منافع شخصی انتخاباتی بعضی‌ها یا مصالح ملی؟! / بلایی که سر لایحه مناطق آزاد آمد !
تعداد بازدید تعداد 471 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۲:۵۳ ب.ظ، دوشنبه، ۳۰ آذر، سال ۱۳۹۴ نظرات بدون نظر

ظهر روز گذشته لایحه منطقه آزاد در هفت نقطه کشور در مجلس شورای اسلامی رای نیاورد وهنوز مشخص نیست قرار است چه شود، و تکلیف این لایحه سرگردان در مجلس چیست؟

Golestanema4به گزارش رادکانا، از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در جلسه روز یکشنبه مجلس ۱۱۷ نماینده رای موافق، ۸۵ نماینده رای مخالف و ۸ نماینده رای ممتنع دادند تا این لایحه به تصویب نرسد.  ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی در مهران، اروند، بانه و مریوان،اینچه برون، اردبیل، بوشهر و سیستان بود که مجلسی ها به آن رای ندادند.

***موافقان و مخالفان ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی جدید در مجلس چه گفتند؟

ابتدا قبل از هر تصمیم گیری باید به نظرات موافقین و مخالفین این طرح گوش داد و فواید و مضررات این طرح را با این سر و صدایی که در رسانه ها ایجاد کرده است به ترازوی بررسی گذاشت.

این لایحه که موافقان و مخالفان جدی داشت پس از طرح نظرها به علت مخالفت با قانون برنامه پنجم توسعه نیازمند دو سوم آراء مجلس بود که رأی کافی را به دست نیاورد.

این لایحه با ۱۱۷ رأی موافق، ۸۵ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع رأی لازم را کسب نکرد.

دولت خواستار ایجاد ۷ منطقه آزاد اروند در خوزستان، مهران در ایلام، بانه و مریوان در کردستان، اردبیل، اینچه برون در گلستان، میلک در سیستان و بلوچستان و جاسک در بوشهر بود و کمیسیون اقتصادی مجلس این مناطق را به ۸۰ منطقه گسترش داده بود.

علی-محمدیموافق / علی‌محمدی: واردات بی‌رویه ناشی از سیکل معیوب تولید در کشور است، نه توسعه مناطق آزاد

عمران علی‌محمدی در موافقت با کلیات این لایحه گفت: از نظر بانک جهانی، مناطق آزاد تجاری قلمرو خاص حساب می‌شوند و غالباً در محدوده خاصی قرار گرفته که در آن تجارت آزاد با مناطق دیگر صورت می‌گیرد و برای کالاهایی که از مناطق آزاد به کشور میزبان وارد می‌شود، عوارض گمرکی مقرر می‌پردازند.

نماینده مردم ایلام، ایوان،‌ شیروان و چرداول در مجلس شورای اسلامی افزود: مناطق آزاد با ارائه تسهیلات زمینه تولید و ارائه کالاهای واسطه‌ای را فراهم می‌کنند ضمن آنکه این مناطق مکان مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی است. همچنین بدیهی است که مناطق آزاد برای فرآیند تولید و توزیع استفاده شوند.

وی ادامه داد: اگر واردات منفور است، این مسئله ناشی از توسعه مناطق آزاد نیست، بلکه برگرفته از وجود تولید رقابت‌ناپذیر در کشور است. از طرف دیگر مناطق آزاد ترازوی رقابت تولید داخل در قیاس با تولید خارج است. همچنین اگر امروز برخی درخصوص واردات بی‌رویه هوشیار هستند، باید گفت که این مسئله ناشی از توسعه مناطق آزاد نیست، بلکه ناشی از سیکل معیوب تولید در کشور است.

