۱۶۷ بیمار مبتلا به ایدز در گلستان شناسایی شدند/رئیس مرکز بهداشت گلستان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۶۷ بیمار مبتلا به ایدز در استان شناسایی شده اند
تعداد بازدید تعداد بازدید: 3,619 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:39 ق.ظ، سه شنبه، 7 آذر، سال 1391 نظرات بدون نظر

رئیس مرکز بهداشت گلستان با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۶۷ بیمار مبتلا به ایدز در استان شناسایی شده اند گفت: گروه سنی ۴۵-۲۵ سال بیشترین تعداد مبتلا شدگان به بیماری را تشکیل می دهند.

یادداشت از مهر: رئیس مرکز بهداشت گلستان با اشاره به اینکه در حال حاضر 167 بیمار مبتلا به ایدز در استان شناسایی شده اند گفت: گروه سنی 45-25 سال بیشترین تعداد مبتلا شدگان به بیماری را تشکیل می دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدابراهیم نعیمی ظهر دوشنبه در کارگروه سلامت استان از جوانان خواست جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری پایبندی به اصول اعتقادی و اخلاقی را همواره سرلوحه کار خود قرار دهند.

رئیس مرکز بهداشت استان اعتیاد تزریقی و تماس جنسی را از مهمترین علل بیماری ایدز در استان عنوان کرد و خواستار مشارکت و همکاری سازمانها و کارگروه سلامت در پیشگیری از این بیماری شد.

همچنین رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه در ایران اعتیاد تزریقی و تماس جنسی بیشترین مبتلایان به بیماری ایدز را تشکیل می دهد، خواهان مشارکت و همکاری همه جانبه همه سازمانها در پیشگیری از اشاعه این بیماری در استان شد.
گلستان استان پرخطر در زمینه بیماری ایدز
محمدمهدی گویا، استان گلستان را یکی از استان های پر خطر کشور در بحث بیماری ایدز عنوان و عواملی چون بالا بودن اعتیاد در استان، مهاجرت پذیری، فقر و مرزی بودن استان را از دلایل مهم شیوع این بیماری در استان ذکر کرد.

وی افزود: 90 درصد افراد از طریق اعتیاد تزریقی و 10درصد نیز از طریق جنسی به این بیماری مبتلا می شوند.

دکتر گویا در بخش دیگر از سخنان خود حیوان گزیدگی و بیماری هاری را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: طبق آمار بیش از هشت هزار مورد حیوان گزیدگی در استان اتفاق می افتد که آمار بالایی است.

وی با اشاره به هزینه سنگین درمان بیماری هاری در کشور خواستار مشارکت و حمایت نهادهای دولتی در کاهش تعداد حیوان گزیدگی در استان شد.

راه اندازی واحدهای رشد فناوری
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز در حاشیه این جلسه گفت: واحدهای رشد فناوری در دانشگاه علوم پزشکی گلستان راه اندازی می شود.
دکتر محمد جعفر گلعلی پور افزود: زمینه های تخصصی کاری این واحد ها شامل بیو تکنولوژی، نانو تکنولوژی، گیاهان دارویی، تجهیزات پژشکی و پرو تز، مهندسی بهداشت حرفه ای و محیط، فناوری اطلاعات است.
وی اظهار داشت: همه اعضای هیأت علمی، دانشجویان و محققین دانشگاه می توانند جهت ثبت نام در واحد فناوری مورد پیشنهاد خود که مرتبط با سوابق علمی و اجرایی شان در این زمینه باشد به اداره توسعه فناوری سلامت این معاونت مراجعه کنند.
وی در پایان متذکر شد: زمان ثبت نام تا نیمه آذرماه است و علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت آیین نامه و اساسنامه مراکز رشد واحدهای فناوری به آدرس وبگاه این اداره مراجعه کنند.
ارسال نظر