یاد و خاطره نوجوان شهید محمدحسین فهمیده گرامی باد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 3,661 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 7:49 ب.ظ، چهارشنبه، 8 آبان، سال 1392 نظرات یک نظر

شهید محمد حسین فهمیده، در اردیبهشت سال ۱۳۴۶، در خانواده‏ای مذهبی در محله پامنار، از محله‏های قدیمی شهر قم، دیده به جهان گشود.

fahmideh_1به گزارش رادکانا: امروز مصادف است با شهادت شهید حسین فهمیده که در تاریخ ۸ آبان ۱۳۵۹ به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

شهید محمد حسین فهمیده، در اردیبهشت سال ۱۳۴۶، در خانواده‏ای مذهبی در محله پامنار، از محله‏های قدیمی شهر قم، دیده به جهان گشود.

دوران کودکی را به همراه دیگر فرزندان خانواده با صفا و صمیمیت، زیر سایه توجه و محبت پدر و مادری مهربان گذراند و در سال ۱۳۵۲ راهی مدرسه شد.

چهار سال ابتدایی را زیر نظر معلمی روحانی گذراند و سال پنجم را به دلیل انتقال خانواده‏اش به شهر کرج، در مدارس این شهر سپری کرد.

 

محمدحسین با عشق و علاقه به تحصیل، همواره دانش‏آموز وظیفه‏شناس و موفقی بود.

anaj1383123312pUBwdP

 

او هم‏زمان با تحصیل، با پشتکار فراوان در کمک به پدر نیز می‏کوشید و با وجود سن کم، در فعالیت‏های مذهبی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی شرکت می‏جست.

شهید فهمیده، پس از پیروزی انقلاب با تشکیل بسیج در آذر سال ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی رحمه‏الله، به خیل عظیم بسیجیان جان بر کف پیوست.

پس از حوادث کردستان، با وجود سن کم و جثه کوچکش راهی آنجا شد، ولی برادران کمیته به علت کمی سن، او را بازگرداندند.

این قهرمان کوچک آرام ننشست و با شرکت در آموزش‏های رزمی، تابستان سال ۱۳۵۹ را گذراند.

محمد حسین، شهریور همان سال هم‏زمان با شروع جنگ تحمیلی عراق بر ضد ایران، خود را به جبهه‏های جنوب رساند.

محمدحسین فهمیده، آن‏چنان گوش به فرمان رهبر بود که در شروع جنگ تحمیلی، بی‏درنگ با رساندن خود به جبهه، در اطاعت از فرمان رهبری و پاس‏داری از میهن کوشش‏ها کرد.

با این حال، رزمندگان که متوجه شدند او 13 سال دارد، وی را برگرداندند و درصدد برآمدند از او تعهد بگیرند دیگر از شهر کرج خارج نشود، ولی او رضایت نداد و خطاب به آنان گفت: «خودتان را زحمت ندهید. اگر امام بگویند هر جا باشم، آماده رفتن هستم. من باید به مملکت خدمت کنم. من تعهد نمی‏دهم».

پس از این، زمزمه رفتن به جبهه را بین دوستان و خانواده‏اش سر داد.

پس از آن، یک روز که به بهانه خرید نان از خانه خارج شده بود، به دوستش گفت سه روز بعد که به جنوب رسید، به خانواده‏اش خبر دهد که او به جبهه رفته است.

نحوه عروج ملکوتی شهید فهمیده در تاریخ هشتم آبان‌‌ماه سال ۱۳۵۹ هجری شمسی از این قرار بود که محمدحسین به‌ اتفاق دوست شهیدش – محمدرضا شمس – در یک سنگر قرار داشتند که طی هجوم عراقی‌ها، محاصره می‌شوند.

a48c13587903361

 

محمدرضا زخمی می‌شود و حسین با سختی و زحمت زیاد او را به پشت خط می‌رساند و به جایگاه قبلی خود بازگشته و مشاهده می‌کند که پنج تانک عراقی به طرف رزمندگان اسلام هجوم آورده و درصدد محاصره و قتل عام آنان‌اند.
محمدحسین، درحالی‌که تعدادی نارنجک به کمر خود بسته بود، به طرف تانک‌ها حرکت می‌کند.

تیری به پای او می‌خورد اما در اراده پولادینش خللی وارد نمی‌کند و در‌‌ همان حال، موفق می‌شود که خود را به تانک پیش رو رسانده و با استفاده از نارنجک، آن را منفجر کند.

دشمن در این حال تصور می‌کند که حمله‌ای صورت گرفته و با سرعت تانک‌ها را‌‌ رها کرده و فرار می‌کند؛ درنتیجه، حلقه محاصره شکسته می‌شود و پس از مدتی، نیروهای کمکی نیز می‌رسند و آن قسمت را از وجود متجاوزین پاک‌سازی می‌کنند.

مطلب ارسالی: محمد رستمانی

گلستان بلاگ می گوید:

با تشکر از مطلب خوبتان.
مطلب شما با نام خودتان در گلستان بلاگ منتشر شد.
گلستان بلاگ منتظر مطالب شماست.
http://golestanblog.ir/?p=10473

ارسال نظر