علی‌محمدی با بیان اینکه مدیریت و حوزه عملیاتی مناطق آزاد کاملا شفاف است، تصریح کرد: در این مناطق فارغ از قوانین سرزمین اصلی، تمام رویه‌های تجاری فعال بوده و این مناطق تجلی مزیت نسبی کشور هستند، از طرف دیگر در بحث واردات عوامل مهمی نقش دارد که مناطق آزاد کمترین سهم را دارا هستند. البته برای هیچ کشوری قابل قبول نیست که صرفاً واردکننده باشد، همچنین صادرات صرف از مناطق آزاد با هیچ منطقی سازگار نیست، از این‌رو واردات و صادرات باید در کنار یکدیگر صورت بگیرد.

احمد-توکلیمخالف / توکلی: مناطق آزاد دروازه واردات شده‌ است

احمد توکلی در مخالفت با این لایحه گفت: اهمیت این لایحه از این جهت است که مناطق آزاد و مناطق ویژه باید با مقدماتی همراه شود تا موجبات رشد را فراهم کند، در غیر این صورت سبب فلاکت کشور می‌شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مناطق آزاد و مناطق ویژه را به دلیل دستیابی به افزایش صادرات و مابقی فواید آن می سازیم که در اصطلاح اقتصادی به این مناطق پارک صادرات نیز می‌گویند؛ در چین سال ۱۹۸۴ اولین منطقه آزاد تاسیس شد و ظرف ۲۰ سال، ۵۵ درصد صادرات منطقه چین از این طریق صورت می گرفت و در سال ۲۰۰۶ حدود ۱۶۴ منطقه آزاد و منطقه ویژه اقتصادی در این کشور وجود داشت اما ما می‌خواهیم در یک تصمیم آنی به یکباره ۸۷ منطقه آزاد و ویژه بسازیم، آیا این تصمیم عقلایی است؟

توکلی ادامه داد: در ایران در سال ۶۸، سه منطقه را آزاد اعلام کردند و در سال ۷۳ دبیرخانه آن شکل گرفت و سال ۷۵ قانون مربوطه تصویب شد و قرار بر این شد این مناطق از محل عوارض واردات و فروش زمین کسب درآمد کنند و زیربناها را بسازند؛ اما اگر چین موفق می‌شود، نه آنکه فقط شهر و راه آماده داشته باشد بلکه تمام سوله‌ها و ساختمان‌های مورد نیاز را نیز ساخته‌اند ولی ما در ایران فقط یک ساختمان گمرک و یک ایستگاه قطار داریم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه وقتی زیربناهای اولیه آماده نیست، نتیجه کار زمین فروشی و گرانی زمین و مسکن می‌شود، گفت: به محض اینکه نمایندگان این لایحه را تصویب کنند، زمین در تمامی مناطق گران خواهد شد و اجاره‌نشین‌ها بیچاره می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه مناطق آزاد دروازه واردات شده‌ است، افزود: از صد در صد بازرگانی خارجی در چهار ساله اول برنامه چهارم تا سال ۸۸ بیش از ۸۶ درصد واردات و ۱۴ درصد صادرات بوده است و سوال اینجاست چرا وقتی کاری را غلط انجام داده ایم اصرار به تکرارش داریم.

توکلی با بیان اینکه تصویب این لایحه اثر منفی بسیار بالایی بر بیکاری دارد و گویی بیکاری وارد می کنیم، اضافه کرد: اگر این انرژی و سرمایه، صرف تولید شود اتفاق بهتری خواهد افتاد. سیاست‌های غلط وضعیت مردم را به اینجا کشانده است، به عنوان مثال قرار بود در قشم طی ۵ سال ۵۰۰ هزار شغل ایجاد شود اما در ۲۰ سال تنها ۲۴ هزار شغل ایجاد شده است و ادامه این کار جامعه را به نابودی می‌کشاند.

