گزارش خواندنی از روز دوم نمایشگاه کتاب گلستان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 583 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:40 ب.ظ، پنج شنبه، 26 دی، سال 1392 نظرات بدون نظر

دومین روز نمایشگاه کتاب گلستان با نشست فرهنگی در مورد وهابیت ، نشست اصحاب رسانه و کتابخوانی ، رونمایی از ۴ کتاب استانی و بازدید امام جمعه شیعه وسنی و فرماندار گنبدکاووس همراه بود .

rajjjjiiiبه گزارش رادکانا، هشتمین نمایشگاه کتاب گلستان از عصر سه شنبه کار خود را اغاز کرد و چهارشنبه 25 دیماه دومین روز خود را سپری کرد.

abasss01

نشست فرهنگی شناخت وهابیت

حجت الاسلام عباس گرزین در این نشست اظهارداشت: وهابیت از جنس اسلام نیست و اعمال و رفتاری که دارند در دین اسلام نیامده و آنها بنام اسلام به آن ضربه می زنند.ابرقدرت اصلی دنیا مسلمانان هستند اما متاسفانه تکه تکه شده اند و این قدرت به همین دلیل به ظهور و بروز نمی رسد.

حجت الاسلام گرزین با اشاره به اینکه وهابیت جزئی از اسلام نیست، تصریح کرد: نگاه اسلام به موضوعات این است که به عقل مراجعه کنند و عقل را از حجت های الهی می دانند چون دو نوع حجت ظاهری که انبیاو ائمه و حجت باطنی داریم که همان عقل است.عقل و تدبیر کارشناسان حجت است و هر کسی باید پاسخگوی تدبیرهای خود در آن دنیا باشد یعنی اینکه اگر امروز یک کارشناسی می تواند با احداث یک پل باعث گشایش کارها شود اگر این کار را نکند باید جوابگو باشد.

abass

این کارشناس مذهبی با اعلام اینکه وهابیت عقل را حذف کرده است، گفت: عقل را باید با منابع دین و استخراج احکام بدانیم و علما و مجتهدین یکی از راه هایی که در فرایند استخراج از آن استفاده می کنند عقل است. وی با اشاره به اینکه انسان اشرف مخلوقات است و با دیگر موجودات تفاوت دارد، اظهارداشت: خصوصیت دیگری که تکفیری ها دارند اینست که براحتی به دیگران نسبت تکفیر می دهند یعنی اگر اندک اختلافی با فرد و یا مذهبی دارند نسبت کفر به وی می دهند و بواسطه همین نسبت او را مهدور الدم می شمارند.

حجت الاسلام گرزین تاکید کرد: خصیصه بعدی تکفیری ها اینست که از مناظره و مباحثه گریزانند در حالی که اگر اعلام می کنند که حق با آنهاست پس چرا از مناظره در شبکه های زنده فرار می کنند.

این کارشناس مذهبی گفت: بزرگان اهل سنت هم وهابیت را رد می کنند چه اینکه وقتی ابن تیمیه بنیانگذار وهابیت این موضوعات را مطرح می کرد بیش از 40 نفر از بزرگان اهل سنت مطالب وی را رد کردند و او را قبول نداشتند.

نشست اصحاب رسانه ، کتاب و کتابخوانی 

حسین پایین محلی، کارشناس اداره کل کتابخانه های استان گلستان در این نشست کتاب را فرصتی برای افزایش آگاهی و تولید علم و نتیجتا تولید ثروت عنوان کرد و گفت: بایستی هر فردی در روز ساعاتی را به مطالعه اختصاص دهد و بداند که ضرر نمی کند.

وی با اشاره به نقش مطبوعات، افزود: در این راستا رسانه های دیداری و شنیداری و نوشتاری رسالت سنگینی دارند چون باید در تبیین فرهنگ مطالعه کوشا بوده و زوایای خوب و مفید این قضیه را بگشایند.

پایین محلی تصریح کرد: امروزه بحث گرانی کاغذ و کتاب یک معضل به شمار می رود اما بنظر من استفاده از کتاب های الکترونیکی و نشریاتی که در فضای مجازی وجود دارد می تواند راه مفیدی باشد. 
 roola

رسانه ها ستون فقرات جامعه هستند

روح الله کلانتری، یکی از خبرنگاران فعال و قدیمی استان نیز در این نشست گفت: رسانه ها ستون فقرات جامعه مردم سالاری دینی اند و می توانند در جهت نقد کاستی ها همت کنند.

وی اظهار داشت: رسانه ها نقش مهم و اساسی که دارند اینست که بر مبنای حقیقت کار کنند و به دنبال کشف حقایق و اعلام آن به مردم باشند و اگر رسانه بتواند در این راستا حرکت کند بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد.

