گفتگوی ویژه رادکانا با مهندسین ساخت المان شهدای گمنام کردکوی+تصاویر
تعداد بازدید تعداد بازدید: 676 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:04 ب.ظ، چهارشنبه، 6 آبان، سال 1394 نظرات یک نظر

خبرنگار رادکانا این هفته به سراغ مهندسین طراح المان شهدای شهر کردکوی رفت تا از نزدیک با این مهندسین گفتگویی در خصوص ساخت این المان داشته باشد.

DSC_0046به گزارش رادکانا، شهدا و یادگاران هشت سال دفاع مقدس از ارزشهای نظام هستند و امروز هیچ ماموریتی مهمتر از پاسداشت و گرامیداشت یاد و خاطره دلاورمردان جنگ تحمیلی و حفظ و گسترش ارزشهای اسلامی متوجه مدیران و مسوولان و مردم نیست.

مراسم کلنگ زنی یادمان سه شهید گمنام، سه مهاجر الی ا… ساعت 8:30 صبح روز یکشنبه 24/3/94 باحضور مسئولین استانی و شهرستانی، یادگاران هشت سال دفاع مقدس، خانواده های معظم و معزز شهدا، جانبازان و ایثارگران در مکان شهدای گمنام واقع در سه راهی شهدا به سمت پارک جنگلی امام رضا (ع) کردکوی برگزار شد.

یادگاران دفاع مقدس شهرستان کردکوی که خود از بچه های جبهه و جنگ هستند با کاری جهادی از همان روز کلنگ زنی اقدامات لازم جهت ساخت یادمان شهدای گمنام را آغاز نمودند که این روزها مرحله به مرحله شاهد ساخت المان شهدای گمنام در این شهرستان هستیم.

خبرنگار رادکانا این هفته به سراغ مهندسین طراح المان شهدای شهر کردکوی رفت تا از نزدیک با این مهندسین گفتگویی در خصوص ساخت این المان داشته باشد.

DSC_0029

مهندس سید باقر بنی هاشمی، مهندس سید محراب حسینی و مهندس حامد گودرزی سه مهندس طراح المان شهدای گمنام شهر کردکوی هستند.

متن گفتگو بدین شرح است:

آنان از عنایت خداوند برایمان گفتند: در تمامی ایام طراحی المان شهدای گمنام لطف و عنایت حق تعالی با ما همراه بوده است.

* چه عواملی باعث شده که چنین المان زیبایی را طراحی کنید؟

یاد و خاطر همه شهدا، امام شهیدان به ویژه سرداران و شهدای عزیز شهرستان کردکوی خصوصا 3 شهید گمنام که زینت بخش شهر ما شده اند را گرامی می داریم.

از خداوند تبارک و تعالی که توفیق طراحی المان بهترین بندگانش را نصیب ما کرده سپاسگذاریم.

مسئولین ستاد اجرایی برای طراحی المان چند خواسته منطقی و واقعی داشته اند.

اولین خواسته: این بوده که المان تمامی زیبایی کار شهدا را به نمایش بگذارد.

خواسته دوم: طرح زیبا و ساده و عامه پسند و با فرهنگ اسلامی همخوانی داشته باشد و خود المان برای مخاطبین و بازدید کنندگان گویا باشد و نیاز به توضیح و تفسیر طراح نباشد.

خواسته سوم: طرح ترکیبی از معماری اسلامی و سنتی و معماری نوین باشد.

خواسته چهارم: طرح با توجه به مشکلات اقتصادی و لحاظ نمودن توان مالی مردم و رعایت 3 خواسته بالا کم هزینه باشد.

DSC_0044

* با توجه به خواسته های ستاد اجرایی شما چه طرحی را انتخاب و دلایل آن چه بوده است؟

بعد از بحث و تبادل نظر و مراجعه به متون اسلامی به این نتیجه رسیدیم که گل لاله همه آن خواسته ها را می تواند پاسخگو باشد.