ابوذر-ندیمیموافق / ندیمی: باید از مرزها برای توسعه اقتصادی کشور استفاده کرد

در این نشست همچنین ابوذر ندیمی در موافقت با کلیات لایحه مذکور با اشاره به بالا بودن حجم بیکاری در کشور و مشکلات معیشتی مردم، گفت: در شرایط کنونی آیا می‌توان درباره مسئله درآمدهای نفتی دولت که به اندازه اعتبارات یارانه رسیده است، ابتکاری انجام داد. در شرایط کنونی این انتظار است که بخش غیردولتی در حوزه تولید و اقتصاد کشور سرمایه‌گذاری کند، حال چرا باید بگوییم که این موضوع علمی و عقلی نیست؟ آیا این ادبیات سزاوار است؟

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط کنونی باید از مرزها برای توسعه اقتصادی کشور استفاده کرد، افزود: برخی در این رابطه اعلام می‌کنند که قلمرو گمرکی وجود ندارد،‌ خب ما می‌گوییم که قلمرو گمرکی را سخت کنید.

وی بر لزوم توجه ویژه و تغییر نگاه نسبت به مسائل مرزها تاکید کرد و گفت: در شرایط کنونی آیا وجود ۳ تا ۶ میلیون بیکار در کشور عادی است؟ از این‌رو باید مشکلات را با افزایش نظارت و برنامه‌ریزی درست حل کرد. همچنین ما در شرایط کنونی مورد سوال مردم هستیم که چرا از فرصت‌های اقتصادی استفاده نمی‌کنیم؟ برخی می‌گویند که فرصت اقتصادی در شهرک‌های صنعتی است، حال آیا این شهرک‌ها در شرایط کنونی فعال هستند که از آن‌ها استفاده شود؟‌

ندیمی با بیان اینکه ایجاد مناطق آزاد به توسعه زیرساخت‌های مناطق مرزی کمک می‌کند، تصریح کرد: ایجاد این مناطق قطعاً به توسعه اقتصادی کشور کمک می‌کند.

سعید-حیدری-طیبمخالف / حیدری طیب: ابتدا زیرساخت‌ها اصلاح شود، سپس مناطق جدید تاسیس کرد

سعید حیدری طیب از دیگر مخالفان این لایحه عنوان کرد: با اصل موضوع مخالفت نیستم و معتقدم منطقه مهران، قصر شیرین و مناطق مرزی دیگر که سال‌های سال درگیر جنگ بودند و زیرساخت‌های خود را از دست داده‌اند باید از امتیاز مناطق آزاد برخوردار شوند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: باید دقت کرد از اصول علمی و منطق دور نشد، به همین دلیل باید ابتدا زیرساخت‌ها اصلاح شود و همانطور که در قانون آمده باید به منظور رفع اشتغال و و بیکاری مناطق آزاد را ایجاد کرد. همانطور که رئیس جمهور قول دادند در تمام مناطق مرزی مناطق آزاد به شرط ایجاد زیرساخت‌ها باید ایجاد شود.

کمال-الدین-پیرموذنموافق / پیرموذن: باید به داد بیکاران و حاشیه‌نشینان رسید

در ادمه نشست امروز کمال‌الدین پیرموذن در موافقت با کلیات لایحه ایجاد مناطق جدید آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و اصلاح محدوده برخی از مناطق آزاد گفت: ظاهراً هر فردی که از زادگاه خود به تهران آمده است، زادگاه خود را فراموش کرده است،‌ از طرف دیگر رهبر معظم انقلاب بارها اشاره کرده‌اند که در دوران قاجار و صفویه،‌ اردبیل مورد بغض حاکمان آن زمان بوده است. همچنین قاجار و پهلوی به این نقطه مرزی اعتنایی نکردند و آن چیزی که دیده نشد، منطقه اردبیل بود. این در حالی است که این منطقه دارای حاصل‌خیزی و استعداد بسیاری در حوزه‌های کشاورزی، صنعتی و بازرگانی خارجی است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:‌ در شرایط کنونی این سوال مطرح است که آیا نمایندگان نمی‌خواهند که پایگاه تشیع و مناطق مرزی محروم کشور را حمایت کنند؟هم‌اکنون باید به داد بیکاران و حاشیه‌نشینان برسیم. نباید در این وضعیت دست دولت را بست، از این‌رو درخواست امامان جماعت و ملت ایران ایجاد این مناطق است.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی دولت با استناد به اصل ۴۴ قانون اساسی نمی‌تواند در مناطق آزاد سرمایه‌گذاری کند. همچنین دولت به علت کاهش قیمت نفت از تخصیص اعتبارات عاجز است، از این‌رو باید به راهکار دولت توجه ویژه‌ای کرد.

