یلدا، شبی بلند همراه شیطان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 454 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 8:21 ب.ظ، شنبه، 30 آذر، سال 1392 نظرات بدون نظر

آداب و رسوم یلدا آن چیزی است که همه ما سالها دیده ایم و در آن حضور داشتیم و بازگو کردن آن از اهمیت خاصی برخوردار نیست اما آنچه در یلدای این سالها اهمیت یافته، خطراتی است که برخی ریشه این جشن و برخی دیگر ریشه ایمان را می خشکاند.

945457c7-7234-4fce-b767-1d8881a2a094رادکانا: بدرقه پاییز یا استقبال زمستان، هر چه هست، طولانی ترین شب سال بهانه ایست برای گرد آمدن دوست و فامیل و آشنا دور هم و سپری کردن لحظاتی به یادماندنی در تقویم خاطرات ذهن های مشوش.

شبی که ایرانیان همواره با آداب و سنن خاص خود آن را گرامی می دارند؛ و این آیین در هر منطقه ای به شکل خاص خود برگزار می شود.

آداب و رسوم یلدا آن چیزی است که همه ما سالها دیده ایم و در آن حضور داشتیم و بازگو کردن آن از اهمیت خاصی برخوردار نیست اما آنچه در یلدای این سالها اهمیت یافته، خطراتی است که برخی ریشه این جشن و برخی دیگر ریشه ایمان را می خشکاند.

در سال های اخیر شاهد آن هستیم که برخی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و یا حتی پدران و مادران و بطور کلی بزرگتر های فامیل این شب را همچون شبهای کسل کننده طولانی در خلوت خانه می گذرانند و به انتها می رسانند.

زوج های جوان هر کدام ساز خود را برای جشنی خصوصی تر کوک می کنند و مجردها سرور مجازی خود را پشت میکروفون اتاق های چت فریاد می زنند.

نه آن، رحمت بزرگ سایه والدین و بزرگترها را لمس می کند و نه این، گرمای صمیمیت خانواده را.  

جوهره ی همه جشن های آریایی، لمس خاطرات با هم بودن است و این جوهره است که طراوت خانواده و جامعه را تضمین می کند و چه آیین پاکی که ارزش های اسلام در آن نهفته است.

ارزش هایی نه فقط برای آخرت مطلق بلکه برای شکل دادن دنیایی آباد و سراسر رضایت.

آنگونه که در کتاب الکافی مجلد دوم صفحه 152 از امام صادق (ع) می خوانیم : « صله رحم و حسن همجواری، شهرها را آباد و عمرها را طولانی می کنند.»

و خطری بس دهشناک تر که از دل هایی سیاه بر می آید و قلب ایمان را نشانه می رود، درون صمیمیت محافل یلدا لانه کرده است.

خانواده هایی که سعادت با هم بودن در یلدای بلند را پیدا کرده اند گاها شیطان را نیز مهمان خانه ها شان می کنند.

از لنگی مرغ همسایه تا خساست اهالی خانه انتهای شهرک، از نقد و بررسی شخصیت خاله خانم تا گلگی از همسایه زمین کشاورزی از بحث های داغ و تمام نشدنی این گردهمایی ها شده است.

حالا دیگر کسی حوصله قرآن و فال حافظ ندارد.

هندوانه هر چه بزرگتر باشد آبرویمان جلوی فامیل بیشتر حفظ می شود. خنده دار است، اعتبار هندوانه ای!!!

واقعا مبنای این دور هم بودن ها نه فقط یلدا، همه وقت ها، بررسی میزان بد اخلاقی خان عمو است و یا گذاشتن اعتبار صاحبخانه در کفه ترازوی یحیی بقال؟

این همه مدت فکر می کردم مسلمانیم اما در همان کتاب الکافی مجلد 2 صفحه 167 از امام صادق خواندم که : «مسلمان برادر مسلمان است؛ به او ستم نکند، او را گول نزند و او را واننهد و از او غیبت نکند و به وی خیانت نورزد و او را محروم نکند.»

 

ما منتظر صبح شب یلداییم

دستی به دعا تا فرج فرداییم

 

و أنَّ إلی رَبِّکَ المُنتَهَی

نویسنده رادکانا: آوینی جوان

ارسال نظر