گفتگوی رادکانا با سید غلامرضا جدی حسینی معاون نمونه استانی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 792 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:29 ب.ظ، یکشنبه، 21 اردیبهشت، سال 1393 نظرات یک نظر

خبرنگار این پایگاه خبری بمناسبت گرامیداشت هفته معلم به گفتگو با سیدغلامرضا جدی حسینی معاون نمونه استانی پرداخته که متن مصاحبه در ذیل ارائه می گردد.

IMG_0004به گزارش رادکانا، خبرنگار این پایگاه خبری بمناسبت گرامیداشت هفته معلم به گفتگو با سیدغلامرضا جدی حسینی معاون نمونه استانی پرداخته که متن مصاحبه در ذیل ارائه می گردد.

متن مصاحبه به شرح ذیل می باشد:


 

* لطفا خودتون رو معرفی کنید :

** سید غلام رضا جدی حسینی کارشناس ارشد علوم تربیتی گرایش تکنولوژی آموزشی هستم.

* فعالیت خود را از کجا شروع کردید؟

** فعالیت آموزشی خود را از دوران تربیت معلم آغاز نمودم.

* معلمی ( تدریس) را از چه سالی شروع کردید؟

** از سال 1371 وار د مرکز تربیت معلم شده و پس از پایان دوره به مدت 5 سال در آموزش و پرورش شهرستان گرگان انجام وظیفه نمودم.  سپس به شهرستان کردکوی منتقل شده و تاکنون مشغول خدمت می باشم.

* چه فعالیت های خاصی داشتید که باعث شد به عنوان معلم نمونه انتخاب شوید؟

IMG_0008

** بر اساس معیارهای سازمانی آموزش و پرورش و کسب امتیاز مکتبه و بالاترین امتیاز شهرستانی و استان بعنوان معاون نمونه استانی در زمینه های علمی آموزش – پژوهشی و فرهنگی انتخاب شدم.

* چه احساسی پیدا کردید وقتی اطلاع پیدا کردید معلم نمونه ی استانی شدید؟ 

** احساس رضایت از شغلی که انتخاب نمودم و توانستم از این طریق باعث حفظ ارزش های آموزش و پرورش شوم. بسیار خوشحالم و احساس سربلندی می کنم.

* از نظر شما یک معلم نمونه چه ویژگی هائی باید داشته باشد؟

** ویژگی هایی از قبیل تعهد و تخصص و پایبندی به اصول و ارزشهای دینی و اعتقادی و استوار بودن به اصولی که در سوگند نامه پایان دوره تربیت معلم ادا نمودیم.

*  این نحوه انتخاب چه تاثیری در جهت پیشرفت بیشتر رقابت سالم در بین فرهنگیان دارد؟

** انتخاب یک فرد یا افراد از مجموعه به نوان نفر برتر یا نمونه ضمن تشویق فرد مورد نظر سبب ایجاد انگیزه و حس رقابت سالم در بین اعضاء مجموعه خواهد شد و نیز سبب خواهد شد تا افراد با تلاش و کوشش بیشتر در راستای رسیدن به اهداف آموزش قدم بردارند.

* برای پیشرفت بیشتر و توسعه فرهنگی در زمینه شکوفایی استعداد های دانش آموزان چه راهکار هایی پیشنهاد می کنید؟ 

** با اتکال و توسل به خداوند بر اساس آداب و سنت دینی و مذهبی و توجه به اصول و اعتقادات ملی و رهنمودهای پدر و مادر و اولیاء مدرسه و استفاده از ظرفیت های خدادادی و در نهاد دانش آموزان می توان زمینه رشد و شکوفایی دانش آموزان را فراهم نمود تا سبب بالندگی خود، خانواده و جامعه اسلامی ایران گردید.

* روش های خاص و منحصر به فرد در تدریس دنبال می کنید؟ 

** با توجه به موقعیت موجود در فضای آموزشی و دانش آموزان، ترجیها استفاده از فناوری نوین تدریس با استفاده از آمیزه های آموزش سنتی و فعال می توان زمینه شکوفایی استعدادهای دانش آموزان را فراهم نمود.

* نظرتون راجع به همراه داشتن تلفن همراه توسط دانش آموزان به مدرسه چیست؟ 

** استفاده از وسایل ارتباط جمعی یکی از راههای کسب اطلاعات می باشد لکن بهره گیری آن توسط دانش آموزان در ساعات آموزشی نه تنها سبب اختلال در امر آموزش و یادگیری آنان خصوصا در کلاس درس می گیردد بلکه می تواند عاملی در بی نظمی و بی انظباطی محیط آموزشی گردد. لذا در صورت نیاز به تلفن توسط دانش آموز ، همکاری مدرسه و در اختیار قرار دادن وسایل ارتباط جمعی میتواند زمینه لازم را فراهم آورد.

* معیار های یک معلم نمونه از دیدگاه شما؟ 

** به این سوال در گزینه 6 پاسخ داده شده است.

* از اولین روز های تدریس خود چه خاطره ای در ذهن دارید؟ 

** اگر چه انرژی فعالیت در بعد آموزش و تدریس در روزهای آغازین و آخرین هر روز مظاعف می گردد اما روزهای اولین فعالیتم در آموزش و پرورش چنین است :  با زندگی در روستاهای دوردست شهرستان گرگان و مردمان صمیمی آن ایام که حس تلاش و کار را در من مضاعف می نمود تا آنجا که حتی در روزهای تعطیل و جمعه نیز کلاسهای تقویتی و جبرانی برای دانش آموزان برگزار می نمودم و علی رغم مسافت طولانی و سختی راه ، هیچگونه احساس خستگی و نارضایتی نداشتم و بچه ها نیز با نهایت شور و اشتیاق در کلاس ها شرکت می کردند.

IMG_0006

* تفاوت دانش آموزان دیروز و امروز از نظر شما؟ 

** اگر چه دانش آموزان دیروز از امکانات آموزشی و رفاهی کمتری برخوردار بودند اما حتی حس درس خواندن و علم آموزی و استفاده بهینه از امکانات موجود در آنان بیشتر مشاهده  می گردید ولی دانش آموز امروز با توجه به معلمان و امکانات بیشتر و ابزار پیشرفته تر و همچنین آرامش مالی و فکری شاید می توان گفت از امکانات موجود به نحو احسن استفاده نمی نمایند.

* مولفه های یک انسان نمونه از دیدگاه شما چیست؟ 

** الف) توجه و اتکال به خداوند

ب) داشتن یک برنامه مدون و هدفمند

ج) توجه به اهمیت زمان مکان

د) تسلط به مطالب و محتوای آموزش

ه) استفاده از ابزار و امکانات موجود آموزش

 * و صحبت پایانی :

** در پایان ضمن آرزوی موفقیت و سربلندی برای شما و همه ی همکارانم در آموزش و پرورش از درگاه خداوند متعال خواستارم تا در همه ی زمینه های علمی و آموزشی و فرهنگی شهرستان کردکوی شاهد موفقیت و سربلندی و کسب رتبه های عالی استانی و کشوری باشیم.

ايول می گوید:

واقعـــــــــــــــــــا ایول داری

ارسال نظر