گزیده مطبوعات ۲۰ فروردین/ خطر غفلت از تورم انتظاری در مرحله دوم هدفمندی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 329 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:46 ق.ظ، چهارشنبه، 20 فروردین، سال 1393 نظرات بدون نظر

روز دوشنبه معاون اجرایی رئیس جمهور درباره ممنوعیت افزایش قیمت کالاها در بازار همزمان با مرحله دوم در شرایطی که افزایش قیمت برخی کالاها و خدمات شروع شده است و نگرانی ها از تورم انتظاری بعد از آغاز مرحله دوم هدفمندی را زیاد کرده است نشان می دهد تلاش های دولت برای مهار تورم انتظاری ناکافی است و باید دیگر چهره های اثرگذار از جمله شخص رئیس جمهور وارد عمل شوند و با ارائه اطمینان به تولیدکنندگان مبنی بر اجازه افزایش قیمت ها متناسب با افزایش قیمت حامل های انرژی، به گرانفروشان اخطار داده شود تا جلوی تورم روانی و سوء استفاده برخی عرضه کنندگان کالا و خدمات گرفته شود.

IMG09560954به گزارش رادکانا، روز دوشنبه معاون اجرایی رئیس جمهور درباره ممنوعیت افزایش قیمت کالاها در بازار همزمان با مرحله دوم در شرایطی که افزایش قیمت برخی کالاها و خدمات شروع شده است و نگرانی ها از تورم انتظاری بعد از آغاز مرحله دوم هدفمندی را زیاد کرده است نشان می دهد تلاش های دولت برای مهار تورم انتظاری ناکافی است و باید دیگر چهره های اثرگذار از جمله شخص رئیس جمهور وارد عمل شوند و با ارائه اطمینان به تولیدکنندگان مبنی بر اجازه افزایش قیمت ها متناسب با افزایش قیمت حامل های انرژی، به گرانفروشان اخطار داده شود تا جلوی تورم روانی و سوء استفاده برخی عرضه کنندگان کالا و خدمات گرفته شود.

غرب چرا به طمع افتاد

روزنامه کیهان: آنچه در رویکرد برخی وزارتخانه‌ها نظیر وزارت ارشاد، علوم و برخی مهره‌چینی‌ها در سطوح معاونین و استانی دیده می‌شود، این ادعا را متواترا به اثبات می‌رساند که جریان طفیلی در حال جاگیر شدن در برخی اجزای بدن میزبان – دولت – است. دیر جنبیدن در ازاله این جریان انگلی، اگر به تباهی کامل نظیر دولت اصلاحات نینجامد، دست‌کم به فلج شدن دولت و ایجاد بدگمانی منتهی خواهد شد. به تعبیر پرمعنای پیامبر اعظم(ص) «المرء علی دین خلیله و قرینه. انسان، هم‌کیش و هم‌آئین دوست و هم‌نشین خویش است.» آیا عجیب نیست برخی مقامات دولتی به دیدار سران فتنه‌ای بروند که در آن فتنه علنا بر حذف اسلام از جمهوری اسلامی تاکید و به ساحت امام حسین(ع) در روز عاشورا جسارت شد؟! شرط اول مدیریت جهادی در روزگار فشار و تهدید دشمن، ازاله همین تهدید فشل‌کننده از دولت است؛ اگرنه لبیک دولت محترم به راهبرد مدیریت جهادی بر زمین باقی خواهد ماند.

ویزا و تندروها

روزنامه شرق: نماینده دایم ایران در نبود روابط دیپلماتیک رسمی میان ایران و آمریکا، وظایف دشواری برعهده دارد و باید به مسایل دوجانبه متعددی و از جمله لابی با نمایندگان کنگره و سنا بپردازد تا از شکل‌گیری و پیشبرد طرح‌های مغرضانه معاندین علیه ایران جلوگیری کند. انجام این ماموریت‌های خطیر با محدودیت‌های دست‌وپاگیر ناشی از «ویزای محدود» همخوانی ندارد. در هرحال، نوع رویکرد آمریکا به مساله اعزام سفیر جدید کشورمان به سازمان ملل بار دیگر اثبات کرد گروگانگیری سال 1358 دیپلمات‌ها در تهران، هنوز برای اغلب آمریکایی‌ها، واقعه ناخوشایندی در حد یک ضایعه ملی محسوب می‌شود و تا زمانی که سوءتفاهم‌ها در این‌باره برطرف نشود، تندروهای آمریکایی قادرند با انگشت نهادن گاه‌وبیگاه بر غرور شکسته‌شده هموطنانشان، فضا را غبارآلود و در مسیر تنش‌زدایی تهران- واشنگتن مانع ایجاد کنند.

