اختراع قفل مخصوص ماشین‌های سنگین توسط پژوهشگر برتر استان گلستان
تعداد بازدید تعداد 256 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۷:۳۹ ب.ظ، پنج شنبه، ۱۴ دی، سال ۱۳۹۶ نظرات بدون نظر

پژوهشگر برتر استان گلستان گفت : قفل مخصوص ماشین‌های سنگین نظیر تریلی و کامیون اولین اختراعم است که که از طریق ردیابی مانع از سرقت آنها می‌شود و در حال حاضر به تولید انبوه رسیده است.

به گزارش سرویس علمی رادکانا؛ خانم دکتر سیده زهرا سید النگی مخترع و پژوهشگر برتر استان گلستان است که توانسته قفل مخصوص ماشین‌های سنگین نظیر تریلی و کامیون را اختراع کند که از طریق ردیابی مانع از سرقت آنها می‌شود ، وی همچنین  غشاء نانوکامپوزیت برای تصفیه آب  را نیز تهیه کرده که از سازمان حمایت از مالکیت فکری تأییدیه دارد و ثبت اختراع شده است .

او مدرک دکتری شیمی آلی دارد و هم اکنون دانشیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرستان آزادشهر می باشد و مقالات علمی زیادی را منتشر کرده است .

خانم دکتر سید النگی صبح امروز ۱۲ دیماه در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری علم و فناوری به سوالات ما پاسخ داد :

سوال : چطور شد شما توانستید عنوان پژوهشگر برتر استان گلستان را به خود اختصاص دهید ؟

با سلام و عرض تشکر از خبرگزاری علم و فناوری که در این حوزه زحمت می کشند و به معرفی نخبگان و مخترعین می پردازند  ، عرض کنم که امسال برای انتخاب پژوهشگر برتر استان طبق بخشنامه ۵ سال فعالیت علمی و پژوهشی را در نظر می گرفتند که این روند نسبت به سالهای قبل سخت تر شده و حق وتو هایی نیز در نظر گرفته بودند.

 یک بخش هایی بود که باید واقعا می داشتید و امتیاز لازم را کسب می کردید یعنی اگر از یک بخشی ۳۰۰ امتیاز می گرفتید و از سایر بخش ها امتیاز کسب نمی شد، نمی توانستید جزو پژوهشگر برتر انتخاب شوید .

من هم فعالیتهای علمی ، پژوهشی ، تحقیقاتی و … ۵ ساله ام را جمع آوری کرده و طی فرمی ارسال کردم در بخش های مختلف مانند مقالات، طرح ها، کتب، اختراعات و این موارد توسط کمیته انتخاب امتیاز بندی شد و من در گروه اموزشی علوم پایه  (چون ما گروههای آموزشی مختلف داریم مثلا علوم سیاسی زیر مجموعه علوم انسانی است ) در استان به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شدم.

سوال : چطور از بین رشتته های مختلف پژوهشگر برتر را انتخاب می کنند ؟

همانطور که اشاره کردم امسال انتخاب پژوهشگر برتر بر اساس فعالیت‌‌های پژوهشی پنج سال اخیر اساتید و محققان و فعالیتهای انجام شده آنها طی این مدت بود .

لذا ابتدا هفت گروه آموزشی از جمله گروه‌‌های علوم پایه، انسانی، فنی و مهندسی، کشاورزی، هنر و معماری در هر استان تشکیل شد و بعد از اینکه سوابق علمی ، پزوهشی و اختراعات و تالیفاتم بررسی شد ،  بنده به عنوان پژوهشگر برتر استان گلستان در گروه علوم پایه انتخاب شدم.

سوال : خانم دکتر شما ثبت اختراع هم داشتید ؟ اگر داشتید توضیح بدهید .

بله ، خدمت شما عرض کنم که من دو تا ثبت اختراع دارم که البته با همکاری دانشجویان آنها را به سرانجام رساندم که یکی مربوط به قفل میل لیشتر و دیگری تهیه غشا نانو کامپوزیت است که برای تصفیه آب استفاده می شود .

اختراع اول من قفل مخصوص ماشین‌های سنگین نظیر تریلی و کامیون بود که از طریق ردیابی مانع از سرقت آنها می‌شود که این اختراع در قراردادی به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح فروخته شد و خط تولید این محصول در حال فعالیت است.

 اختراع دیگری هم داشته ام و آن تهیه غشاء نانوکامپوزیت برای تصفیه آب است که از سازمان حمایت از مالکیت فکری تأییدیه دارد و ثبت اختراع شده است و البته به دنبال اختراعات دیگری هم هستم.

