استفاده شخصی از خودروهای دولتی در کردکوی/خدمت به خانواده یا خدمت به مردم!
تعداد بازدید تعداد 349 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۴:۳۰ ق.ظ، یکشنبه، ۲۴ تیر، سال ۱۳۹۷ نظرات یک نظر

برخی از مسئولان، مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی شهرستان کردکوی این روزها در سایه عدم نظارت از خودروهای دولتی برای استفاده های شخصی استفاده می کنند.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ آيين نامه چگونگی استفاده از خودروهای دولتی با موضوع حقوق حمل و نقل از سوی دولت در ۱۶ ماده و تبصره‌های فراوان در سال ۱۳۸۶ تصويب و برای اجرا به تمامی دستگاه‌ها و ادارات ابلاغ شده است. اما نظارت بر اجراي اين آيين نامه جاي بحث و بررسي فراوان دارد.

در ماده چهار اين آيين نامه آمده است که تمامی خودروهای دستگاه‌های اجرايی به استثنای خودروهای اختصاصی، تشريفاتی و خدمت، جزو خودروهای خدمت عمومي محسوب شده و استفاده از آنها تنها برای انجام امورات اداری مجاز است و در غير ساعات اداری (با راننده يا بدون راننده) و بدون داشتن برگ مأموريت، مطلقاً ممنوع بوده و هرگونه استفاده از اين خودروها خارج از قوانين مربوطه و مقررات اين آيين نامه در حكم تصرف غيرمجاز اموال دولتی محسوب مي شود.

با وجود اینکه استفاده شخصى از امكانات بیت المال در اسلام به شدّت نكوهش شده و دارای منع قانونی است متاسفانه این روزها شاهد استفاده شخصی برخی مسئولان و کارکنان دستگاه‌های اجرایی شهرستان کردکوی از خودروهای دولتی با پلاک‌های قرمز و سفید هستیم که این مسئله عینی‌ترین سوء استفاده از بیت المال محسوب می‌شود.

در سال‌های گذشته کمتر دیده می‌شد که مسئولان خارج از وقت اداری و جهت انجام امورات شخصی از خودروهای اداری استفاده کنند اما بی‌توجهی مقامات ارشد و بی خیالی برخی مدیران در سال‌های اخیر موجب رواج این کار ناپسند در شهرستان کردکوی شده است.

استفاده از این خودروها به حدی می باشد که بدون هیچ نظارتی شب‌ها نیز، تردد آنها دیده می‌شود و گویا خبر ممنوعیت استفاده از خودروهای دولتی جهت انجام امورات شخصی، هنوز به گوش برخی مدیران و روسای ادارات دولتی نرسیده است و یا نسبت به آن بی‌اعتنا هستند.

نکته قابل تامل این است؛ کسانی که سنگ خدمت و عمل به قانون را به سینه می‌زنند، در ساعات مختلف شبانه روز با این خودروها در خدمت خانواده بوده و حتی در مراسمات شخصی و جابجایی فرزندان خود از خانه به مدرسه و بالعکس نیز از آن استفاده می کنند.

البته منظور ما آن دسته از مسئولان زحمت کشی نیست که در ساعات غیراداری نیز در حال مأموریت و یا خدمت رسانی و پیگیر کارهای اداری هستند، بلکه شامل افرادی می‌شود که استفاده از بیت المال را حقی برای خود می‌دانند.

جالب اینکه امروز استفاده شخصی از خودروهای دولتی برای مدیران و برخی از کارمندان امری طبیعی قلمداد می‌شود، که باید برای این موضوع نیز چاره‌ای اندیشید.

استفاده شخصی از خودروهای دولتی، نمونه‌ای بارز از دهن کجی به مردم و قانون و مقررات است و تا زمانی که فرهنگ استفاده صحیح از خودروهای دولتی توسط مسئولان و افرادی که خود را خادم ملت می‌دانند و فریاد مبارزه با مفسدان را سر می‌دهند، مهیا نشود، امکان برچیدن این معضل اجتماعی وجود نخواهد داشت و همه باید بدانند، در نظامي كه قوانين آن برگرفته از آموزه هاي ديني است به خدمت گرفتن اموال دولت در خدمت اشخاص و خانواده، سرپیچی از شريعت و قانون بوده و عملي نابخشودني است.

مسئولان و مدیران باید بدانند که تمام حرکات و رفتارشان همواره زیر ذره‌بین خبرنگاران و خود مردم است و این دست رفتارها باعث نارضایتی و عدم جلب اعتماد عمومی به آنها می‌شود؛ چرا که مردم از سوءاستفاده مسئولان از جایگاه و اموال عمومی و دولتی بیزارند؛ لذا مسئولان محترم باید نسبت به بیت المال دلسوز بوده و این دلسوزی را در انجام کارها اعمال کنند.

امید است که مسئولان شهرستان کردکوی با توجه به توصیه مقام معظم رهبری نسبت به اصلاح الگوی مصرف و ابلاغ بخشنامه نهاد ریاست محترم جمهوری به تمامی دستگاه‌ها، مبنی بر ممنوعیت هرگونه استفاده شخصی از خودروهای دولتی، چشم و گوش خود را باز کرده و به این مهم توجه کرده و با متخلفان برخورد کنند.

در پایان ضمن اشاره به فرموده امام علی علیه السلام خطاب به یکی از کارگزارانشان که می فرمایند: «قلمهایتان را نازك كنید، فاصله سطرها را نزدیك نمایید، سخنان زاید را حذف كرده، به اصل کلام بسنده كنید و از طولانى نویسى بپرهیزید؛ زیرا اموال مسلمان ها تحمل ضرر و زیان را ندارد. بحار الانوار، ج۷۶، ص ۴۹»، انتظار می رود که مسئولان این بیانات گهربار را سرلوحه اعمال خود قرار دهند.

قابل توجه آن دسته از مسئولان و کارکنانی که مدام و یا حتی گاها از خودروهای دولتی استفاده شخصی می کنند؛

سایت خبری رادکانا طبق رسالت خود در نظر دارند در آینده اگر مدیران و کارکنان شهرستان کردکوی را خارج از ساعات اداری و غیر از زمان مأموریت درحال استفاده شخصی از خودروهای دولتی مشاهده کرده است از آنان عکس گرفته و به همراه نام آنان و اداره مربوطه در رسانه خود منتشر کند.

انتهای پیام/

دوست می گوید:

خیابانی که ما هستیم روزی چندتا از این مسؤلین با بهترین ماشین ها با خانواده شون میرن و میان

ارسال نظر