لزوم توجه بیشتر به اهل سنت

روزنامه مردم سالاری: ا وجود اینکه مولوی عبدالحمید‌ نقش کاملا موثری در آزادی مرزبانان داشت اما آنطور که باید وشاید به نقش وی اشاره نشد. شیخ مولانا عبدالحمید اظهار کرده است که «در قضیه سربازان هرکس می‌بایست هرکاری از دستش برمی‌آمد، انجام می‌داد و آنچه من انجام دادم وظیفه شرعی و ملی بوده است و برای انجام این وظیفه نباید منتظر تشکر بود؛ چنانچه من هم انتظار تشکر ندارم و از ظرفیتی که موجود بود استفاده کردم». در واقع متاسفانه گاه دیده می شود یک خودسانسوری نسبت به شخصیت‌های اهل سنت وجود دارد. زیرا عده‌ای علاقه‌مند نیستند که مردم کشورمان شخصیت‌های اهل سنت را بشناسند و به دنبال این هستند که نقشی برای اهل سنت قائل نباشند. این درحالیست که پانزده درصد جمعیت کشور را اهل سنت تشکیل می‌دهند و آنها همبستگی خود را با سایر اقشار مردم به اثبات رسانده‌اند.

نبرد شرق و غرب در باتلاق اوکراین

روزنامه جمهوری اسلامی: اقدام روسیه در الحاق کریمه، در واقع آزمونی بود تا میزان عکس العمل و قدرت بازدارندگی غرب سنجیده شود و آنچنانکه مشخص شد غرب نتوانست کاری انجام دهد. این نکته، ضعف غرب را عیان ساخت و همین مسئله خود عاملی است که روسها را به تداوم تحرکات خود در اوکراین ترغیب می‌کند. باتلاق اوکراین، موجب پیدایش شکاف میان غربی‌ها شده است و این صداها اکنون بیشتر شنیده می‌شود که غرب، تسلط روسیه بر کریمه را به رسمیت بشناسد. اوکراین، اکنون واضح‌ترین مکان تلاقی منافع غرب و شرق شده است و علیرغم انکار غربیها، عناصر جنگ سرد جدید کاملاً آشکار است. روسیه و غرب بدون اعلام رسمی، در اطراف اوکراین صف آرایی نظامی کرده‌اند و هم آمریکا و هم روسیه طی روزهای گذشته مانورهای نظامی گسترده‌ای برگزار کرده‌اند که هیچ دلیلی برای این مانورها، جز به رخ کشیدن قدرت طرفین ندارد و البته در این میان آنچه مطرح نیست و برای طرفین اهمیت ندارد منافع و مصالح مردم اوکراین است.

خطر غفلت از تورم انتظاری در مرحله دوم هدفمندی

روزنامه خراسان: روز دوشنبه معاون اجرایی رئیس جمهور درباره ممنوعیت افزایش قیمت کالاها در بازار همزمان با مرحله دوم در شرایطی که افزایش قیمت برخی کالاها و خدمات شروع شده است و نگرانی ها از تورم انتظاری بعد از آغاز مرحله دوم هدفمندی را زیاد کرده است نشان می دهد تلاش های دولت برای مهار تورم انتظاری ناکافی است و باید دیگر چهره های اثرگذار از جمله شخص رئیس جمهور وارد عمل شوند و با ارائه اطمینان به تولیدکنندگان مبنی بر اجازه افزایش قیمت ها متناسب با افزایش قیمت حامل های انرژی، به گرانفروشان اخطار داده شود تا جلوی تورم روانی و سوء استفاده برخی عرضه کنندگان کالا و خدمات گرفته شود. قطعاً مهار تورم روانی مرحله دوم به این دلیل که میزان افزایش قیمت حامل های انرژی به مراتب کمتر از مرحله نخست است آسانتر می باشد و اگر دولت توجه جدی به وضعیت بازار و نظارت بر قیمت ها داشته باشد مهار تورم انتظاری دور از دسترس نیست و اگر در این باره سهل انگاری کند نتیجه ای ناگوار رقم می خورد.