سوال : آیا از فعالیتهای پژوهشی شما حمایت هم شد یا بطور شخصی اینگونه فعالیتها را دنبال می کنید ؟

واقعیتش فعالیتهای علمی ، تحقیقاتی و پژوهشی ام را بطور شخصی پیگیری می کنم ، آن موقع بنیاد نخبگان بود و ما طرح هایمان را پیگیری کردیم اما صندوق وجود نداشت و داستانهای دیگر که مجال گفتن آنها در حال حاضر نیست .

خلاصه حمایت نشدیم تا اینکه شخصا مسائل را پیگیری کردیم و در اختراع قفل میل لیشتر دو نفر از آقایانی که با من کار می کردند بعد از پیگیری های لازم خط تولید را راه انداختند .

سوال : یکی از مولفه های تاثیر گذار در انتخاب پژوهشگر برتر مقالات علمی فرد است ، شما در این زمینه چطور بوده اید ؟

بله ، همانطور که شما هم اشاره کردید یکی از مهمترین مؤلفه تأثیرگذار در انتخاب پژوهشگر برتر استان گلستان تعداد مقالات و درجه علمی آنها بود .

خدمت شما عرض کنم در رزومه علمی بنده ۴۳ مقاله ISI، بیش از ۲۰ مقاله علمی و پژوهشی، ارائه بیش از ۴ مقاله در همایش‌های بین‌المللی و ۱۰۰ مقاله در همایش‌‌های داخلی، ۱۲ طرح پژوهشی، ثبت دو اختراع و داوری مجلات ISIوجود دارد و سعی می کنم تعداد آنها را افزایش دهم .

سوال : خانم دکتر تحقیقات جدید به چه سمتی می رود ؟

بنظر می رسد نیاز امروز کشور ما که با مسائل و مشکلات مختلفی رو بروست  توجه به حوزه‌های بین رشته‌‌ای است چرا که بخشی از تحقیقات، مقالات و اختراعات من در حوزه‌های بین رشته‌ای است .

 در حال حاضر در اقصی نقاط جهان به مقوله پژوهش‌های بین رشته‌ای توجه خاصی می‌‌شود؛ برای مثال من می‌توانم پژوهش‌هایی را در حوزه صنایع غذایی انجام بدهم که به شیمی آلی به عنوان زمینه اصلی تحصیلی من بسیار نزدیک است و اینگونه ارتباطات می‌تواند در حل مشکلات کشور تأثیر بیشتری بگذارد.

سوال : چه توصیه ای به دانشجویانی که دنبال ساختن آینده خود هستند دارید ؟

من در این زمینه نقد جدی دارم که چرا فضای دانشگاهی کشور صرفا بر چاپ مقالات علمی تاکید می کند و معتقدم صرف نشر مقاله علمی و تحقیقاتی در فلان سایت یا نشریه نمی تواند باعث رشد و پیشرفت کشور شود .

توصیه دوستانه به دانشجویان دارم که تحقیقات و پژوهش های خود را در صورتی که به دنبال موفقیت هستند بصورت کاربردی و عملیاتی و میدانی دنبال کنند و از آزمون و خطا خسته نشوند .

 اگر تحقیقات کاربردی شوند و مشکلی از مشکلات کشور را حل کنند قطعا از این روش می توانند درآمدزایی کنند و امروز دانشگاه باید به دنبال کسی ثروت از طریق علم باشد .

سوال : دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه تحقیقات چه راهبردی را باید در پیش بگیرد ؟

دانشگاه آزاد اسلامی در بحث اختراعات و حمایت از طرح های صنعتی و تحقیقاتی و پژوهش های کاربردی اقدامات خوب و اساسی انجام داده است که باعث ارتقای جایگاه این دانشگاه در سطح کشور شده است .

بنظر می رسد که تحقیقات و پژوهش‌‌های مراکز رشد واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی باید بر اساس نیازهای شهرستان و استان مربوط بررسی و تدوین شود تا در خدمت جامعه باشد .

از طرفی نیازها و مشکلات بومی یک منطقه بایستی مورد توجه قرار بگیرد و کسب درآمدهای غیر شهریه به عنوان یکی از سیاست‌ها و اولویت‌های مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی مد نظر باشد .

سوال : آیا طرح یا اختراع دیگری هم در دست دارید؟

بله ، قطعا بنده پژوهش و تحقیقات را رها نخواهم کرد و در حال حاضر با شرکت نفت و یک شرکت داروسازی تفاهم‌نامه‌‌ای امضا کرده ایم تا طرح مشترکی را انجام دهیم .

این طرح یک طرح برون دانشگاهی محسوب می‌‌شود و در مرحله فعلی جزئیات آن را نمی‌توان منتشر کرد و ان شاء الله بعد از انجام مراحل نهایی قطعا توضیحات بیشتری پیرامون آن خواهم داد.

تهیه و تنظیم مصاحبه : جواد عموزاد

انتهای پیام /

ارسال نظر