یک میلیون تن محصولات پاییزه در گلستان تولید شده است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 507 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 1:39 ب.ظ، شنبه، 23 شهریور، سال 1392 نظرات بدون نظر

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان گفت: قریب به یک میلیون و ۳۴۵ هزار تن از محصولات کشت پاییزه در استان تولید شده است.

IMG19031945به گزارش رادکانا، سید نصیر سیدمحمدی بعد از ظهر پنجشنبه در جلسه شورای برنامه ریزی گفت: در رابطه با لزوم سازماندهی و تنظیم بازار محصولات کشاورزی همین بس که محصول   کشاورزی حداقل 3 برابر انچه از کشاورزان خریداری می شود در بازار به فروش می رسد و 70 درصد سود در اختیار دلالان قرار می گیرد.

وی افزود: از کل محصولات کشت پاییزه در استان با در نظر گرفتن خرید گندم از سوی اداره غله 99 هزار و 700 تن خرید شده است که ارزشی برابر با 99 میلیارد و 500 میلیون تومان داشت.
سیدمحمدی ادامه داد: اعتباری که بانکها برای خرید تضمینی و توافقی محصولات در اختیار ما قرار دادند 21 میلیارد تومان است.
وی در ادامه گفت: کلیه محصولات کشت بهاره و تابستانه در مجموع 132 هزار هکتار سطح زیر کشت دارد که 485 هزار تن محصول تولید می کند و از این میزان 38 هزار تن در برنامه خرید توافقی قرار دارد که برابر با 8 درصد کل محصول تولیدی و با ارزش ریالی  72 میلیارد تومان است.
سیدمحمدی تصریح کرد: 58 مرکز خرید توافقی در استان وجود دارد که 147 هزار و 800 تن ظرفیت انبار دارند و محدودیت خرید محصولات به دلیل محدودیت های اعتباری  ، عدم وجود تشکل قوی در بخش کشاورزی، فقدان برنامه تنظیم بازار در دیگر استان ها و استان های همجوار است.
 
وجود 409 گونه گیاهان دارویی
در ادامه مختار مهاجر رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان گفت: 409 گونه گیاهی در استان وجود دارد که 156 گونه ان در اراضی جنگلی می روید.
وی افزود: شرایط مطلوبی چون تنوع اقلیمی و وجود اراضی مناسب کاشت گیاهان دارویی در استان موجب شده است تا این گونه ها در استان برویند.
مهاجر ادامه داد: سه پایلوت اراض شیبدار کفشی محله مینودشت، وامنان و کلاله که برخی گیاهان دارویی در انها کشت می شود از جمله کارهای میدانی این مرکز است و در بخش زعفران دو موضوع بیماری ها و بسته بندی و بازار یابی باید مورد توجه قرار گیرد.
مهاجر تاکید کرد: کمیته راهبردی گیاهان دارویی اعتبار ویژه ای نیاز دارد  تا فعالیت های خود را گسترش دهد./مهر
ارسال نظر