آوینی، فرهنگ و هزیمت به لایتناهی

روزنامه سیاست روز:‌ او حالا نیست و بسیاری هستند در عرصه فرهنگ که عِدّه و عُدّه‌یشان فراتر از باور اوست و با تمسک به بسیاری از تکنیک‌های نوین تلاش دارند تا بدل او باشند در عرصه فرهنگ، اما تنها تب‌سنجی ساده‌ای مؤید آن خواهد بود که سره بودن نیازمند «معرفت» و «باور» و «عقیده» ‌است؛ سه‌گانه‌ای که آوینی داشت و دارایان امروزین تکنیک هرگز نخواهند توانست به خرق تکنیک که هنر سیدمرتضی آوینی بود دست یابند و چون او باشند، مگر آنکه چون او هزیمت از خویش را آغاز کنند و به خویش الهی دست یابند.

هشدار به ملت ایران!

روزنامه وطن امروز: ملت عزتمند، غیور و مقاوم ایران! اینک این شما و این هم برنامه هسته‌ای کشورمان! این روزها که عموم ما هنوز در حال و هوای تعطیلات سال نو هستیم، مذاکرات گام نهایی به سرعت و البته همچون گام اول به صورت کاملاً محرمانه در حال انجام است. به‌نظر می‌رسد همان رویه‌هایی که منجر به توافقنامه ژنو شد این بار بسیار بنیانی‌تر و بنیان‌کن‌تر و با سرعت حیرت‌انگیزی منجر به توافقنامه وین یا همان گام نهایی خواهد شد. اگر از ماجرای توافقنامه‌ دردناک و مصیبت‌بار اول عبرت نگیریم و دست به اعتراض نزنیم زودازود شاهد فاجعه‌نامه‌ای بسیار دردناک‌تر و ویرانگرتر خواهیم شد. با این تفاوت که این بار عرصه‌های بسیار دیگر سیاست خارجی و سیاست داخلی ایران تحت کنترل و قیمومیت آمریکا و متحدان اروپایی‌اش قرار خواهد گرفت. شاهد از غیب رسید! قطعنامه پارلمان اروپا را به دقت ببینید.

ایران؛ «وطن» همه ایرانیان

روزنامه ابتکار: به نظر می‌رسد جشن شادمانی آزادی مرزبانان، نه تنها به این دلیل که نویدبخش نجات جان چهار هم‌وطن است، بلکه از این نظر که نماد زنده بودن جامعه مدنی و اثرگذار بودن آن نیز است، حائز اهمیت بیشتری باشد. حال پرسش اینجاست که آیا هم گروه‌های سیاسی اصلاح طلب و هم اصولگراها قادر به درک اهمیت این مسئله هستند یا خیر؟ بدیهی است که هم‌اکنون ایرانیان بدون در نظر گرفتن رویه‌های سیاسی منتشر شده در برخی رسانه‌های تندرو، شادمان از بازگشت سربازان و اثرگذاری‌ تلاش‌های همه جانبه دولت و ملت در این باره هستند؛ آنچه که به یکباره هویت ملی را به دور از تفاوت‌ها و تعصب‌های قومی و مذهبی برجسته کرد و نشان داد یک ملت با همه تفاوت‌هایش می‌تواند یک ملت باشد و بماند.شاید بهتر باشد که برخی چهره‌های سیاسی کشور نیز با فاصله گرفتن از جنجال‌های منفعت جویانه گروهی و حزبی، در کنار مردم، از بازگشت امید به جامعه و نهاد مدنی شادمان باشند و به این درک نایل آیند که وحدت ملی در سایه هویت ملی و بر اساس فرصت‌های یکسان و برابر، قادر به تغییر تهدید‌ها به فرصت‌ها است و «وطن» برای همه ایرانیان- فارغ از همه تفاوت‌ها- می‌تواند به یک اندازه «وطن» باشد.

