گفتگوی خواندنی رادکانا با نجار جوان و تحصیلکرده روستای النگ+تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 689 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 12:35 ب.ظ، پنج شنبه، 31 تیر، سال 1395 نظرات بدون نظر

نجار تحصیلکرده النگ گفت: جوانان ما نباید منتظر کار لوکس و دولتی باشند. من اعتقاد دارم یک جوان باید کار کند و فرقی نمی کند که راننده تاکسی باشد یا کارمند و یا نجار؛ چون بیکاری باعث فقر و تنگ دستی و پیامدهای اجتماعی زیادی بهمراه دارد.

DSC09953به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا، میدانم خیلی از جوانان ما درس خوانده اند و دارای مدارک دانشگاه هستند، ولی قرار نیست همه دارای کارهای دولتی و پشت میز باشیم. کم حرفی نیست جوانان تحصیلکرده ای که میکانیک، کشاورز ماهر و نجار موفق…… هستند؛ جوانان ما نباید منتظر کار لوکس و دولتی باشند.

هستند جوانانی که تحصیلکرده اند ولی کارشان به همت خودشان گره خورده است؛ جوانی که هر روز دکان نجاریش را با نام خدا باز می کند و با غرور کار می کند؛ عرق می ریزد، از نیروی جوانیش استفاده می کند و گوشش بدهکار این نیست که دستش خراش بیفتد یا صورتش خاک اره ای شود.

تصمیم گرفتم به سراغ او بروم و از شغلش بپرسم؛ شغلی که همت می خواهد؛ شغلی که زحمت واقعی می خواهد تا در برابر موج بی همتی و بیکاری و تن پروری کم نیاورد.

متن این گفتگو بدین شرح است:


 

IF

IF

رادکانا: لطفا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کنید:

محمد مازندرانی فرزند حسین متولد روستای النگ از توابع شهرستان کردکوی.

رادکانا: از چه زمانی علاقمند به صایع چوب شدین؟

در دوران دبیرستان علاقه به کارهای ساخت ابزارهای چوبی پیدا کردم. در مسیر مدرسه چند نجاری وجود داشت وقتی از آنجا عبور میکردم همیشه این فکر در ذهنم بود که چطور این وسایل چوبی را درست می کنند.

در مدرسه با نقشه کشی و طراحی های سه بعدی آشنا شدم از این رو شکل یک جانور را طراحی و بعد شروع به ساختش با چوب کردم.

رادکانا: ازکجا کار نجاری را شروع کردین؟

شروع کارم از نجاری زنده یاد صفرعلی نجاتی بود. علاقه ای که از خود نشان دادم استاد رحمت نجاتی پور به من پیشنهاد داد در نجاری کار کنم.

در حین کار تحصیل هم میکردم. صبح ها نجاری و بعدازظهرها مدرسه میرفتم. بعداز 4 سال بصورت انفرادی شروع بکار کردم.

DSC09955

رادکانا: شغل نجاری چطور شغلی هست؟

شغل بسیار خوب و شاد و متنوع و سرگرم کننده هست. هیچ وقت خسته نمیشوی چون وقتی به چیزی فکر میکنی که میخواهی بسازیش، بعد از ساخت تمام خستگی هایت برطرف میشود.

رادکانا: درآمد نجاری چطوره؟

با توجه به رکود بازار باز هم شغل ما درآمدش خوبه . در این زمانه مردم دوباره رو به صنایع چوبی آوردند. چرا که بعضی از وسایل چوبی (درب،پنچره،کمد،میز و صندلی، مبلمان) از نیازهای مهم جامعه هستند.

رادکانا: بیشتر مشتریهای شما از کجا هستند؟

از اکثر روستاهای اطراف، گرگان و کردکوی هستند. ظرافت، دقت و استقامت و تنوع در کارهای من باعث شده مشترهای خوبی داشته باشم.

DSC09958

رادکانا: شما در زمینه صنایع دستی هم فعالیت دارید؟

بله، صنایع دستی بازار خوبی داره، خرج زیادی نداره اما درآمدش خوبه.

رادکانا: پیشنهاد شما به جوانان برای انتخاب شغل چیه؟

جوانان ما نباید منتظر کار لوکس و دولتی باشند. من اعتقاد دارم یک جوان باید کار کند و فرقی نمی کند که راننده تاکسی باشد یا کارمند و یا نجار؛ چون بیکاری باعث فقر و تنگ دستی و پیامدهای اجتماعی زیادی بهمراه دارد.

رادکانا: کلام آخرتان؟

از شما و سایت بسیار خوب و فعال رادکانا تشکر می کنم.

DSC09954

گزارش و عکس از خبرنگار رادکانا: یعقوب محمودی

انتهای پیام/

ارسال نظر