چون گل لاله بدلیل لطافت و زیبایی بیش از اندازه مورد پسند طبیعت زیباجوی بشر از هر گروه و مذهبی قرار گرفته است.

این گل در ادبیات فارسی مظهر شهید و کشته راه دوست است و لاله سمبل شهادت است و به استعاره دلالت بر شخص ایثارگری دارد که در راه آرمان دینی و ملی به شهادت رسیده است.

* آیا تاکنون در اجرای طرح با مشکلی روبرو شده اید؟

چون اسکلت کاملا فلزی و شکل المان هم گل لاله بود، برای ساخت آن باید تیر آهن نورد میشد و تنها دستگاه نورد در استان یک دستگاه دست ساز بوده است که آن هم توسط یک استاد کار بنام آقای خسروی ساخته شده بود و به ظاهر استاندارد به نظر نمی رسید.

لذا دستگاه را به محل ساخت المان منتقل کردیم تا بتوانیم بطور مستمر و دقیق در کار نورد نظارت داشته باشیم چون اگر نورد ها دقیق انجام نمیشد اتصال ستون در بالا که تشکیل دهنده گل لاله بودن میسر نمیشد.

ولی به لطف الهی و با طراحی دقیق و نظارت مستمر و تجربه استاد کار مشکلی در نورد پیش نیامد و سپس تیر آهن ها دوبل و بر روی صفحه ها بدون کوچکترین تغییر نصب گردید.

و انشاالله در ادامه کار هم با مشکلی روبرو نخواهیم شد چون سخت ترین قسمت آن ساخت اسکلت فلزی با طرح گل لاله آن بوده است.

DSC_0038

* المان در چه مرحله ای از کار قرار دارد؟

در حال حاضر المان در مرحله کاذب کاری و رابیتس بندی و بعد از آن کار با آجر نما و کاشی شروع می شود.

* این المان چه پیامی دارد؟

گل لاله به همنوعان می گوید اگر زیبایی داریم، اگر لطافت داریم، اگر مورد توجه همه قشر ها هستیم، اگر سر زنده هستیم همه به برکت 2 عامل است یک همنشینی و در کنار شهدا و با شهدا بودن، دو تغذیه از عصاره وجود انسان های الهی می باشد.

خلاصه آنکه اگر امروز غیرت و آبرو و عظمت داریم همه به برکت خون شهدا است و نباید اجازه دهیم هیچ عاملی مانع جدایی ما با فرهنگ شهدا شود.

در خاتمه از مهندسین عزیز: مهندس کاظم تقی زاده، مهندس شهاب مهربان و مهندس آغوشانی که ما را در اجرای این المان کمک کرده اند تشکر می کنیم.

و خداوند را بخاطر این همه لطفی که شامل حال ما کرده است سپاسگزاریم…

یا علی مدد التماس دعا

DSC_0022DSC_0024DSC_0027DSC_0031DSC_004244-Copy

IMG_0076

http://radkana.ir/wp-content/uploads/2015/08/IMG_0002.jpghttp://radkana.ir/wp-content/uploads/2015/08/IMG_00071.jpghttp://radkana.ir/wp-content/uploads/2015/08/IMG_00142.jpghttp://radkana.ir/wp-content/uploads/2015/08/IMG_0019.jpghttp://radkana.ir/wp-content/uploads/2015/08/IMG_00331.jpg

انتهای پیام/

بهاري می گوید:

سلام. ْآقایون رادکانا این طرح کپی و سرقت شده از طرح قبر مختومقلی فراغی در روستای آق توقای مراوه تپه گلستان هستش. این حرفا همش کشکه. اینقدر از اعتقادات و مقدسات خرج نکنید. یک سرچساده در گوگل کنید و مقایسه تا ببینید. واقعا شرم آوره این دزدی ایده.

ارسال نظر