۵ زمین لرزه طی ۲۴ ساعت ثبت شد
تعداد بازدید تعداد بازدید: 768 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 11:13 ق.ظ، چهارشنبه، 6 دی، سال 1391 نظرات بدون نظر

شهرستان بروجرد به عنوان یکی از شهرستانهای زلزله خیز لرستان طی ۲۴ ساعت گذشته با ۵ زمین لرزه متعدد تکان خورد که شدیدترین آنها بامداد امروز بوده است.

earthquick1به گزارش رادکانا به نقل از مهر: شهرستان بروجرد به عنوان یکی از شهرستانهای زلزله خیز لرستان طی 24 ساعت گذشته با 5 زمین لرزه متعدد تکان خورد که شدیدترین آنها بامداد امروز بوده است.

مدیر کل مدیریت بحران استان لرستان در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به زمین لرزه بامداد امروز شهرستان بروجرد گفت: این زمین لرزه با شدت 3.4 ریشتر در شهر اشترینان از توابع شهرستان بروجرد به وقوع پیوست.

رضا آریایی زمان وقوع این زلزله را ساعت 5 و یک دقیقه و 50 ثانیه بامداد امروز چهارشنبه اعلام کرد و بیان داشت: تا کنون از این زمین لرزه خسارتی گزارش نشده است.

وی عمق وقوع این زمین لرزه را 10 کیلومتر اعلام کرد و بیان داشت: مرکز این زمین لرزه بر اساس گزارش مرکز زلزله نگاری کشور به طول و عرض جغرافیایی 48.67 و 33.95 بوده است.

این سخنان در حالی مطرح می شود که در طول 24 ساعت گذشته شهرستان بروجرد بر اثر وقوع پنج زمین لرزه تکان خورده است.

نخستین زمین لرزه طی 24 ساعت گذشته در شهرستان بروجرد با شدت 3 ریشتر در ساعت 11 و 49 دقیقه و 34 روز سه شنبه رخ داد. همچنین زمین لرزه دوم نیز تنها دقایقی بعد در ساعت 12 و 11 دقیقه روز سه شنبه در شهرستان بروجرد با شدت 2.3 ریشتری به وقوع پیوست.

و اما بعد از ظهر روز سه شنبه هفته جاری شهرستان بروجرد شاهد سومین زمین لرزه به شدت 2.7 ریشتر در ساعت 15 و 44 دقیقه بود تا در نهایت شدیدترین زمین لرزه در طی این 24 ساعت در اشترینان بروجرد با شدت 3.4 ریشتر در ساعت 5 بامداد چهارشنبه رخ دهد.

دقایقی بعد از وقوع این زلزله نیز اشترینان در ساعت 5 و 10 دقیقه بار دیگر با زمین لرزه ای به شدت 2.3 ریشتر تکان خورد تا این زمین لرزه پنجمین رکورد ثبت شده در طول 24 ساعت در شهرستان بروجرد باشد.

این در حالیست که با محاسبه زمین لرزه های دو روز پیش، استان لرستان طی 72 ساعت گذشته هفت بار تکان خورده است.

بنابر این گزارش کشور ایران به علت قرار گرفتن در نوار کوهزایی آلپ – هیمالیا از مناطق زلزله خیز جهان بوده و پوسته سازنده آن از قطعات نامتجانس کنار هم تشکیل شده که گسلهای بزرگ و فعال، قطعات یاد شده را از هم جدا می سازد.

این در حالیست که منطقه زاگرس به عنوان محل برخورد دو صفحه عربستان و ایران، یک منطقه پرتکاپوست و کمربند چین خورده فعال زاگرس، به ویژه بخش میانی آن یکی از لرزه خیزترین بخش های ایران و شاید خاورمیانه محسوب می شود.

استان لرستان نیز به علت قرارگیری بر روی منطقه لرزه ای زمین ساخت زاگرس از نواحی زلزله خیز کشور است که وقوع زمین لرزه های مخرب در دره سیمره، سیلاخور و بروجرد در ادوار گذشته بهترین گواه لرزه خیزی استان لرستان است.

مطابق نظر کارشناسان بخشهای شمالی استان لرستان در مجاورت راندگی اصلی زاگرس قرار دارند و شهرستان های دورود، بروجرد، مناطق مسکونی واقع در دشت سیلاخور و بخش های جنوبی الیگودرز و شول آباد در خطر بالای زلزله قرار دارند.

ارسال نظر