مسئولان از طرحهای گردشگری و توریسم روستایی حمایت کنند
تعداد بازدید تعداد 435 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۵:۱۰ ق.ظ، دوشنبه، ۳ اردیبهشت، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

نمونه ای از بنا را اینگونه سنتی و با هدف گردشگر پذیری و توریستی بسازم و نیتم این بود اگر شرایط مناسب پیدا کند با کمک و حمایت مسئولان چندین بنا به این بافت آماده کنم تا مورد استفاده گردشگران و توریستهای داخلی و خارجی قرار گیرد.

به گزارش سرویس گردشگری رادکانا: در عصر و زمانی هستیم که تجمل گرایی در زندگی مردمان عادی هم رونق دارد و به جای سنت گرایی؛ به تجمل گرایی گرایش دارند و حتی تغییر فرهنگ و بافت زندگی در سکونتگاهها را از اولویتهای زندگی خود قرار می دهند.

تغییر نگاه و بازگشت به سنت و پیشینه فرهنگی خود، آنهم در فرهنگ زندگی و بافت سکونت گاه ها و استفاده از ابزار و ادوات زندگی در ساخت مکان سکونت و… خود نگاهی جدید به زندگی انسانی می باشد.

این فرآیند تغییر زندگی مدرن به حدی فراتر رفته است که زندگی سنتی روستاها را هم تحت شعاع قرار داده و امروز بسیاری از روستاها هم مردمان آن بروزرسانی شدند و از بافت و فرهنگ شهری بهره می گیرند.

در این سودای زندگی مدرن و تجمل گرایی ها، اگر شخص یا گروهی باشند که شرایط تغییر در فرهنگ و بافت را در برنامه های خود قرار دهند و از مدرنیته به سنت گرایی رجوع و بازگشت کنند،
همین نگرش و نگاه قابل تحسین و شایسته تقدیر و تشکر است.

اگر گذرت به بالای محله بالاجاده افتاد در افق نگاه قله سوزدار در آن طرف تر از ساختمان اداره جنگل بانی، در منظرگاه کم نظیر، بکر، طبیعی سوزدار و جنگل لرگی، تک ساختمانی، با نمای خاص سنتی و دیروز روستاییان، چون نگینی درخشان می درخشد که این ساختمان سازی در دهه های ۴۰و۵۰ در روستاها رونق داشت و در دهه های اخیر بافت روستایی نشینان به شهری نشینی گرایش یافته دیگر از آن ابزار و ادوات ساخت و ساز خبری نیست.

ساختمانی که مالک آن هدف از ساختش را “توسعه صنعت گردشگری در روستا و جذب توریست” یاد کرد و تمام نیتش را معرفی روستا با فرهنگ و سنت دیروز روستا برای ساخت این بنای دارای ارزش گردشگری اقدام کرد.

این ساختمان توجهمان را به خود جلب کرد، که در روستا در زمانیکه آپارتمان سازی در ساخت و ساز رونق گرفته و نمادی از روستا بودن در بافتها جز چند ساختمان دارای قدمت به چشم نمی خورد بنایی با رنگهای چشم نواز طبیعی و استفاده از ابزار و مصالح و بافت ساختمانی کاملا روستایی علاوه بر توجه، تعجبمان را هم بر انگیخت و عملا یک رویای صادقه و واقعیت مشهود در بالاجاده است.

ساختمانی به صورت تلار با مصالحی کاملا روستایی از چوپ؛ تخته و سقفی با سفال و نرده های چوبی و حیاتی طراحی شده با نمایی از حیاط های قدیم روستایی با حوضچه، گلها و درختچه های زینت یافته که در نگاه ” توریستی و گردشگری ” بسیار چشم نواز و منظرگاه به یاد ماندنی به خود دارد.

پرس و جو کردم که این بنا و ساختمان را برای استفاده شخصی بنا کرده یا کاربری آن تعریف دگر دارد؟

مالک آن آقای “مسعود حشمتی” است که می گفت : ارق، علاقه و اشتیاق به نامداری زادگاهم “بالاجاده ” من را به این واداشت و تشویق کرد تا نمونه ای از بنا را اینگونه سنتی و با هدف گردشگر پذیری و توریستی بسازم و نیتم این بود اگر شرایط مناسب پیدا کند با کمک و حمایت مسئولان چندین بنا به این بافت آماده کنم تا مورد استفاده گردشگران و توریستهای داخلی و خارجی قرار گیرد.

مسعود حشمتی مالک این بنا در ادامه گفت: بسیار در اخبار شنیدم که بالاجاده یکی از روستاهای هدف گردشگری انتخاب شده ولی عملا مسئولان هیچ اقدامی در این راه برنداشته اند.

با این اقدام؛ کمکی به این هدف بزرگ کردم که حداقل شرایطی برای جذب گردشگر در فصول مسافرتی و حتی برای مهمانان خاص روستاییان باشد و این را نمونه ای ساختم تا در صورت حمایت و پذیرش در توسعه این صنعت گردشگری در سایر نقاط اقدام شود.

این جوان کارآفرین؛ درد دلهایی هم داشت، عدم توجه و نگاه مسئولان محلی (شورای اسلامی و دهیاری ) و مسئولان بالادستی در شهرستان و منطقه به این اقدام و حرکت، نقطه های امید برای توسعه آن را در برنامه هایم کم رنگ و کور ساخته است.

حشمتی افزود: نه اینکه توجهی نداشتند، از کمترین حمایتها هم مرا بهره مند نساختند و پس از مدتها، برای امتیازات آب، برق، گاز و… در انتظار اقدام آن مسئولان هستیم.

وی از مهمترین ارکان گردشگر پذیری در روستاها را سنت گرایی و استفاده از مصالح و ادوات بافت قدیمی روستا میداند و ساخت و ساز اینگونه هم، فرهنگ زندگی را به سبک ایرانی و اسلامی سوق میدهد و هم با کمترین قیمت ساخت ،پروژه ای ساختمانی احداث می شود.

البته مهمترین گام مساعدت مسئولان در تعاریف بافت سازی روستایی است که متاسفانه در روستاها توجه نمی شود و مدرنیته زندگی کردن ترویج و حمایت می شود نه سنتی کردن زندگیها و فراهم کردن شرایط برای گردشگرپذیری.

حشمتی در حاشیه این گفتگو به ظرفیت توسعه ای این گونه اقدامات فرهنگی که برای روستا آورده های اقتصادی و فرهنگی داشته باشد پرداختند و اعلام کرد در صورت حمایت دستگاهای چون بخشداری؛ فرمانداری؛ اداره میراث فرهنگی و حتی بنیاد مسکن، شرایط لازم را برای توسعه آن برنامه ریزی خواهم کرد و با این اقدام هم کار آفرینی انجام می شود و هم توسعه اقتصادی و گردشگری و توریستی که الحمدلله از برنامه های مورد توجه مسئولان ارشد نظام و استان می باشد.

این جوان بالاجادی درباره هزینه اجرای این پروژه گفتند: بالغ بر ۷۰۰ میلیون ریال هزینه احداث بوده و می شود در قالب طرحهای مشارکتی با اداره میراث فرهنگی و… آن را توسعه بخشید و گامهایی برداشت .

مابقی تصاویر:

گزارش از عبدالرسول جوادی بالاجاده

انتهای پیام/

ارسال نظر