژی را هم می تواند داشته باشد و منجر به کاهش مصرف انرژی در ساختمان خواهد شد.

DSC02388 copy

کارگاه PLC (کنترل کننده های منطقی قابل برنامه نویسی): سیستم پیشرفته ای در برق صنعتی می باشد که در مجموعه کارخانجات کاربرد دارد که ما در این کارگاه سه هدف را دنبال می کنیم: 1- برای کارخانجاتی که بتوانند در اتاق فرمان کارخانجات کار کنند اپراتور پرورش می دهیم: 2- برای رفع عیب و نواقص نیرو تربیت می کنیم 3-  تعدادی نیروی خلاق تربیت می کنیم که بتوانند کارخانه ها را راه اندازی کنند. در کارگاه PLC چهار حرفه به صورت مستقیم و حدود هفت حرفه به صورت غیر مستقیم آموزش داده می شود.

DSC02400 copy

کارگاه کشاورزی: کارگاه کشاورزی در واقع با داشتن گلخانه، دارای رشته های کشتکار گلخانه، گل در فضای آزاد و طراحی فضای سبز می باشد و در حال حاضر در حال اجرا می باشد.

کارگاه دیگری که در مجموعه آموزش فنی و حرفه ای ایلوار کردکوی داریم و مشغول به فعالیت می باشد کاربر کشت بافت گیاهی می باشد: این رشته شاخه ای از رشته کشاورزی می باشد با این تفاوت که در رابطه با سلولهای بنیادین گیاه مشغول به فعالیت می باشد. این گارگاه هم جزء رشته های بیوتکنولوژی است. مخاطبین این کارگاه دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس رشته کشاورزی می باشند.

DSC02379 copy

DSC02377 copy

کارگاه شیلات: کارگاه شیلات که تقریبا 8 حرفه در آن در زمینه شیلات، ماهیان آکواریومی، ماهیان زینتی، ماهیان سردآبی، ماهیان گرم آبی، پرورش غذای ماهی آرتمیا و پرورش میگو آموزش داده می شود.

کارگاه رباتیک: کارگاه رباتیک جزو کارگاه هایی است که قبل از اجرای آن از امکانات و تجهیزان و نوع فعالیت  5 استان از جمله استان قزوین که سرآمد رباتیک کشور می باشد بازدید کردیم و با گلچین کردن تجربیات این 5 مرکز امکانات و روشهای بسیار نوینی را ارائه دادیم.

DSC00513 copy

DSC02060 copy

رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای کردکوی  یادآور شد: ما به غیر از مرکز برادران  یک کارگاه آموزشی در سه راه یساقی در زمینه صنایع چوب داریم. این رشته یکی از رشته های اصلی ما می باشد و حدود 10 حرفه در آن آموزش داده می شود.

وی افزود: علاوه بر مرکز یساقی، دارای یک مرکز ثابت دیگر داخل شهر، نرسیده به شهرک، روبروی مدیریت جهادکشاورزی ویژه خواهران داریم که در آن رشته صنایع دستی (معرق کاری) آموزش داده می شود.

DSC00540 copy

این مرکز علاوه بر آن دارای کارگاه عمران نیز می باشد که در زمینه طراحی، طراحی معماری داخلی، تزیین کننده داخلی و طراحی فضای داخی مشغول به غعالیت می باشد.

DSC00778 copy

مهندس رمضانی در مورد فعالیت های مرکز فنی و حرفه ای در سطح روستاهای شهرستان کردکوی خاطرنشان کرد: درسطح روستاها نیز به صورت پایگاه روستایی با همکاری آموزش و پرورش، بسیج، دهیاری ها، شوراهای اسلامی روستاها، جهاد کشاورزی، آموزش های روستایی را در حوزه کشاورزی، صنایع دستی، برق، مکانیک، کارآفرینی برای روستاها را که جزء برنامه اجرایی خود در دستور کار داشتیم که به اجرا در آوردیم و ان شاالله امسال هم با همان رویکرد ادامه خواهیم داد.

وی یادآور شد: از 29 روستای شهرستان کردکوی حداقل 18 روستا بهره لازم را از مجموعه آموزش فنی و حرفه ای بردند و اگر روستاهای دیگر هم علاقمند به برگزاری این کلاسها باشند آمادگی لازم را داریم.

ارسال نظر