گپ وگفتی با استاد جعفرقلی کیانی
تعداد بازدید تعداد بازدید: 655 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 3:05 ب.ظ، دوشنبه، 12 اسفند، سال 1392 نظرات بدون نظر

فرصتی دست داد تا چند دقیقه ای گپ وگفتی با استاد جعفرقلی کیانی داشته باشیم در پایان این نشست از او درخواست کرده ایم تا مختصری از زندگی نامه و فعالیتهای فرهنگی خود برای ما بازگو نمایند.

13895192998661به گزارش رادکانا وبلاگ کردکوی در نگاه نو نوشت: فرصتی دست داد تا چند دقیقه ای گپ وگفتی با استاد جعفرقلی کیانی داشته باشیم در پایان این نشست از او درخواست کرده ایم تا مختصری از زندگی نامه و فعالیتهای فرهنگی خود برای ما بازگو نمایند:

نوشته زیر خلاصه ای از این گپ وگفت می باشد:

اسم من جعفر شهرتم کیائی به جعفر قلی کیانی مشهور هستم . در نیمه شهریور 1321 در کردکوی متولد شدم ، مادرم درعین بیسوادی ، پایبند به مبانی دینی وعمل به آن بود.

بعضی از سوره های کوچک قرآن را حفظ بود. در هفت سالگی مرا به مکتب خانه سپرد.

طی دو سال از نعمت خواندن قرآن و نوشتن بهرمند شدم . در 9 سالگی وارد دبستان نظامی کردکوی شدم. تا پایان سال سوم دبیرستان در کردکوی به تحصیل پرداختم .

دو سال در مرکز آموزش کشاورزی استان مازندران در ساری ادامه تحصیل دادم. و مهر ماه 1341 باستخدام وزارت فرهنگ وقت درآمدم و به تدریس در دبستان نظامی کردکوی مشغول شدم .

به ورزش کشتی خصوصاً و به فعالیتهای ورزشی عموماً علاقمند بودم. و به تاسیس اولین باشگاه ورزشی بنام شاهین در کردکوی اقدام کردم.

از سال 1349 تا 1353 در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل کردم. و از سال 1353 در دبیرستانهای بندرترکمن و کردکوی تدریس کردم.

بعد از پیروزی انقلاب پانزه ماه مسئولیت آموزش وپرورش بندرگز را عهده دار بودم. در مهر ماه 1373 بعد از 34 سال خدمت فرهنگی بازنشسته شدم. بعد از بازنشستگی مدت دو سال در کشورهای پاکستان و قرقیزستان به تدریس زبان فارسی در دانشگاه ها مشغول بودم .

دست نوشته هائی دارم که تعدادی از آنها خاطرات جبهه های جنگ تحمیلی علیه ایران و مسافرتهای حج و پاکستان و قرقیزستان تحت عناوین حج نامه ، جنگ نامه ، پاک نامه و قرقیز نامه است. که اتمام آنها نیاز به زمان دارد. مثل تبارشناسی مردم کردکوی ، گویشهای محلی کردمحله ، ضرب المثلهای کردمحله، آثاری که تاکنون به چاپ رسیده پیشینه فرهنگی شهرستان کردکوی دردو جلد ، نقد وبررسی و مقایسه دو منظومه ی ویس و رامین فخرالدین اسعد گرگانی و خسرو شیرین نظامی ، تصحیح وشرح و تعلیق اشعار حجت الاسلام والمسلمین مرحوم حاج آقا بنی بزرگ بنی هاشم تحت عنوان جُنگ هاشمی می باشد. از جوانی گاهی اوقات بمناسبهایی و برسبیل استطراد در صددسنجش قریحه ادبی خود بر می آمدم و ابیاتی از خود بر جای گذاشتم .

هیات تحریریه کردکوی درنگاه نو

ارسال نظر