نقش فعلي رسانه داخلي در مقابله با خرابکاري رسانه ای دشمن
تعداد بازدید تعداد 180 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۵:۵۵ ق.ظ، سه شنبه، ۲۶ دی، سال ۱۳۹۶ نظرات بدون نظر

در دوران کنونی که علاوه بر اطلاع رسانی در فضای مجازی با هجمه گسترده ای از رسانه های دیداری و شنیداری مواجهیم مرز تشخیص درستی و نادرستی خبر به مراتب سخت تر از گذشته شده است که با معدود منابع خبری مواجه بودیم.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ در دوران کنونی که علاوه بر اطلاع رسانی در فضای مجازی با هجمه گسترده ای از رسانه های دیداری و شنیداری مواجهیم مرز تشخیص درستی و نادرستی خبر به مراتب سخت تر از گذشته شده است که با معدود منابع خبری مواجه بودیم.

خلوصی که مسئولان رسانه ای متعلق به زمان حاضر از آن دم می زنند مي تواند به مراتب بسیار بیشتر با خطر ناراستی مواجه باشد چرا که همین مسئولان ممکن است استنادشان به ماخذ و مرجع های نامعتبر خبري باشد.

مسئولان رسانه های همسوی داخلي که هر از گاهی درصدد بولد کردن اخبار و رویدادهای دلخواهشان هستند و بي توجه به پيامدهاي آن دست به انجام هر شيوه اي مي زنند تا به هدف مطلوب خود برسند، حال اين شيوه ها ناديده گرفتن رسالت رسانه اي شان باشد يا هماهنگي در تخريب وجهه و چهره مخالف خود و يا دست به دامان دروغ پردازي شده که آنقدر با بيان دوباره و مکرر آن، از راست هم راست تر جلوه مي نمايد.

ظهور رسانه هاي متقن در بيان گفتار واقعي حتي برخلاف ميل باطني در اين شرايط يک موهبت نفيس قلمداد گشته و چه بسا منجر به تحسين رغيب شود.

با توجه به جايگاه کشورمان در عرصه جهاني و تاثيرگذاري نقش جمهوري اسلامي در پهنه و گستره بين الملل، بالطبع و خواهي نخواهي بدخواهان تعلل نکرده و دست بکار شده حال به هر طريقي به گفته خودشان در پي ضربه زدن به کشورمان هستند.

منظورم از گفته خودشان، مويد اين واقعيت است که مقامات غربي و آمريکايي آشکارا در بيان نظرات و مواضع خصمانه خود با کشورمان، بي پروا آنرا ابراز کرده به گونه اي که اين رويه به سبک و سياق هميشگي آنان تبديل شده است.

معاندان براي اينکه پيام هايشان براي مخاطبان منفعل نباشد و کنش پذير بوده و اقدامي کاري در داخل باشد طالب فضايي مطمئن و همسو هستند که اصلي ترين محيط براي آنها رسانه هاي برابر و همراستا در داخل و خارج است.

بنابراين ضمن حمايت اقتصادي و تبليغاتي از رسانه هاي خاص، قلم شان را به نفع مطامع خود بر ورق جريده مي چرخانند. اما در اين اثنا وجود دارند وسايل ارتباط جمعي به دور از هرگونه آلودگي و ناپاکي، مستقل و منفصل از هرگونه وابستگي در عصر حساس کنوني نقش تعيين کننده اي در تنوير افکار عمومي دارند و ابزارهاي صحيح جريان آزاد اطلاعات را به نحو درست آن به کار مي گيرند.

قطعا چنين رسانه هايي که از تخريب رسانه اي دشمنان در امان نخواهند بود در هر فرصتي مي توانند نقش آگاهي بخشي را به خوبي ايفا کنند.

رسانه هاي غيروابسته روش هاي تخريب گرانه مطبوعات نااهل را به خوبي مي دانند و براي مقابله با هجمه و صدمه آنان شيوه هاي مناسب با هجوم گسترده آنان را در پيش مي گيرند و اين رويه صحيحي است چراکه در غير اينصورت اگر وقت مناسب براي کاري بدست دشمن بيفتد مي تواند آسيب رسان باشد.

نمونه اين رفتار در زمان اغتشاشات اخير برخي استانهاي کشورمان از طريق اخبار دروغين و تصاوير ساختگي نمود يافت.

البته فضاي درهم و برهم مجازي با انتشار اخبار جعلي به اين نوع اطلاع رساني دامن زد و افکار عمومي را با سردرگمي مواجه ساخت.

اخباري که با تنظيم کاملا متفاوت با رويکرد خبرگزاري هاي معتبر و رسانه هاي قابل اعتماد داخلي در برهه اغتشاشات بود.

بسياري از کارشناسان با بررسي تصاوير ويدئويي و عکس هاي به اشتراک گذاشته شده در شبکه هاي اجتماعي نظير تلگرام، موبوگرام، فيس بوک، توئيتر و اينستاگرام در زمان اغتشاش هنجارشکنان به موارد بسيار تامل برانگيزي دست يافتند که نشان مي دهد اين حرکت ها برنامه ريزي شده بود.

به عنوان نمونه در ‍پائين يکي از تصاوير به اشتراک گذاشته شده از طرف کاربران محلي و خارجي نوشته شده بود « دختر شجاع ايران ». گويي اين زن ايراني بدون ترس از نيروي انتظامي که براي جلوگيري از تجمع هنجارشکنان تلاش مي کنند مقابل آنان ايستاده است.

برخي رسانه هاي معاند با انتشار اين قبيل تصاوير در شبکه هاي اجتماعي به جوانان اين الگو ارائه مي شد که « زن از پليس هراسي ندارد ، شما هم نترسيد ، به پليس حمله کنيد و به خواسته خود برسيد».

در بررسي اين تصوير مشخص شد متعلق به صحنه اي از فيلم سينمايي است که در آن تصوير صحنه اي از فيلم براي مقاصد خرابکاري برش زده شد.

همچنين در تصاير ويدئويي در شبکه هاي اجتماعي با عنوان « در ايران پليس هم گرسنه است ؛ مردم هم گرسنه هستند» منتشر شد که القا مي شود گويا نيروهاي پليس به هنگام مقابله با اغتشاشات با استفاده از فرصت بدست آمده از يک مغازه سرقت مي کنند. در بررسي اين تصاوير مشخص شد که اين رويداد در مکزيک اتفاق افتاده است.

نمونه ديگر از اين اخبار جعلي پ، يکي از سايتهايي که تبليغات دروغين بر ضد کشورمان منتشر مي کند تصوير زني را که در اعتراضات مصر کشته شده و غرق در خون است منتشر کرد درحاليکه اين هيچ ارتباطي به رويدادهاي ايران ندارد.

در دوره کنوني پيشرفت اينترنت و فن آوري هاي نوين امکان گسترده اي براي جعل اخبار فراهم ساخته است.

امروز کشورهايي که سياست مستقلي دارند و براي حفظ منافع ملي خود تلاش مي کنند ممکن است با اين موارد روبرو شوند.

براي مقابله با چنين وقايعي به حضور جدي و مثمرثمر اهالي رسانه اي قوي و پاي کار نيازمنديم، رسانه هاي متعهدي که در گفتمان سازي آرمانهاي انقلاب موثر عمل مي کنند.

قطعا بسيج رسانه نمونه بارزي در اين زمينه است به عنوان يک عضو ارزشي با کارکرد مشخص…

نویسنده: حسين روحاني فرد
۲۵/۱۰/۹۶

انتهای پیام/

ارسال نظر