این روزنامه نگار باسابقه گلستانی تصریح کرد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به روشنی قانون مطبوعات و حدود آن را مشخص کرده و اگر حکومتی بداند که چشمان بیداری وجود دارد که کاستی ها را رصد می کند و اعمال و کردار دولتمردان و مسئولان را نظارت و مراقبت می کند بسیاری از تضادهای اجتماعی بوجود نخواهند آمد.

کلانتری افزود: دو نوع نگرش به مطبوعات در کشور وجود دارد، یکی اینکه عده ای معتقدند که رسانه ها نقش تخریبی دارند و دوم اینکه عده ای بر این باورند که امنیت ملی جز با حاکمیت یک رسانه مستقل ایجاد نخواهد شد.

roonamaii

رونمایی از 4 کتاب استان گلستان :

در این مراسم که بعد از نماز مغرب و عشا و با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان و جمعی از مسئولان فرهنگی و نویسندگان کتاب برگزار شد، از چهار کتاب حدیث صداقت، دانه های پسته، فلزات و جامعه و آتش همچنان بدون دود است رونمایی صورت گرفت.

کتاب حدیث صداقت نوشته خانم فاطمه احمدی و انتشارات نوروزی، کتاب دانه های پسته نوشته احمدرضا اسعدی و انتشارات کتابخانه پیرداد، کتاب فلزات و جامعه ترجمه غلامحسین شعبانیان و انتشارات دانشگاه گلستان و کتاب آتش همچنان بدون دود است نوشته رحمت الله رجایی و انتشارات پیک ریحان کتاب هایی بودند که امشب رونمایی شدند.

asadi

 

احمد رضا اسعدی، نویسنده کتاب دانه های پسته در این مراسم گفت: مجموعه چهار جلدی بنام” آدمیت هنر است جان برادر دریاب” را دارم آماده می کنم و اسم این کتاب را به دلیل علاقه ای که به طبیعت دارم از طبیعت انتخاب کردم.

وی با اشاره به اینکه طول زمان نوشتن این کتاب سه سال طول کشید، افزود: مدیریت خویشتن و مدیریت درونی هر فردی که بفهمیم خودمان چی هستیم و قرار است چکار کنیم از موضوعات اصلی این کتاب به شمار می رود.

rajjjjiii

پنجمین کتابی است که نوشته ام

رحمت الله رجایی، نویسنده کتاب “آتش همچنان بدون دود است “نیز در این مراسم گفت: محتوای کتاب بنده بر می گردد به ماجراهای نادر ابراهیمی و سرزمین گرگان که وی نویسنده ای که مدتی در گرگان بوده و در این مدت نوشته هایی در مورد گرگان به رشته تحریر در آورده است.

وی افزود: مشهورترین اثر نادر ابراهیمی رمان آتش همچنان بدون دود است است که به دیده های وی در مناطقی از استان و ترکمن صحرا بر می گردد. رجایی اعلام کرد: پنجمین کتابی است که نوشته ام و در آثارم سعی کرده ام فرهنگ مردم گرگان را به مردمان کشورم بشناسانم.

 

gon01

بازدید امام جمعه اهل سنت و شیعه و فرماندار گنبد کاووس از نمایشگاه :

عصر روز گذشته چهارشنبه 25 دیماه حجت الاسلام سبحانی امام جمعه اهل تشیع ، آخوند نوریزاد امام جمعه اهل سنت ، نوراللهی فرماندار گنبد کاووس و داورزنی رئیس فرهنگ و ارشد این شهرستان از هشتمین نمایشگاه کتاب بازدید کردند .

حجت الاسلام محمد حسین سبحانی، امام جمعه گنبد کاووس در این دیدار اظهارداشت: کتاب ها تفریحگاه های علما هستند و برای سایر مردم هم دوست همیشگی به شمار می روند.

وی با اشاره به اینکه کتاب موجب افزایش آگاهی و بالارفتن معرفت انسان می شود، افزود: باید در گزینش کتاب هایی که به نمایشگاه راه پیدا می کنند دقت شود.باید کتاب های مورد نیاز جوانان از لحاظ علمی و تخصصی تهیه و در اختیار آنها گذاشته شود و از طرف دیگر در نمایشگاه کتاب هایی بیاورند که بتواند سطح اعتقادات و باورهای جوانان و سایر مردم را ارتقا دهند.