حد اعتماد دولت- ملت

روزنامه اعتماد: اگر بسیاری از نهادهایی که به منظور کمک به افراد نیازمند و تحت پوشش تاسیس شده‌اند کار خود را به خوبی انجام می‌دادند و فعالیت‌های خود را معطوف به تحقق اهداف واقعی خود می‌کردند در واقع به یارانه نقدی نیازی نبود و دولت می‌توانست به وظایف محوله خود در اصول 28 تا 31 قانون اساسی در مورد بهداشت، درمان، بیمه و ایجاد زمینه‌های اشتغال و مسکن بپردازد و اعتماد جامعه را از طریق خدمت‌رسانی متکی به منابع حاصل از دریافت مالیات‌های حقه و قانونی از آحاد مشمول پرداخت مالیات به انجام برساند. متاسفانه در انجام این امر نیز دولت‌ها بسیار ناموفق عمل کردند، زیرا مالیات‌گریزی به صورت یک هنجار اجتماعی درآمده است که آن را نیز می‌توان معطوف به رابطه نامطلوب و بی‌اعتمادی بین دولت – ملت دانست. بی اعتمادی نسبت به عملکرد دولت که در آستانه اجرای فاز دوم از هدفمندی یارانه‌ها باز هم بر سر زبان‌ها افتاده است. به این ترتیب دولت یازدهم وظیفه بس خطیری در جهت جلب اعتماد از دست رفته مردم نسبت به دولت و اخذ اطمینان جامعه پیش رو دارد، زیرا آنچه در گذشته از بین رفته باید از نوع ساخته شود و این امر جز از طریق شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی صحیح به جامعه در تمام موارد به خصوص در آمارهای منتشره امکان‌پذیر نیست. هنگامی که رابطه دولت – ملت بر اساس اعتماد و اطمینان متقابل بنیان شود آنگاه دولت می‌تواند از طریق یک سیستم جامع، اطلاعات مردمی را دریافت کرده و آن را در جهت خیر و صلاح مردم و آبادانی مملکت و باز توزیع ثروت صرف کند.

همراهی با دولت ملی و دولت تدبیر

روزنامه آرمان: در زمان دولت ملی مصدق، کفگیر دولت به ته دیگ خورد و درآمد کفاف اداره کشور را نمی‌داد. دولت اعلام کرد هرکس مایل است در صورت داشتن پول اضافی می‌تواند به دولت قرض دهد و به‌عنوان اوراق قرضه بانک ملی به افراد رسید می‌داد. بعد از آن برخی پول‌های خود را پس نگرفتند حال که دولت تدبیر و امید هم ملی و هم اسلامی است با توجه به تجربه نیاکان امید است تا همکاری که در گذشته با دولت دکتر مصدق وجود داشت اینک با دولت دکتر روحانی وجود داشته باشد. بنابراین هم تجربه خوب و موفقی در این زمینه داشته‌ایم و هم قانون بهتر از قانون گذشته و علمی‌تر و کاربردی‌تر است. پس دولت در مرحله اجرایی ابتدا برمبنای فرم پرشده به افراد یارانه پرداخت می‌کند ولی در طول مسیر اقدام به راستی‌آزمایی کرده و کسانی که درآمدشان از حد معمول و معقول بیشتر باشد را مورد مواخذه قرار خواهد داد.

