گلستانی ها بیش از ۲۰ هزار واحد خون به بیماران اهداء کردند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 184 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:00 ب.ظ، جمعه، 20 شهریور، سال 1394 نظرات بدون نظر

مدیرکل انتقال خون گلستان گفت: مردم نوعدوست استان در پنج ماه نخست امسال بیش از ۲۰ هزار واحد خون به بیماران نیازمند اهداء کردند.

81755135-70155595-e1441938026714به گزارش رادکانا، از انتقال خون گلستان دکتر میرمحمدعلی حسینی گفت: در پنج ماه نخست امسال ۲۳ هزار و ۹۶۹ نفر به پایگاه های انتقال خون در سراسر استان مراجعه کردند که از این تعداد ۲۰ هزار و ۶۹۶ نفر موفق به اهداء خون شدند.

مدیرکل انتقال خون گلستان با اشاره به این که ۵۴ درصد از اهداءکنندگان خون در استان اهداءکننده مستمر هستند خاطرنشان کرد: در این استان ۳۳۵ بیمار دیالیزی، ۱۳۵ بیمار هموفیلی و حدود ۲۶۰ پیوند کلیه وجود دارند که جزو نیازمندان مداوم به خون به شمار می آیند.
وی اظهار داشت: ۱۹ درصد خون های اهدایی صرف آسیب دیدگان ناشی از حوادث اورژانسی و ۱۷ درصد نیز صرف اعمال جراحی می شود.
وی گفت: با توجه به محدودیت زمان نگهداری خون و نیاز مداوم بیماران به این ماده حیاتی، لازم است نیکوکاران و اهداءکنندگان با برنامه ریزی به صورت مستمر خون اهداء کنند.
مدیرکل انتقال خون گلستان از بانوان استان خواست با مشارکت بیشتر در امر انساندوستانه اهدای خون این اداره کل را در تأمین خون بیماران نیازمند به این ماده حیاتی یاری کنند.
با وجود نقش موثر اهدای خون در تامین سلامت افراد تنها چهار درصد اهداءکنندگان خون در گلستان بانوان هستند در حالی که نیمی از اهداء کنندگان خون در کشورهای پیشرفته را زنان تشکیل می دهند.
حسینی همچنین با اشاره به تجلیل از اهداءکننده خون نادر در انتقال خون گلستان گفت: محمد اخترثمر اهداءکننده مستمر از جمله افراد دارای گروه خونی نادر در استان است که طی آزمایشات سرولوژی در انتقال خون شناسایی شده است.
مدیرکل انتقال خون گلستان یادآور شد: تاکنون سه نفر از دارندگان خون های نادر در استان شناسایی شده اند.
سال گذشته بیش از ۴۶ هزار گلستانی بخشی از خون خود را برای استفاده بیماران نیازمند اهداء کردند که حدود ۸۰ درصد این افراد خون دهندگان مستمر بودند.
از بین ۱۴ شهرستان گلستان تنها چهار شهرستان گرگان، بندرگز، علی آباد و گنبدکاووس دارای مراکز ثابت دریافت خون هستند.

ایرنا
انتهای پیام /

ارسال نظر