جوانان گلستانی صرفا نباید به دنبال مشاغل دولتی باشند/برای عبور از مشکلات اقتصادی باید به ظرفیت های ویژه داخلی تکیه بزنیم
تعداد بازدید تعداد 298 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۰:۲۳ ق.ظ، دوشنبه، ۲۹ مرداد، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

مدیر امور شعب بانک رفاه کارگران گلستان گفت: برای آنکه بتوانیم از مشکلات اقتصادی استان به راحتی عبور نماییم باید با تکیه بر ظرفیت های ویژه داخلی نسبت به شناخت و بهره برداری مطلوب آن گام های اساسی برداریم.

به گزارش سرویس اقتصادی رادکانا؛ امروزه نظام بانکی، نقش عمده و رهبری در کنترل فعالیتهای اقتصادی و به گردش در آوردن چرخهای پیشرفت اقتصادی و اجتماعی ایفا می کند .

مهمترین نقشهای بانکها در توسعه اقتصادی کشور :
رونق مبادلات تجاری
تجهیز و تخصیص بهینه منابع
و اجرای سیاستهای پولی در کشور است.

یکی از مهمترین این بنگاه های اعتباری و مالی در استان گلستان که در توسعه همه جانبه استان نقش بسزایی دارد ” بانک رفاه کارگران “است که جدای از اجرای سیاستهای اقتصاد کلان استان ، مسئولیت خدمات رسانی به جامعه ای بزرگ از مقرری بگیران سازمان تامین اجتماعی بیش از ۳۵ هزار نفر و ۴۰ هزار مددجوی سازمان بهزیستی و برخی از بازنشستگان استان را عهده دار می باشد .

این حجم فعالیت خدمات نظام بانکی دارای ساختار ، تشکیلات ، رویکرد و اهداف مهمی در اجرای سیاستهای اقتصادی و توسعه ای استان در دو بخش مهم ” کارآفرینی و اشتغال ” دارد .

به اهمیت خدمات این دستگاه مالی و اعتباری در استان ، از مدیر امور شعب بانک رفاه کارگران استان حسن مکرمی درخواست داشتیم تا از زوایای مختلف خدمات رسانی فعالیتها ، رویکردها و برنامه های این بانک در استان را تشریح فرمایند.

ضمن تقدیر و تشکر از این مدیر استانی به شرح ذیل با سوابق ایشان آشنایی بیشتری پیدا خواهیم کرد.

حسن مکرمی متولد ۵۴/۰۶/۳۱ دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته حسابداری است .

مکرمی “مدرس علوم بانکی و مدیری کارآمد در نظام اقتصادی کشور” است .

این مدیر جوان گلستانی در سال ۱۳۸۰ به استخدام بانک رفاه استان گلستان در آمده است و نظر به شایستگیها و ابتکار در ارائه خدمت، مدارج علمی ، تجربی و تخصصی در علوم بانکی و مالی را بدست اورد و پس از چند سال از شروع فعالیت در این بانک مسئولیت “معاون مالی و اداری بانک رفاه استان خراسان جنوبی” را عهده دار شد و در سال ۱۳۸۶ مدیر نمونه دستگاه های اجرایی در استان خراسان جنوبی معرفی شدند .

مکرمی در مسیر خدمت در بانک رفاه ، مسئولیتهای مهمی با عنوانین “معاون اداری بانک رفاه استان سمنان” و استان یزد را نیز در پرونده مدیریتی خود دارد .

وی در عرصه فعالیتهای پژوهشی و تحقیقاتی هم در حوزه های اقتصاد مقاومتی ، بانک و سرمایه گذاری و سهام بوده است و موفق به کسب امتیازاتی در این عرصه ها هم شده است .

مکرمی را به پاس تلاشهای علمی و پژوهشی به عنوان مدرس نمونه بانک منتخب کردند .

این مدیر جوان و پرتحرک و توان که در ماههای اخیر در صدر رویدادهای اقتصادی رسانه ها و با تشکیل کارگروهی عملیاتی در پی تقویت نظام مالی و اعتباری بانک رفاه کارگران استان می باشد دارای نظراتی کارشناسی و تخصصی در عرصه های اقتصادی و توسعه ای است که در ادامه گفتگو از نظرات ایشان بهره مند خواهیم شد .

گفتنی است مکرمی از تاریخ ۹۶/۱۲/۲۷ مدیر شعب استان گلستان منصوب شده است .