امام جمعه اهل تشیع گنبد کاووس خاطرنشان کرد: باید دقت کنیم هر کتابی را به نمایشگاه نیاوریم که باعث شبهه افکنی در جوانان شود و بهتر است ابتدا یک گزینشی در این خصوص صورت گیرد. قیمت مناسب کتاب نیز عامل مهمی در خرید کتاب توسط مردم است چون امروزه مردم توان مناسبی برای خریدن کتاب های گران ندارند لذا پیشنهاد می کنم که کتاب ها با قیمت مناسب به مردم عرضه شوند.

noorizad000

آخوند عبدالباسط نوریزاد، امام جمعه اهل سنت گنبد کاووس نیز اظهارداشت: نمایشگاه کتاب فرصت مناسبی است تا جوانان از آن استفاده کنند.ما مسلمانان باید با مطالعه بیشتر در زمینه های مختلف آگاهی و دانش خود را بالا ببریم و اعتلای مملکت را باعث شویم.

آخوند نوریزاد کتابخوانی را جزو فرهنگ ما دانست و افزود: جوانان و تحصیلکردگان باید کتاب را همیشه به همراه داشته باشند و از این فرصت خوبی که در نمایشگاه بوجود آمده استفاده کافی ببرند.

امام جمعه اهل سنت گنبد کاووس هشتمین نمایشگاه کتاب گلستان را مایه فخر و مباهات دانست و گفت: به جوانان توصیه می کنم که حتما از این فضای نمایشگاهی و کتاب ها استفاده کنند.

gon04

نورالله نوراللهی، فرماندار گنبد کاووس اظهارداشت: امشب به اتفاق دو امام جمعه اهل تشیع و اهل تسنن شهرستان گنبدکاووس و در آغازین روزهای هفته وحدت به نمایشگاه کتاب آمدیم تا این پیوندها مستحکم تر شود.

وی افزود: مقام معظم رهبری بر کتاب و کتابخوانی تاکید زیادی دارند و توصیه فرمودند که جوانان و نوجوان در هر شرایطی با کتاب مانوس باشند و در زمینه های مختلف اجتماعی مطالعات گسترده ای داشته باشند.

نوراللهی با بیان اینکه وجود چنین نمایشگاهی دسترسی به کتاب های مفید و خوب را آسانتر می کند، تصریح کرد: انتخاب کتاب های مورد علاقه جوانان در این نمایشگاه ها می تواند تشویقی باشد برای جوانان، زیرا استقبال جوانان خوب است.

فرماندار گنبد کاووس خاطرنشان کرد: خواندن کتاب گامی است جهت افزایش خودباوری و هویت بخشی و ایجاد شخصیت در فرد و لذا خوبست افراد با انتخاب کتاب های مناسب شخصیت مناسبی نیز برای خود در جامعه فراهم کنند.

gon03

آشنایی با غرفه انجمن نویسندگان گلستان هوران

غلامعلی نسایی، مسئول انجمن نویسندگان استان گلستان هوران اظهارداشت: انجمن نویسندگان استان گلستان، هوران در ابتدای سال 92 با حضور پیشکسوت عرصه ایثار و شهادت حاج حسین یکتا رسما آغاز بکار کرد و عمده اهداف ما در این انجمن ترویج فرهنگ انقلاب اسلامی و اخلاقی کردن جامعه دینی بوسیله شناسایی و جذب نویسندگان و ساماندهی آنهاست.

نسایی با بیان اینکه استان گلستان نویسندگان خوبی دارد، تصریح کرد: برگزاری کلاس های آموزشی و حمایت از نویسندگان در جهت تولید کتاب های فاخر و ارزشمند که تاریخ ساز آینده انقلاب اسلامی در دنیا باشد از اعم کارهای ماست. این انجمن فراتر از کشور فکر می کند و با آرمانی جهانی و با تولید افکار انقلابی همچنان به موج بیداری اسلامی در دنیا با محوریت همیاری و همدلی امید دارد.

hooran

نسایی افزود: این انجمن حدود 600 عضو دارد و در هر فصلی دوره های آموزشی متناسب برگزار می شود که تابستان امسال کارگاه آموزشی نویسندگی برگزار شد و پنجشنبه هر هفته نیز با حضور نویسندگان و استاد طبرسا، کلاس های نویسندگی پایه برگزار می شود.همچنین هر دو هفته یک بار نشستی با حضور بیش از 75 نفر از نویسندگان استان و دو تن از فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس جهت ترویج و تبیین اندیشه دفاع مقدس و ادبی کردن فرهنگ مقاومت برگزار می شود.

وی در خصوص همکاری ادارات با این انجمن، اظهارداشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان در این زمینه خیلی همکاری کرد و باید از زحمات دکتر منتظری تشکر کرد چرا که وی هنر و نویسندگی را می شناسد و برای ماندگاری هنر و مقاومت ارزشمند و متعالی دفاع می کند و اگر منتظری نبود انجمن نویسندگان هم شاید بوجود نمی آمد./گلستان ما

ارسال نظر