جنس ایرانی محصولات پلاستیک و شیلنگ بهترین و ارزانترین می باشد/مردم از کالای ایرانی استفاده کنند تا برای فرزندان ما اشتغال ایجاد شود
تعداد بازدید تعداد 389 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۹:۵۰ ب.ظ، شنبه، ۲۹ اردیبهشت، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

جوان کارآفرین و تولید کننده بالاجاده گفت: اگر مردم همکاری کنند و سعی کنند از تولیدات داخل استفاده کنند هم اشتغالزایی می شود و هم فرزندان خودشان مشغول کار می شوند.

به گزارش سرویس اقتصادی رادکانا: موضوع اشتغال و کارآفرینی و تولید محصولات مورد نیاز، از مهمترین برنامه های نظام اقتصادی و توصیه مقام معظم رهبری است که این اهمیت موجب نامگذاری سال به امور مهم “اشتغال ، تولید ملی، اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالاهای ایرانی ” شده است.

به این اهمیت با یکی از جوانان تلاشگر ، کار آفرین و تولید کننده که خود مولد برای اشتغال مستقیم و غیر مستقیم زیادی در استان گلستان شده است گفتگویی صمیمی داشته ایم که به نظر شما همراهان گرامی رادکانا منعکس میشود و با ” مسعود حشمتی ” که در تولید صنایع پلاستیکی و تولید انواع شلنگ و….فعالیت دارند بیشتر آشنا خواهیم شد.

متن این گفتگو بدین شرح است:


“مسعود ” اینگونه خود را معرفی می کند:

بنام خدا؛ اینجانب مسعود حشمتی فرزند غدیر متولد ۱۳۵۰ روستای بالاجاده ؛ تحصیلات تا قبل از خدمت سربازی سیکل درحال حاضر فوق دیپلم در رشته  مکانیک هستم.

شغلم آزاد و تولید کننده انواع شیلنگ های کشاوزی و خانگی که حدود چهل نوع محصول در بخش شیلنگ تولید می کنیم.

” حشمتی ” از سوابق فعالیت خود در عرصه تولید می گوید:

حدود ده سال در شهرک صنعتی آق قلا فعالیت داشتم و حدود بیست سال در تهران مشغول بودم.

این جوان تلاشگر بالاجاده ای ، برحسب نیاز سنجی موقعیت استان در بخش کشاورزی ، به اهتمام تولید این محصول مبادرت کرده و می گوید:

چون در استان گلستان تولید شیلنگ وجود نداشت و بیشتر مردم استان هم بکار کشاورزی و باغداری مشغول هستند که این امر با شغل من ارتباط پیدا میکرد ، تصمیم گرفتم تجربه ای که در تهران کسب کردم را در استان خود و در یک کارگاه تولیدی ایجاد کنم.

حشمتی از چگونگی ایجاد ایده و محل اجرای آن هم اشاره داشتند:

در ابتدا نگاه و اولویت من ،برای اجرا و پیاده سازی ایده ایجاد این کارگاه تولیدی در “روستای بالاجاده ” بوده ولی چون شهرک صنعتی در شرق  بالاجاده، شهرک صنایع تبدیلی بوده نتوانستم تولیدی را آنجا راه اندازی کنم .

چون رشته کاری ما صنایع پلاستیک و شیمیایی بوده در نتیجه کارگاه را در شهرک صنعتی آق قلا در سال ۸۶ افتتاح کردم.

در آن زمان دولت پنجاه میلیون تومان از طریق بانک صنعت ومعدن برای ما اختصاص داد که در سال۸۶ یک چهارم کل سرمایه میشد .

الباقی راهم از سرمایه شخصی کارگاه را خریداری و با یک خط تولید شروع کردم.

حشمتی از فرایند توسعه ای این صنعت تولیدی گفت :

در ابتدا محصولات تولیدی در استان به فروش میرفت ولی چون یک خط تولید داشتیم جوابگوی هزینه نبوده وتصمیم گرفتم برای رسیدن به سود دهی؛ تولید بیشتر و بازاریابی در بخش صادرات اقدام کنم، که خودم به چند کشور آسیای میانه مثل ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان ‌رفته و بازاریابی کردم .

با تلاش، صبر و مقاومت در پستی و بلندی هایی که این سالها در بخش تولید داشتیم توانستم خط تولید را به شش خط ارتقا بدهم و ۹٥درصد از محصولات را هم به کشورهای یاد شده صادر کنم.

حشمتی از تشکیلات کارگاه تولیدی گفت :

کارگاه در شهرک صنعتی آق قلا و دفتر مرکزی آن هم در کارخانه می باشد.