متن این گفتگو بدین شرح است:


رادکانا: از مکرمی مدیر جوان و پویای بانک رفاه کارگران استان گلستان درباره “نقش موثر بانک در رشد و توسعه اقتصادی و برنامه های بانک رفاه استان در تحقق شعار سال رهبر معظم انقلاب” سوال کردیم و اینگونه پاسخ داد:

در بیست سال گذشته در هر نوروز، مقام معظم رهبری برای هر سال نام و شعار خاص را تعیین و تبیین می فرمودند که در فرایند این نام گزاریها در سنوات اخیر به اهمیت موضوع اقتصادی و ضرورت خودکفایی و خود اتکایی توجه جدی شده است و برنامه های اقتصادی اولویت یافته است .

به ویژه از سال ۱۳۹۳ که “اقتصاد مقاومتی” به یکی از اصلی ترین مفاهیم اقتصادی تبدیل شد وسر لوحه تمامی امور قرار گرفت .

امسال نیز در راستای فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از تولید و خرید کالای ایرانی در دستور بانک رفاه قرار گرفته است و بانک رفاه استان گلستان نیز مطابق با اهداف کلان خود و همچنین هم سو با سیاست های اقتصادی کشور همواره نقش موثری در تقویت بنیه های اقتصادی و از جمله بنگاه های تولیدی صنعتی و خدماتی کما فی السابق ایفای نقش خواهد نمود .

رادکانا: مکرمی با اهمیت به شعار سال به رویکرد عملی بانک رفاه استان در تحقق برنامه های تبینی در سال جاری اعلام کرد :

با سر لوحه قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری و با هدف حمایت از اهداف اقتصادی دولت اقدام به اعطای تسهیلاتی جهت خرید کالاهای ایرانی از برند های ایرانی را در دستور کار خود قرار داده و به جامعه معزز بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی تسهیلات طرح انتخاب رفاه که مختصر خرید و لوازم خانگی ایرانی می باشد در دستور کار داریم .

مکرمی همچنین اعلام کرد:

بانک رفاه در جهت بهتر اجرا شدن منویات رهبر گرانقدرمان نسبت به تخصیص اعتبار در حوزه اقتصاد مقاومتی و پایدار برنامه ریزی و اقدام شده است و در آینده نیز بنا دارد این مسئولیت مهم و اثر گذار را به عنوان عضوی از جامعه به صورت قدرتمند ادامه دهد .

رادکانا: مدیر امور شعب بانک رفاه کارگران استان گلستان در فرایند اعطای تسهیلات و روند ارائه تسهیلات اعلام کرد:

بانک رفاه استان ارایه تسهیلات به کارخانجات تولیدی و کارگاه های ارائه کننده محصولات داخلی را در دستور کار سال ۹۷ قرار داده و اهتمام به اجرای طرحهای تسهیلاتی و حمایتی از کارگاههای تولیدی داخلی می باشد .

رادکانا: حسن مکرمی در جایگاه کارشناس اقتصادی و مالی مهمترین راهکار برون رفت از مشکلات اقتصادی در استان گلستان را اینگونه بررسی و پردازش کرد:

به نظر من راهکار های مختلفی برای برون رفت از مشکلات اقتصادی در استان گلستان وجود دارد که خوشبختانه برخی از این راهکارها هم اکنون دارد اجرا می شود و من می توانم با توجه به سابقه ای که در خدمت رسانی در سایر استانها داشته ام این نوید را به هموطنانم در استان گلستان بدهم که روزهای خوبی در اقتصاد گلستان در حال رقم خوردن است .

یکی از راهکار ها عزم جدی مسئولین ارشد استان از جمله استاندار محترم و معاونین گرامی ایشان و سیستم اقتصادی ایشان از جمله مشاوران ، اعضای محترم کارگروه اشتغال و ستاد تسهیل موانع تولید و… برای برون رفت از مشکلات اقتصادی استان است که مهمترین این برنامه ها “سوق دادن سرمایه های مردم به سمت تولید می باشد” .

رادکانا: مکرمی گریزی هم به وضعیت اقتصادی استان و بسترهای فراهم شده طبیعی و منابع زد و به تلاش مدیران استان در رشد اقتصادی و رفع موانع تولید پرداختند .

از ابتدای خدمتم در استان گلستان دنبال فرصتی بودم که به هموطنان ارجمند استان شرایط خوب استان را شرح دهم .

در برخی از استانهایی که توفیق خدمت داشتم این انسجام ، این عزم ،این پیگیری و این اتحاد زیاد پر رنگ نیست.

