گلی که روحانی وسط مذاکرات به دروازه ظریف زد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 358 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:00 ق.ظ، دوشنبه، 22 دی، سال 1393 نظرات بدون نظر

طرح مسئله همه‌پرسی و ربط دادن آن به مسئله هسته‌ای فقط یک عایدی دارد و آن خالی کردن دست تیم مذاکره کننده است.

n00388126-bبه گزارش رادکانا، تابناک در ارزیابی اظهارات سیاسی روحانی در همایش اقتصادی هفته گذشته نوشت: برخی از طرفداران دولت و اصلاحات، مشخصاً طرح همه‌پرسی را به برنامه هسته‌ای متصل و مطالب متعددی در این باره در روزهای اخیر منتشر کرده‌اند. بدون وارد کردن هیچ دلیلی در رد همه‌پرسی و با پذیرش این نکته که منع قانونی درباره همه پرسی هسته‌ای وجود ندارد و حتی دو سوم نمایندگان هم به همه‌پرسی رأی داده باشند، سؤال اینجاست که اکنون و در این برهه، آیا زمان طرح همه‌پرسی هسته‌ای در کشور است؟

در ماه‌های گذشته، مذاکره کنندگان کشور درگیر مذاکرات هسته‌ای بودند تا در چهارچوب اصول اساسی انقلاب اسلامی و توجه به منافع ملی کشور، حقوق قانونی و منافع مردم را با ابزار دیپلماتیک در مذاکره باشش قدرت جهانی حفظ کنند. مذاکره کنندگان تاکنون در مذاکره با طرف‌های غربی، طرح اقدام مشترک یا همان توافق‌نامه ژنو را توافق کرده‌اند و به دلیل اختلاف دیدگاه‌ها، نتوانسته‌اند به توافق جامع برسند و همان طرح را تا اوایل تابستان آینده تمدید کرده‌اند؛ این بدان معناست که هنوز مذاکره در جریان است و مذاکره کنندگان ایرانی در حال کار بر روی طرح‌ها و ایده‌هایی هستند تا به بهترین وجه، منافع کشور را در توافق جامع احتمالی در آینده تأمین کنند.

تابناک افزود: در ماه‌های آینده حمایت بی‌قید و شرط و همه‌جانبه افکار عمومی و کارشناسان از تیم مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات هسته‌ای، پشتوانه بسیار خوبی جهت نیل به تأمین منافع حداکثری ملت ایران تلقی می‌شود؛ اما طرح عجولانه همه‌پرسی از یک سو و گره‌زدن همه‌پرسی به مذاکرات هسته‌ای، طبیعتاً در میانه راه، فقط به نفع طرف غربی تلقی می‌شود.

وقتی طرف غربی احساس کند تا همین جای مذاکرات، که تحریم‌ها هنوز بر جای خود مانده‌اند و آنان به حداقل حقوق ایران معترف شده‌اند و افکار عمومی هم با القائات برخی، خواهان مختومه کردن این پرونده حتی از طریق همه‌پرسی هستند، چرا باید امتیازات بیشتری بدهد؟ اگر تا به امروز طرف غربی با فشار افکار عمومی ایران با تیم مذاکره کننده ایرانی مذاکره می‌کرد، چه لزومی دارد با خطی که برخی مقامات و جناح‌های ایرانی می‌روند، این فشار را احساس کند و تن به پذیرفتن منافع ملت ایران بدهد؟

تابناک تصریح کرد: طرح مسئله همه‌پرسی و ربط دادن آن به مسئله هسته‌ای و القای اشتیاق برای کنار گذاشتن برنامه هسته‌ای، فقط یک عایدی دارد و آن خالی کردن دست تیم مذاکره کننده ایرانی است. این عده این بار، گل به خودی زده‌اند!

حتی اگر هیچ مانعی برای همه‌پرسی هسته‌ای نبود، این عده باید منتظر می‌شدند تا تیم مذاکره کننده ایرانی با اتکای به حمایت افکار عمومی، همه تلاشش را برای به دست آوردن منافع حداکثری ملت ایران تا پایان مذاکرات انجام می‌داد و اگر نتیجه‌ای قطعی حاصل می‌شد که لازم بود مردم مستقیم درباره آن نظر بدهند، آن موقع وارد این مباحث می‌شدند. نه در حین مذاکرات! ضرباتی که تیم مذاکره کننده از برخی حامیان داخلی می‌خورد، بدون تردید گاه از کارشکنی غربی‌ها و برخی کشورهای عربی سخت‌تر است!

ارسال نظر