پیرموذن خطاب به نمایندگان مخالف لایحه گفت:‌ آمار و ارقام نشان می‌دهد که تصمیمات شما موجب می‌شود که تمام توجهات به سمت ۶ استان به ویژه تهران و اصفهان معطوف شود که این موضوع مشکلات جامعه و کشور را رفع نمی‌کند.

حسن-کامرانمخالف / کامران: اهداف مناطق آزاد محرومیت زدایی است ولی یک طرف کپرنشین هستند، طرف دیگر برج‌نشین

در ادامه حسن کامران به دلایل مخالفت خود با طرح لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و اصلاح محدوده برخی مناطق آزاد توضیح داد و گفت: در بند «و» ماده ۱۱۲ برنامه پنجم درباره مناطق آزاد مصوب کردیم ملاحظات امنیتی و دفاعی لحاظ شود اما به عنوان کمیسیون فرعی هم به کمیسیون امنیت ملی ارجاع نشد تا در کمیسیون نظر دهد؛ در حالی که باید نظر ستاد کل مکتوب شود به همین دلیل دو سوم رأی می‌خواهد.

کامران با طرح این سوال که اهداف مناطق آزاد چیست، افزود: اهداف مناطق آزاد محرومیت زدایی است، قشم به ظاهر محرومیت زدایی کرده است، اما یک طرف کپر نشین و یک طرف دیگر این جزیره برج سازی شده است. بند «ز» برنامه پنجم می‌گوید یک درصد عوارض مناطق آزاد باید برای فقرا باشد، در حالی‌که به کمیته امداد و بهزیستی که دستگاه اجرایی هستند گفتیم به این افراد رسیدگی کنند اما هیچ وقت اجرایی نشد.

وی با بیان اینکه هرمزنشینان مردمانی شهید پرور و محروم هستند، گفت: اگر دلتان برای این مردم می‌سوزد چرا هنوز کسی در شهرک صیادی ساکن نشده است، بنابراین تمام این حرف‌ها شعار است، کسی مخالف منطقه آزاد نیست، به یقین باید آمایش سرزمین صورت بگیرد یعنی به نحوه تشخیص بهره‌برداری از سرزمین دست پیدا کنیم، بنابراین نقشه‌هایی که ارسال می شوند باید به مهر و تعیین هیات دولت برسند و سوال اینجاست چرا منطقه آزاد در ایران از سال ۷۱ تاکنون نتوانسته به پیشرفت منطقه کمک کند، چرا که استراتژیک آن واردات و قاچاق است.

کامران با بیان اینکه تا حاکمان بر خود سخت نگیرند اقتصاد مقاومتی امکان پذیر نخواهد شد، گفت: می‌گویند آقا فرموده است نفت را کنار بگذارید در حالی که آقا گفتند تولید بومی، اقتصاد مقاومتی منهای نفت. در واردات منطقه آزاد چرا وقتی ۲۰ سال از مالیات معاف هستند، برخی از شرکت‌ها تخلف کرده و پس از ۱۹ سال دوباره شرکت می‌زنند. آیا این اقتصاد مقاومتی و توجه به فقر محرومیت است؟ به همین دلیل من مخالف لایحه فوق هستم و در برنامه پنجم هم ایراداتی به آن وارد کردم. / سلام گنبد

این یعنی تجویز نسخه ای یکسان برای همه مناطق آزاد که  به نظر می رسد، کار کارشناسی شده ای در این خصوص انجام نگرفته باشد.