جلسات منظم و پیگیری های مداومی که از سوی استاندار محترم استان برگزار می شود برای خود من مثال زدنی است و من تاکنون مورد مشابه اینگونه جلسات و پیگیری ها را ندیده ام .

هر واحد اقتصادی که در استان دارای مشکل است با حضور در جلسات رفع موانع تولید، مشکلاتش بررسی می شود، این مسئله خیلی خوب است .

رادکانا: مکرمی به بیان راهکار مناسب اقتصادی برای برون رفت از مشکلات هم اشاره کرد و گفت:

یکی از راهکار های موجود تکیه بر ظرفیت های موجود در استان است؛ برای آنکه بتوانیم از مشکلات اقتصادی استان به راحتی عبور نماییم باید با تکیه بر ظرفیت های ویژه داخلی نسبت به شناخت و بهره برداری مطلوب آن گام های اساسی برداریم. همچنین هم افزایی و بهره مندی از زیرساختهای بخشهای مختلف نقش مهمی در تحقق این مهم دارد .

این استان هنوز نسبت به خیلی از استانهای کشور از آب و هوای مناسب ، کشاورزی ، دامپروری و… برخوردار است ضمن اینکه باید شاکر به درگاه خداوند متعال باشیم و برای استفاده بهینه از این موهبت های الهی برنامه ریزی دقیق داشته باشیم .

لزوم استقرار صنعت هایی که با آب غیر قابل شرب قابل راه اندازی است احساس می شود . استانهای مرکزی کشور به لحاظ نداشتن آب مجبور به تعطیلی بعضی از واحد های تولیدی و صنعتی شده اند و این استان به واسطه مجاورت با دریای خزر این پتانسیل را دارد که روی این شاخص کار بشود.

و همچنین جا دارد به این نکته نیز اشاره کنم که بانکها و سازمانها و هر نفر از هموطنان ما باید در این زمینه گام بردارند تمامی این دستگاه های اجرایی باید به وظایف ذاتی خود آگاه باشد و آن را ارتقا ببخشد این باعث هم افزایی در حل مشکلات اقتصادی استان می شود.

رادکانا: از آقای مکرمی درباره برنامه های حمایتی بانک رفاه برای اجرای طرحهای اشتغال زا و کار آفرین در سطح استان پیگیری کردیم.

یکی از مهمترین مشکلات فرا رو جامعه مشکل بیکاری جوانان است. آیا در نظام مالی و اعتباری بویژه بانک رفاه کارگران برنامه های حمایتی برای رفع این مشکل در دستور کار قرار دارد؟

بخشی از مشکلات جامعه استان مشکل بیکاری جوانان است و بانک رفاه در دو “حوزه کار گروه اشتغال فراگیر و اشتغال مشاغل خانگی” حضور بسیار مناسبی دارد و متقاضیان کار در هر بخشی با مراجعه به اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و ادارات شهرستانی ، نسبت به ارائه درخواست اقدام و بررسی موضوعات با اعضای محترم کار گروه صورت میپذیرد و به بانک های عامل از جمله بانک رفاه معرفی و سپس همکاران من در مجموعه مدیریت شعب استان گلستان اقدام های لازم را جهت تخصیص اعتبار صورت خواهند داد .

رادکانا: مکرمی در ادامه علاوه بر اقدامات دستگاه های دولتی به همت جوانان استان برای کارآفرینی و اشتغال زایی هم اشاره کردند:

هرچند که باید توجه داشته باشیم اشتغال تنها بر عهده دولت نیست و جوانان هموطن ما در استان نیز صرفا نباید به دنبال اشتغال های دولتی باشند.

بعضاً در برخی از واحد های تولیدی مطرح استان با جوانانی روبرو میشوم که با مقداری سرمایه و دانش فنی عظیم خودشان و با غیرتی مثال زدنی اقدام در به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد در استان و حتی کشور نموده اند.

رادکانا: مکرمی در راستای تایید عزم و همت جهادی جوانان در بخش اقتصاد کارآفرینی نمونه ای را در سطح استان گلستان معرفی کرد و گفت :

از جمله می توانم به یک واحد تولیدی ایمپلنت های پزشکی در مینودشت اشاره کنم که بر اساس دانش ایرانی و بومی استان توسط چند جوان تحصیل کرده و متعصب استان در حال فعالیت می  باشد و بانک رفاه نیز بنابر همین وظیفه اجتماعی اقدام به حمایت خاص از اینگونه واحد های اشتغال زا نموده است.

گفتگو از عبدالرسول جوادی بالاجاده مدیرمسئول سامانه اطلاع رسانی سورم سرا

انتهای پیام/

ارسال نظر