طایفه گرایی و سیاسی کاری در انتخابات شوراها/ تهدید یا فرصت؟
تعداد بازدید تعداد 335 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۰:۰۲ ق.ظ، دوشنبه، ۲۸ فروردین، سال ۱۳۹۶ نظرات بدون نظر

اگر ظرفیت های قومی، طایفه ای و یا سیاسی در راستای معرفی و پیروزی گزینه های متخصص، با تجربه و آشنا به امور مدیریت شهری قرار گیرد به مثابه فرصت تلقی شده و سبب تقویت انگیزه نمایندگان مردم در شورای شهر، ایجاد پشتوانه قوی برای اجرای تصمیمات شوراها، تحصیل نتایج مثبت و حرکت بر مدار توسعه خواهد شد.

به گزارش سرویس سیاسی رادکانا؛ ظرفیت های قانونی در نظام جمهوری اسلامی ایران این امکان را برای همه شهروندان فراهم آورده است که در صورت دارا بودن شرایط اولیه، خود را برای مشارکت در خدمتگزاری، به ترازوی اعتماد افکار عمومی بسپارند.

شناسایی نقاط آسیب و یا ظرفیت های مادی و معنوی شهرهای کوچک به مراتب آسانتر از شهرهای بزرگ است و مهمترین آسیب هایی که مانع توسعه شهرهای کوچک می شود بهره‌گیری نامناسب از ۲ عامل طایفه گرایی و سیاسی کاری در انتخابات شورای اسلامی شهر است.

استفاده از ظرفیت های قومی و یا سیاسی برای به دست گرفتن عِنان قدرت در پارلمان های شهری فی نفسه امری عقلانی و در خور توجه است اما اگر این پتانسیل ها و ظرفیت ها در راستای به صدر نشاندن گزینه های بی بهره از سبقه و پیشینه در حوزه های مدیریت شهری باشد، امری مذموم و نکوهیده است.

قانونگذار به اعضای شوراهای اسلامی اجازه داده است تا با شناسایی نقاط ضعف و قوت و منابع مادی و معنوی شهرها به امر قانونگذاری و برنامه ریزی در راستای توسعه شهر و نظارت بر عملکرد مدیریت شهری اقدام نمایند و این مهم در صورتی که نمایندگان مردم از تجربه لازم در شناخت کاستی ها، شناسایی ظرفیت ها، گستره ی اختیارات شوراها، قوانین بودجه ای، برنامه ریزی و ایجاد توازن در درآمدها و هزینه ها، ساختار فرهنگی شهرها و موارد کاربردی دیگر برخوردار نباشند، سبب کندی روند توسعه، هدر رفت منابع و حتی کاهش اعتماد عمومی و ایجاد حس نا امیدی در شهروندان برای مشارکت در توسعه خواهد شد.

نگارنده معتقد است اگر ظرفیت های قومی، طایفه ای و یا سیاسی در راستای معرفی و پیروزی گزینه های متخصص، با تجربه و آشنا به امور مدیریت شهری قرار گیرد به مثابه فرصت تلقی شده و سبب تقویت انگیزه نمایندگان مردم در شورای شهر، ایجاد پشتوانه قوی برای اجرای تصمیمات شوراها، تحصیل نتایج مثبت و حرکت بر مدار توسعه خواهد شد.

اما اگر این ظرفیت ها سبب گسیل گزینه های غیر متخصص و نا آشنا به امور مدیریت شهری به صحن شوراها شود، معنایی جز تهدید ندارد و دعواهای فرسایشی در صحن شورا، تصویب طرح های غیر کارشناسی، نا همخوانی درآمد و هزینه، زایش فساد و رانت خواری و نهایتا به محاق رفتن رویای توسعه کمترین آثار آن خواهد بود.

نویسنده: اسماعیل البرزی

انتهای پیام/

ارسال نظر