گفت‌وگوی فارس با فردی که میانجی آزادی ۴۸ زائر ایرانی بود
تعداد بازدید تعداد بازدید: 755 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 4:14 ب.ظ، جمعه، 22 دی، سال 1391 نظرات بدون نظر

میانجی آزادی ۴۸ زائر ایرانی در مصاحبه‌ای اعلام کرد مخالفان سوری در ابتدای ربودن ایرانی‌ها درخواست‌های بسیار بالایی برای آزادی آنها داشتند تا سرانجام به عدد نهایی آزادی ۲۱۳۰ نفر رسیدیم.

13911021000489_PhotoAبه گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق، 14مرداد سال گذشته بود که تروریست‌های مسلح حدود ساعت 11 صبح روز شنبه (به وقت محلی) با حمله به یک اتوبوس حامل زائران ایرانی، همه 48 سرنشین آن را ربودند.

این گروه از زائران ایرانی قبل از عزیمت به فرودگاه، قصد داشتند تا برای زیارت خداحافظی راهی مرقد مطهر حضرت زینب(س) در حومه شهر دمشق شوند که در جاده فرودگاه ربوده شدند.

خوشبخانه با تلاش‌های فراوان دستگاه دیپلماسی و دیگر نهادهای ایرانی در خارج از کشور، دولت و ارتش سوریه روز چهارشنبه آزاد شدند و روز گذشته (پنجشنبه) نیز به ایران بازگشتند. به همین مناسبت با فردی که خود را به عنوان هماهنگ کننده و واسطه آزادی این زائران بوده است دقایقی به گفتگو نشسته‌ایم که متن کامل آن به شرح ذیل است:

اسم من «عزت شاهین» است و به عنوان هماهنگ کننده روابط دیپلماتیک و بین‌الملل فعالیت می‌کنم.

زمانی که موضوع ربودن ایرانی‌ها مطرح شد، سازمان ما درخواستی را دریافت کرد و ما گفتیم اگر موضوع زندگی انسان‌ها است، هر آنچه که در توان داریم حاضریم که انجام دهیم و از آن زمان تاکنون دیدارهای فراوانی را در دمشق و حومه دمشق، ‌تهران و ترکیه برگزار کردیم و این دیدارها 5 ماه به طول انجامید تا به نتیجه برسیم.

عزت شاهین میانجی آزادی 48 زائر ایرانی دربند مخالفان سوری

وی افزود: البته هر دو طرف خواسته‌هایی داشتند و رساندن دو طرف به یک نقطه معین آسان نبود. اما با رسیدن به نتیجه، هر 48 نفر آزاد شده سالم به خانه‌های خود بازگشتند. از سوی دیگر، 2130 نفر نیز در مقابل آزادی 48 ایرانی، آزاد شدند و به خانه‌های خود بازگشتند.

عزت شاهین در ادامه سخنان خود درباره آزادی 48 ایرانی،‌گفت: مخالفان سوری که 48 ایرانی در اختیارشان بود در ابتدای ربودن ایرانی‌ها درخواست‌های بسیار بالایی داشتند و درخواست آزادی تعداد بسیار بالایی را داشتند اما سازمان ما و برادران ایرانی تلاش‌های فراوانی کردند تا سرانجام به عدد نهایی آزادی 2130 نفر رسیدیم.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی که آیا گروه‌های مخالف سوری در مقابل آزادی گروگان‌های ایرانی، درخواست‌های سیاسی نیز داشتند که پاسخ داد: خیر، مخالفان هیچ درخواست سیاسی نداشتند و فقط درخواست کردند که در مقابل آزادی گروگان‌های ایرانی، تعدادی از افرادی که اسم‌هایشان را مشخص کرده بودند نیز آزاد شوند که این درخواست را ما نپذیرفتیم و گفتیم ایرانی‌ها شهروندان غیر نظامی بودند و باید از طرف مقابل نیز شهروند غیر نظامی آزاد شود و فقط توافق درباره عدد نهایی انجام شد.

ارسال نظر