***ذوق زدگی مدیران استانی از طرح موضوع منطقه آزاد اینچه برون در برهوت داشتن برنامه کلان!

در ادامه این گزارش به دنبال بررسی توجیهات اقتصادی ایجاد این منطقه و برشمردن مزایا و معایب آن نیست بلکه به دنبال پاسخ به پرسشی ست که اذهان مردم گنبدکاووس و دیگر شهرها در گلستان در این مدت از نزدیک شاهد آن بودند. آیا نمایندگان در بررسی طرح‌ها و لوایح مصالح ملی و پیشرفت و آسایش مردم را در نظر دارند یا به دنبال منافع و مطامع شخصی و انتخاباتی هستند؟ کشمکش‌ها و حرف و حدیث‌هایی که تاکنون در فضای رسانه‌ای و سیاسی استان حاکم بوده، تا حد زیادی پاسخ این پرسش استفهامی را به مخاطبان داده است!

بیش از سه سال از نخستین زمزمه‌های ایجاد منطقه آزاد تجاری-صنعتی اینچه برون گنبدکاووس می‌گذرد. هنگامی که نماینده گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی از تبدیل بازارچه مرزی اینچه برون به منطقه آزاد تجاری-صنعتی خبر داد.

در طول این سال‌ها، همواره در اذهان و افکار عمومی مردم گنبدکاووس تصویری مبهم از این موضوع و مزایا و معایب آن وجود داشته است. با این حال از یک سال گذشته و در آستانه سفر استانی دولت یازدهم به گلستان بود که به ناگاه توجه مدیران استانی و نمایندگان دیگر شهرهای استان به این نقطه معطوف شد و گویی گوهری نایاب برای برون رفت از تمام معضلات توسعه‌ای و اقتصادی گلستان یافته باشند.

حجم مصاحبه‌ها و برشمردن مزایای ایجاد منطقه آزاد تجاری-صنعتی در اینچه برون در یک سال گذشته به خوبی عمق ذوق زدگی مدیران و مسئولان استانی را از این ماجرا نشان می‌دهد. نکته قابل توجه تلاش‌های طاقت فرسا در جهت تغییر نام و نشان و جغرافیای منطقه و یا افزودن و کاستن از هکتارهای تحت پوشش این منطقه تجاری-اقتصادی بود.

مصالح ملی و محلی را فدای صندوق رای نکنیم

این گزارش به دنبال بررسی توجیهات اقتصادی ایجاد این منطقه و برشمردن مزایا و معایب آن نیست بلکه به دنبال پاسخ به پرسشی ست که اذهان مردم گنبدکاووس و دیگر شهرها در گلستان در این مدت از نزدیک شاهد آن بودند. آیا نمایندگان در بررسی طرح‌ها و لوایح مصالح ملی و پیشرفت و آسایش مردم را در نظر دارند یا به دنبال منافع و مطامع شخصی و انتخاباتی هستند؟

کشمکش‌ها و حرف و حدیث‌هایی که تاکنون در فضای رسانه‌ای و سیاسی استان حاکم بوده، تا حد زیادی پاسخ این پرسش استفهامی را به مخاطبان داده است!

اگر نگاه دقیق‌تری به اتفاقی که امروز در مجلس برای “لایحه دگرگون شده‌ی دولت” درباره مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی بیاندازیم، بهتر این معنا را درمی‌یابیم. اصرار برخی نمایندگان بر طرح و تصویب این لایحه پیش از موعد فرا رسیدن انتخابات قابل تامل است.

لایحه‌ای که با ۷ منطقه آزاد تجاری-صنعتی آمد و با افزودن ۸۰ منطقه ویژه اقتصادی خارج شد!

