چرا آمریکایی ها به دنبال مذاکره با ایران هستند؟
تعداد بازدید تعداد 258 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۹:۴۲ ق.ظ، چهارشنبه، ۱۷ مرداد، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

ترامپ و یارانش این روزها علیرغم تهدیدها و تحریم ها، دم از مذاکره با ایران می زنند ، سیاستی که نشان می دهد نقشه ای جدید در سر دارند.

به گزارش سرویس سیاسی رادکانا به نقل از افکار؛ جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت ترامپ که به اعتقاد کارشناسان از افراد جنگ طلب آمریکا به حساب می آید اخیرا اظهار داشته که ما می خواهیم فشار بی سابقه ای بر ایران اعمال کنیم. با ما مذاکره کنید!

به گزارش افکارنیوز، وی تاکید می کند که جمهوری اسلامی ایران برای خلاصی از دور تازه تحریم‌های آمریکا، باید به میز مذاکره بازگردد.

بولتون تصریح کرد: آنها (ایرانیان) می‌توانند پیشنهاد رئیس‌جمهور (ترامپ) برای مذاکره را بپذیرند؛ پیشنهاد رئیس‌جمهور برای کنار گذاشتن کامل و قابل راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای و موشکی بالستیک است؛ پیشنهاد ما ذیل عبارات متکلفانه توافق ایران که اصلاً برای ما خوشایند نبود، نیست.

وی افزود: اگر ایرانیان واقعاً جدی باشند، به میز مذاکره می‌آیند. خواهیم فهمید که آنها (جدی) هستند یا نه.

اما جالب اینجاست که بولتون هنوز ایرانی ها را نمی شناسد، وی که با منافقین سر و سر دارد کمک چند ده هزار دلاری اش به فرقه رجوی افشا شده در واکنش به تهدید ایران مبنی بر ناممکن بودن ادامه صادرات نفت از تنگه هرمز در صورت توقف صادرات نفت ایران هم واکنش نشان داده و مدعی شده که ایران بلوف می‌زند و اگر چنین کاری کند، «بدترین اشتباه خود را انجام داده است.»

به نظر می رسد آمریکایی ها می خواهند با تهدید و فشار بر مذاکره تصویر ایران را در جامعه جهانی تغییر دهند و بگویند این کشور و این نظام خطرناک است.

اندیشکده اسرائیلی بگین درباره سخنان مقامات آمریکایی و به ویژه ترامپ برای دیدار و مذاکره با مقام‌های ایران نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تمایلی برای برگزاری نشست بدون پیش شرط باحسن روحانی همتای ایرانی خود ندارد و اعلام تعجب برانگیز تمایل به گفت‌‌وگو با حسن روحانی، بخشی از برنامه تنظیم شده حدود یک سال قبل جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا قبل از حضور دوباره در بدنه دولت این کشور بود.

این اندیشکده اسرائیلی افزود: ترامپ با طرح موضوع مذاکره بدون پیش شرط، در پی بد جلوه نشان دادن ایران است.

اندیشکده «بگین ـ سادات» در بخشی دیگر از این گزارش نوشت: اعلام تعجب برانگیز دونالدترامپ به سختی این اتهام که ایران میل به توسعه قابلیت هسته‌ای خود دارد را اثبات می‌کند و در راستای تلاش برای کسب وجهه اخلاقی و تضعیف حمایت‌های اروپا، روسیه، چین از توافق هسته‌ای و با هدف نشان دادن این مسأله است که ایران کشوری سرکش است و پای میز مذاکره نمی‌آید.

اندیشکده یاد شده نوشت: پیشنهاد ترامپ، ایران را در وضعیت دشواری قرار می‌دهد، به طوری‌که عدم پذیریش این پیشنهاد در خدمت اهداف ترامپ است؛ اما قبول توافق (برای گفت‌و‌گو) فشار تندروهای داخل ایران بر رئیس جمهور را افزایش داده و آن‌ها او را تحت فشار این موضوع می‌گذارند که با توجه به سیاست‌های آمریکا، امید کمی به موفقیت وجود دارد.

اما آنچه را که آمریکایی ها باید بدانند این است که جریان های مختلف سیاسی و سلیقه های گوناگون در ایران علیرغم تفاوت ها در مقابل دشمن خارجی متحد و یکپارچه هستند و این موضوع را بارها در طول تاریخ نشان داده اند، ترامپ اگر به سیاست های مشاور جنگ طلب خود برای تهدید ها و تحریم ها ادامه دهد ، آمریکا را بیشتر در دنیا منزوی می کند و استراتژی زورگویی در جهان تمام شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر