۷۰ درصد پرونده‎های ورودی به سیستم قضا بی‎مورد است
تعداد بازدید تعداد بازدید: 378 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت 2:05 ب.ظ، جمعه، 12 مهر، سال 1392 نظرات بدون نظر

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: فقط ۳۰ درصد پرونده‎های ورودی به دادگاه منتهی به کیفرخواست شده و ۷۰ درصد پرونده‎ها بی‎مورد وارد سیستم قضایی می‎شوند که اینها مشکل‎آفرین است.

13910130000265_PhotoA

 به گزارش رادکانا، احمد فاضلیان شامگاه پنج شنبه در جمع خبرنگاران استان گلستان اظهار داشت: 70 درصد پرونده‎های ورودی به دادگستری با قرار منع تعقیب مختومه می شوند و در کمتر از 30 درصد پرونده‎ها وقوع جرم احراز می‎شود.

اطاله دادرسی در محاکم کشور دغدغه عمومی ایجاد کرده است

وی با تاکید بر اینکه اطاله دادرسی در محاکم کشور یک نگرانی و دغدغه عمومی ایجاد کرده است، تصریح کرد: روند رسیدگی پرونده‎ها بسیار طولانی و خسته‎کننده است و هزینه‎های فراوانی برای اصحاب دعاوی و مشکلاتی برای دستگاه قضا در پی دارد.

مردم انتظار دارند اصول محاکمه عادلانه و در زمان معقول انجام شود

رئیس کل دادگستری گلستان خاطرنشان کرد: قضات بیش از توان و ظرفیت‎شان برای حل و فصل دعاوی کار می‎کنند که این کار بر روند و کیفیت کار اثر می‎گذارد، مردم انتظار دارند اصول محاکمه عادلانه باشد که رعایت همه نکات مستلزم زمان لازم است رسیدگی پرونده‎ها باید در زمان معقول انجام شود تا با مشکلی مواجه نشویم.

فاضلیان بر ضرورت استفاده از ظرفیت‎های مردمی تاکید کرد و افزود: باید از بخشی از مردم که اعتبار ویژه و اثرگذاری در جامعه دارند در امر قضازدایی استفاده شود تا به کاهش پرونده‎ها به دادگستری منجر و زمینه تحکیم فرهنگ صلح و سازش فراهم شود.

رشد نابسامانی و آسیب‎های اجتماعی در طی چند سال اخیر

رئیس کل دادگستری گلستان در خصوص تنوع اقوام و فرهنگ‎های مختلف در جامعه خاطرنشان کرد: همیشه تفاوت‎های فرهنگی، رفتاری، آداب و رسوم مثبت نیست و می‎تواند تهدید تلقی شود اما گلستان با وجود تنوع اقوام مختلف مصداق عینی و ملموس وحدت برای تقریب مذاهب است.

فاضلیان نقش علمای اهل سنت و تشیع را در همدلی بین اقوام موثر و کلیدی خواند و گفت: تنوع اقوام، فرهنگ و آداب و رسوم، سبک زندگی متفاوتی را در استان ایجاد کرده است در حالیکه نقطه اشتراک اقوام، دین مبین اسلام و وحی الهی، فرهنگ غنی و پاک ایرانی است.

وی از رشد نابسامانی و آسیب‎های اجتماعی در طی چند سال اخیر خبر داد و گفت: روند افزایشی در حوزه آسیب‎های اجتماعی علامت و زنگ هشداری جدی است که باید جدی گرفته شود.

دور شدن از فرهنگ منجر به افزایش جرایم شده است

رئیس کل دادگستری گلستان بیان داشت: آمار جرائمی نظیر سرقت‎های خرد، ضرب و جرح، حوادث رانندگی، احتیاط‎های ترافیکی، توهین نگران‎کننده است و در این میان آنچه از همه ظهور و بروز می‎یابد دور شدن از فرهنگ و تعامل اقوام، بی‎تفاوتی برخی والدین نسبت به سرنوشت فرزندان، سکوت و عدم دخالت موثر مصلحین و معتمدین در حل مشکلات مردم است.

فاضلیان جشنواره اقوام ایران زمین را فرصتی برای شناخت ظرفیت مصلحین و معتمدین اقوام و چگونگی استفاده از آنان در توسعه اجتماعی، فرهنگی و کاهش آسیب‎های اجتماعی است.

ارسال نظر