دولت خواستار ایجاد ۷ منطقه آزاد اروند در خوزستان، مهران در ایلام، بانه و مریوان در کردستان، اردبیل، اینچه برون در گلستان، میلک در سیستان و بلوچستان و جاسک در بوشهر بود ولی آنچه از کمیسیون اقتصادی مجلس بیرون آمد پیوست ایجاد ۸۰ منطقه ویژه اقتصادی دیگر و تغییر در محدوده برخی مناطق آزاد موجود بود. نکته‌ای که از نظر بسیاری از صاحب نظران اقتصادی هیچ توجیهی ندارد.

مدیر سرمایه گذاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد در این رابطه گفته بود: گفته می‌شود برخی از نماینده‌های مجلس در حال رایزنی هستند تا مناطق خود را برای تاسیس منطقه آزاد به دولت پیشنهاد دهند. ما در تاسیس مناطق آزاد جدید استراتژی‌ها و منافع کشور را تعقیب می‌کنیم و نه خواسته نمایندگان مجلس را.

به هر حال آنچه در پس بررسی طرح‌ها و لوایح در دوره‌های مختلف مجلس توسط نمایندگان بر جای می‌ماند، نسبت آرای نمایندگان با مصالح اسلام و کشور است.

حال با مطرح شدن امکان بازگشتن لایحه به مجلس با تفکیک بررسی مناطق آزاد مدنظر دولت از مناطق اضافه شده در کمیسیون اقتصادی، امید آن می‌رود که در بررسی‌ها مصالح حال و آینده کشور بیشتر مدنظر قرار گیرد./ سلام گنبد

***مانعی از جنس نگرانی برای اجرای درست یک لایحه یا سهم خواهی منطقه ای

یکی از دلایلی که این لایحه به چالش هایی افتاده است، مرکزیت این طرح است که مسئولین و نمایندگان شهر و استان بر سر آن بحث و گفتگو می کنند.

نماینده مردم گنبد در مجلس شورای اسلامی می گوید:هنگام ارائه این لایحه به مجلس متوجه شدم که نام گنبدکاووس در این طرح وجود ندارد و در این زمینه با حجت الاسلام روحانی صحبت شد که ایشان هم دستور پیگیری دادند و من از تمام مسئولین می خواهم تا مرکز منطقه ازاد در گنبدکاووس باشد زیرا این حق مردم است که اشتغال زایی و کسب درآمد همراه داشته باشند.

soleiman-abbasi

نماینده گنبد: طرح منطقه آزاد حذف نشده و این مسئله یک شایعه رسانه ای است

نماینده گنبدکاووس در مورد این مطلب می گوید: نام هیچ منطقه‌ آزادی به طور کلی در صحن مطرح نشده است. منطقه آزاد اینچه برون هم رای گیری نشده است که در صحن مجلس با  آن مخالف کرده باشند، و صرفا شایعه رسانی است.

حال در این میان سوال اینجاست که رسانه ها چه می گویند؟ تیتر رسانه های روزهای قبل از مخالفت با این طرح خبر می داد .

لایحه مناطق ازاد با ۵۰ امضا به کمیسیون برمی گردد

دکتر عباسی نماینده گنبد معتقد است که این لایحه قرار است برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شود  و همچنین تقدیم‌نامه‌ای با امضای ۵۰ نماینده مجلس به هیئت‌ رئیسه برای بررسی مجدد طرح به صحن علنی مجلس راه پیدا می کند.

وی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به این مطلب که تمام تلاش خود را در جهت تصویب این لایحه برای پیشرفت گنبدکاووس خواهم کرد،افزود: اگر منطقه آزادی برای اینچه برون باید به تصویب برسد؛ این حق گنبدکاووس است تا مرکز این منطقه باشد و با اشتغال زایی و در آمدی که به همراه دارد به این بحش کمک شود./ قابوس نامه

انتهای پیام/

ارسال نظر