بطور مستقیم ۲۱نفر در سه شیفت مشغول بکار هستند وغیر مستقیم برای یکصد نفر اشتغال ایجاد شد.

حشمتی در ادامه گریزی هم به شعار سال زد و افزود:

باتوجه به نامگذاری سال “حمایت از کالای ایرانی” در رابطه با محصولات پلاستیک و شیلنگ کلیه محصولات موجود در بازار ایرانی می باشد و مردم هم استفاده می کنند چون در محصولات پلاستیک از نظر کیفیت در ایران بخاطر مواد مصرفی ایرانی هست جنس ایرانی بهترین و ارزانترین می باشد ولی در زمینه های دیگر اگر مردم همکاری کنند و سعی کنند از تولیدات داخل استفاده کنند هم اشتغالزایی می شود و هم فرزندان خودشان مشغول کار می شوند.

خوشبختانه استفاده از تولیدات داخلی در بین مردم روزبروز بیشتر فرهنگسازی شده که انشالله مردم هم با خرید اجناس ایرانی قدمی در اشتغالزایی فرزندانشان بردارند.

“حشمتی ” از نام و برند شرکت تولیدی خود هم گفت :

برند شرکت ما “روشن پلاست گلستان” می باشد.

وی در ادامه از طرح های زود بازده و اشتغال زا هم مطالبی عنوان کرد:

من طرحهایی مدنظر دارم که با کمترین سرمایه، مسئولان روستا می توانند برای جوانان روستا شغل ایجاد کنند لذا اگر متحمل زحمت شوند روستای و شهرستان ما از لحاظ موقعیت برای جذب گردشگر بهترین موقعیت را دارد.

حشمتی درباره ضرورت حمایت دستگاههای دولتی برای توسعه تولید کالاهای داخلی هم گفت:

دولت حمایت می کند سرمایه در بخش تولید در اختیار می گذارد ولی چون تیم متخصص در این زمینه وجود ندارد سرمایه هرز میرود و به دست تولید کننده واقعی نمیرسد.

دوم اینکه بیشترین چیزی که تولید کننده در صادرات نیاز دارد ارتباط با کشور های همسایه می باشد که در این خصوص دولت خیلی ضعیف عمل کرده است.

این تولیدکننده جوان در ادامه از تشکیل صندوقهای تولیدی هم گفت:

اگر بخشی ایجاد شود و خصوصی باشد مردم همکاری نمی کنند بنظر بنده باید صندوقی در روستا ایجاد شود بنام “صندوق اشتغال” و برای مردم فرهنگسازی شود که این صندوق برای اشتغال جوانان هست و همه باید همکاری کنند بعد از طریق صندوق طرحهایی که به سرمایه کم نیاز دارد راه اندازی شود و اگر مردم مطمن باشند که سرمایه شان برای تولید و اشتغال فرزندان شان به کار گرفته می شود استقبال می کنند.

مسعود حشمتی در ادامه به نقش رسانه های محلی در توسعه تولید و ایجاد اشتغال هم گفت :

تابحال رسانه های محلی خوب نقش آفرینی و اطلاع رسانی به اهالی محترم بالاجاده و شهرستان کردکوی را داشته و جهت رفع مشکلات روستا تلنگرهای خوبی هم به مسئولین روستا و شهرستان زده که همه باعث بهبود و رفع مشکلات روستا شده است و عملا موثر بوده است.

امیدوارم در مورد اشتغال جوانان روستا و شهرستان هم بتواند پیش قدم شود.

به امید روزی که جوانان روستا و شهرستان ما هیچ وقت مجبور نشوند برای شغل مهاجرت کنند.

حشمتی درباره عملکرد سامانه سورم سرا هم گفت :

جدیتی که رادکانا و سامانه اطلاع رسانی سورم سرای بالاجاده در پیگری امور روستا در جهت بهبود وضعیت روستا و شهرستان کردکوی دارند و دلسوزانه موضوعات را پیگیری می کنند؛ من در هیچ رسانه ای ندیدم .

احسنت به مدیریت رادکانا و سامانه سورم سرا ؛ عملکرد آن دلگرم کننده است و ممنون از دلسوزی عزیزان، کاش امثال این عزیزان را در روستا بیشتر داشتیم؛ کاش.

رادکانا از جناب آقای مسعود حشمتی که در عرصه تولید و اشتغال فعالیت خوبی داشته و دارد صمیمانه تشکر می کند و از وقتی که در اختیار این پایگاه خبری قرار دادند سپاسگزاری می نماید.

گفتگویی از عبدالرسول جوادی

انتهای پیام/

ارسال نظر