حاشیه چیست؟ متن کدام است؟

روزنامه رسالت: جناب آقای روحانی رئیس‌جمهور محترم در دیدار با کارکنان نهاد ریاست جمهوری فرمودند: “برخی می‌خواهند ما را مشغول حاشیه‌سازی کنند تا از اصل کار باز بمانیم.” (1) حاشیه چیست؟ متن کدام است؟ مختصات اصلی کار دولت در سال 93 چه می‌باشد؟ سهم شرکت ملی نفت از فروش نفت خام در داخل 000/750/238/7=درصد 5/14×000/000/750/54
یک محاسبه ساده نشان می‌دهد آنچه از فروش نفت در داخل برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باقی می‌ماند 19/2 میلیارد دلار خواهد بود. طبیعی است که با این مبلغ ناچیز دولت نمی‌تواند پاسخگوی پرداخت‌های مورد نظر در اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها باشد. دولت باید بپذیرد که سهم شرکت ملی نفت از ارزش نفت خام تولیدی در داخل به میزان 5/14 درصد نیست. باید برای مصارف سرمایه‌ای و هزینه‌ای خود مانند هر دستگاه اجرایی یک موافقت‌نامه با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور مبادله کند و مشخص نماید بودجه عملیاتی این دستگاه براساس قیمت تمام شده کالا (بخوانید قیمت تمام شده یک بشکه نفت) چقدر است. از طرفی تمامی 5/1 میلیون بشکه نفتی که شرکت ملی نفت تحویل پالایشگاه‌ها برای تولید حداقل 17 فرآورده نفتی براساس بشکه‌ای 5/18 دلار تحویل می‌شود در داخل مصرف نمی‌شود بلکه قسمت اعظم این تولید با قیمت‌های جهانی به کشورهای دیگر صادر می‌شود. این مابه‌التفاوت می‌تواند به عنوان یکی از منابع تعیین کننده اجرای فاز دوم قانون هدفمندی احصاء شود تا مشکلات تامین اعتبار برای اجرای فاز دوم حل گردد.

راه اصلاح مسیر یارانه ها

روزنامه ایران: یکی از انتقادها به هدفمندی یارانه‌ها، پرداخت یارانه نقدی است.این موضوع در کوتاه مدت و با رشد قیمت حامل‌های انرژی اثرگذار است اما در طولانی مدت هیچ کمکی نمی‌تواند بکند. از سویی ادامه آن باعث زایش مشکلات دولت می‌شود.در حال حاضر دولت به دلیل پرداخت یارانه، بدهی سنگینی دارد.معتقدم دولت به جای آن‌که به سمت یارانه نقدی برود باید بهداشت و درمان را رایگان کند و برای آموزش کشور نیز یارانه بدهد در این صورت می‌توان هدفمند حرکت کرد. طبق نظریه مالی و علمی، دولت باید مالیات بگیرد و درآمد حاصل از آن را صرف رفاه اقتصادی – اجتماعی مردم کند ولی در شرایط فعلی این مالیات تنها از کارمندان دریافت می‌شود و صرف هیچ‌کدام از خدمات زیر بنایی برای مردم نمی‌شود.

مذاکرات هسته‌ای مثبت ولی شکننده

روزنامه قانون: چشم‌انداز مذاکرات را اینطور می‌توان خلاصه کرد؛ مثبت و شکننده. به بیان دیگر پیشنهادهای موجود در ارتباط با دیپلماسی هسته‌ای نمایانگر ایجاد فضایی مثبت در جهت رسیدن به یک توافق نهایی است، توافقنامه‌ای که در معادلات منطقه‌ای بسیار حائز اهمیت و مهم است. توافقنامه‌ای که دارای اجزای مختلف است و باید اجزای آن کاملا مشخص و هماهنگ باشد تا منجر به موفقیت شود. محافظه‌کاران و نیروهای افراطی کشورهای درگیر مذاکرات توان به ناکامی کشانیدن مذاکرات را دارند و اگر بستر مناسب فراهم شود و تعللی صورت گیرد آن‌ها با تمام توان درصدد اتمام مذاکرات و بازگشت به فضای متخاصم گذشته خواهند بود. لذا چشم‌انداز مذاکرات مثبت است اما با توجه به تحرکات سیاسی در کشور ایران و همچنین تلاش نومحافظه‌کاران قدرتمندی که در دو کشور ایران و آمریکا هستند و تلاش خود را در به شکست کشانیدن مذاکرات متمرکز کرده‌اند؛ امکان این معنا وجود دارد که این چشم انداز مثبت، شکننده به نظر بیاید.

ارسال نظر