یک بام و چند هوا / طرح چندین باره نام ” نقشینه ” در رسانه های استان
تعداد بازدید تعداد بازدید: 562 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 5:04 ب.ظ، چهارشنبه، 24 مهر، سال 1392 نظرات بدون نظر

چرا در تمام این سال‌ها هیچگاه نامی از پیمانکارانی که به تعهدات خود در زمان مقرر عمل نکردند ( که هر شهروند گرگانی حداقل یکی از این موارد را به عینه دیده است) به میان نیامده است؟ آیا انتظار زیادی نیست که از سرمایه‌گذاران که به هیچ چیز به اندازه‌ی امنیت سرمایه‌گذاری اهمیت نمی‌دهند، بخواهیم با علم به چنین رویکردی در میان مدیران شهری هر منطقه‌ای ، سرمایه ، تخصص و تجربه‌ی خود را در معرض خطر قرار دهند ؟

downloadبه گزارش رادکانا، در هفته‌ی گذشته یکی از هفته نامه های استان ، در مطلبی به نقل از رئیس جدید شورای شهر گرگان مدعی پایان قرارداد مجری تبلیغات محیطی شهر گرگان در آذرماه شد، تا به این ترتیب بار دیگر نام کانون آگهی و تبلیغات نقشینه در رسانه‌های استان مطرح شود.

اما آنچه این اظهار نظر رئیس شورای گرگان را از موارد مشابه پیشین، علی‌الخصوص اظهارات برخی از اعضای سابق شورای این شهر متفاوت می‌کند ، اشتراک نظر ایشان و مدیریت « نقشینه » در تاریخ دقیق پایان قرارداد شهرداری با این کانون است.

چرا که همین چند ماه پیش و درست در بحبوحه‌ی رقابت‌های انتخاباتی شوراها بود که سخنگوی وقت شورای گرگان (خانم عبداللهی)، که البته در این دوره موفق به جلب اعتماد مردم گرگان برای ورود به جمع سیزده عضو شورای این شهر نشد ، در مصاحبه‌ای با سایت شورای شهر ، از پایان قرارداد شهرداری با نقشینه در همان روزها (خرداد ماه) خبر داد و حتی برای اثبات مدعای خود به نامه‌ای با امضای شهردار وقت گرگان ( که هم اکنون و تا صدور حکم شهردار جدید، بعنوان سرپرست شهرداری فعالیت می‌کند) اشاره کرد که در آن ، پایان قرارداد مورد بحث به مدیریت نقشینه ابلاغ شده بود.

حال اما این اظهار نظر رئیس شورای شهر ، که اتفاقاً خود از منتقدان اصلی تبلیغات محیطی گرگان است ، بهتر از هر دلیل محکمه‌ پسند دیگری ، ناروا بودن ادعای خانم عبداللهی و درستی اظهارات مدیریت « نقشینه » را اثبات می‌کند ، اما این اثبات دیر هنگام شاید بتواند بخشی از هجمه‌های ناحقی که در این چند ماه به این کانون رفته است را برطرف کند و یا احیاناً بخشی از افکار عمومی را روشن نماید ، اما سوأل اینجاست که تکلیف ضرر و زیان مادی ناشی از یک اظهار نظر خلاف واقع ، آن‌ هم توسط یک مقام رسمی شهر ، که بر یک سرمایه‌گذار تحمیل شد چیست ؟!

اما فارغ از این یک مورد خاص ، آیا شهروندان گرگانی حق ندارند که بپرسند ؛ تکلیف ضرر و زیانی که در نتیجه‌ی چنین رفتارهایی متوجه شهرشان گردیده چیست ؟!.

شاید بهتر باشد که برای تفهیم بهتر این موضوع به مرور خبری که باز در هفته‌ی گذشته و اتفاقاً از قول یکی از مدیران اصلی شهرداری در رسانه‌های استان منعکس شد بپردازیم.

چند روز پیش یکی از خبرگزاری‌ها به نقل از رئیس اداره‌ی املاک و سرمایه‌گذاری شهرداری گرگان ، از عدم استقبال سرمایه‌گذاران از نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهرداری گرگان در تاریخ ۹ و ۱۰ مهرماه در برج میلاد خبر داد .

کمتر از یک سال پیش بود که صاحب این قلم در یادداشتی با عنوان « فرار سرمایه ، موضوعی کم اهمیت ! » نسبت به وجود چنین دیدگاهی در میان مدیران شهری گرگان هشدار داده بود ، که البته با واکنش شدید و منفی برخی از اعضای شورای قبل و حتی برخی همکاران مطبوعاتی مواجه شد ، اما کمتر از یک سال زمان نیاز بود تا همین مطلب این‌ بار اما از زبان یکی از مدیران شهرداری بیان شود ، تا سیه روی شود هر که در او غش باشد !

بیاییم و با خود صادق باشیم ، آیا انتظار زیادی نیست که از سرمایه‌گذاران که به هیچ چیز به اندازه‌ی امنیت سرمایه‌گذاری اهمیت نمی‌دهند، بخواهیم با علم به چنین رویکردی در میان مدیران شهری هر منطقه‌ای ، سرمایه ، تخصص و تجربه‌ی خود را در معرض خطر قرار دهند ؟

اما نکته‌ی دیگری که به ذهن می‌رسد این است که چرا در تمام این سال‌ها هیچگاه نامی از پیمانکارانی که به تعهدات خود در زمان مقرر عمل نکردند ( که هر شهروند گرگانی حداقل یکی از این موارد را به عینه دیده است) به میان نیامده است؟

آیا تمرکز بی جهت و مغرضانه بر سرمایه گذار و یا پیمانکاری که هر چند به هر دلیلی روابط صمیمانه‌ای با ما ندارد ، اما تخلفی نیز در پرونده‌ی خود ندارد ، راه را برای سو استفاده‌ی دیگرانی که زیر ذره‌بین نظارت قرار نگرفته‌اند فراهم نمی‌کند ؟

البته با آغاز بکار شورای چهارم و نگاهی به ترکیب اعضای آن که هم به لحاظ سنی جوان و هم در زمینه‌های مختلف دارای تخصص هستند ، این امید را به وجود می‌آورد که در این دوره با توجهی ویژه به مقوله‌ی امنیت سرمایه‌گذاری ، راه برای ورود سرمایه‌گذاران به گرگان هموار شده و در نتیجه شهروندان گرگانی از مواهب آن اعم از توسعه و اشتغال بهره‌مند گردند.

نویسنده : مهرداد جهانگیری – گرگان خبر

ارسال نظر