سرگرمی و فان (fun) به هر بهانه ای، آفت فضای مجازی
تعداد بازدید تعداد 210 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۰:۳۳ ق.ظ، چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

آیا تولید و میکس موسیقی های آنچنانی روی هیاتها خصوصا هیاتهایی که معروفند و شاخص هیات هایی که مداحان شاخصی دارند، می شود که بی غرض باشد…؟؟!!

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ سواد رسانه یعنی فهم دقیق معانی آشکار و پنهان یک مقاله، عکس ، کلیپ، خبر ، کامنت ، پُست، فیلم ، سریال و انیمیشن…

خصوصا که از رسانه برای تاثیرگذاری بر ضمیر ناخودآگاه به صورت مثبت و منفی استفاده می شود.

یکی از روش های با سواد رسانه ای شدن، نگاه نقادانه است؛ یعنی با دیدن و خواندن هر مطلبی از خود بپرسیم که این کلیپ به چه هدفی و توسط چه کسانی و به چه نیت و تاثیری ساخته و ارائه و ترویج شده است.

نظر برخی کارشناسان درباره نگاه نقادانه اینست که اصطلاحا باید “دروازه بانی خبر” داشت… و نگذاشت گُلی وارد دروازه ذهن و ضمیرناخودآگاه بشود.

برای اینکه مفاهیم پنهان خبر و مطلبی در هر قالبی مانند فیلم و کلیپ یا متن و عکس و غیره… به ذهن مخاطب بنشیند از روشهای مختلفی در عرصه رسانه استفاده می کنند؛ روش هایی چون: بزرگنمایی مطلب، تقطیع خبر، برچسب زدن، قهرمان پروری، تکرار مداوم پیام، استفاده از نماد و و و… که هر کدام از این موارد توضیحاتی دارد.

یقینا یکی از روشهای اقناع ذهن مخاطب برای القاء پیام مورد نظر چه مثبت و چه منفی
فهمیدن نیاز روانی اوست؛ در قالب شادی… خشم… ناراحتی… شکست… .

امروزه کلیپ هایی از جلسات هیاتها، همراه با موسیقی های مختلف در فضای مجازی شایع شده… که بسیار بجاست با نگاه نقادانه و تامل بیشتری به این کلیپها و تاثیر ناخودآگاهِ آن بر مخاطبین توجه کرد.

خصوصا با جایگاهی که اهل بیت (ع) و مداحان و مجالس اهل بیت دارند، شأن و شئون اهل بیت (ع) برکسی پوشیده نیست.

همینطور اینکه در این دوران وانفسا و پر خطا یکی از مهمترین سنگرهای تغییر معنوی و رو بسوی خدا آوردن، هیات و مجالس اهل بیت (ع) می باشند.

هیات هایی که از خطاکارانی چون رسول ترک ها و علی گندابی ها، عبد و عارف و عاشق ساختند
هیاتهایی که دانشمندان متخصص و متعهد و متدینی چون شهید چمران ها و شهدای دانشمند هسته ای پرورش دادند.

هیاتهایی که مدافعان حرم زینبی را لبیک یا زینب گویان آماده کرده و باعث امنیت و اقتدار کشورمان هستند.

هیاتهایی که شهید فاطمیه محمدحسین حدادیان را که خادم همین هیات رزمندگان شمیرانات بوده در ایام درگیری با دراویش داعشی، با آن فداکاری خاص پرورش دادند.

سوال؛ آیا تولید و میکس موسیقی های آنچنانی روی هیاتها خصوصا هیاتهایی که معروفند و شاخص هیات هایی که مداحان شاخصی دارند، می شود که بی غرض باشد…؟؟!!

وقتی به برخی از دوستان که از این کلیپها استفاده کردند… متذکر شدم…گفتند صرف جهت سرگرمی (fun) و فان… .

برگردیم به سواد رسانه و نگاه نقادانه و روش تاثیر گذاری:

هدف: کمرنگ کردن نقاط قوتی چون تغییر معنوی (قداست زدایی).
ابزار: کلیپ و رسانه .
روش اقناع: استفاده از نیاز روانی مخاطب سرگرمی و تفریح .

در تاریخ هم امام حسین (ع) را به عنوان امام نکشتند، اول دست به قداست زدایی زدند گفتند مسلمان نیست چه برسد به امام … و لعن الله امة ازالتکم عن مراتبکم… از رتبه و جایگاه و شأن حقیقیتان پایین آوردند.. با تبلیغات شد خارجی.. و بعدش.. لعن الله امة قتلتکم… خدا لعنت کنه کسانی ک شهیدتان کردند… .

شکی ندارم بسیاری از جوانان و مردم صرفا به جهت سرگرمی و ایجاد شادی بین همنوعان این نوع کلیپها را پست می کنند و آگاهی از هدف شوم آنانکه که تولید می کنند نداشته اند.

امام صادق (ع) فرمودند: مجالسی که به نام ما اهل بیت برگذار می شود را دوست داریم، بوی خوش این مجالس باعث حسرت ملائکة الله می شود.

امیدوارم توانسته باشم قدمی در جهت روشنگری اذهان همه عاشقان حسینی و تقویت دستگاه سعادت اباعبدالله الحسین (ع) بردارم.

حجت الاسلام #شیخ_اویس_فراتی فعال فرهنگی، مذهبی و اجتماعی

انتهای پیام/

ارسال نظر