شهرستان کردکوی زمینه جذب گردشگران زیادی را دارد/تمامی مدیران برای معرفی درخور شأن کردکوی همت کنند
تعداد بازدید تعداد 683 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۲:۴۷ ب.ظ، دوشنبه، ۲۹ مرداد، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

قرار گرفتن خرابه های شهر و دیوار تاریخی تمیشه مربوط به دوره سامانی، میل تاریخی رادکان، جاده و پل های شاه عباسی و چندین تپه باستانی که قدمت چنین هزارساله دارند ، همگی مؤید آن است که کردکوی از ارزش تاریخی و فرهنگی کهنی برخوردار بوده که میتواند ظرفیت بسیار غنی در جذب گردشگران خارجی و داخلی باشد.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا؛ یکی از مهمترین صنایع در حال توسعه در کشور ، صنعت گردشگری و توجه دولت و مسئولان منطقه ای و استانی به ظرفیتهای این صنعت و پتانسیلها در صنایع دستی و میراث فرهنگی می باشد .

مهمترین عامل حفظ پیشینه ها و تاریخ اقوام با اقدام پژوهشی و تحقیقاتی و شناسایی میراث فرهنگی و مهمتر از آن نگهداشت و معرفی آن به نسلهای امروز و آینده است .

صنایع دستی نیز حاصل هنر ، ذوق و سلیقه و شکوفایی هنری با صنعت خانگی روستاییان است که دارای بار و ارزش بسیار می باشد .

شهرستان کردکوی و روستاهای تابع به لحاظ برخورداری از تاریخ و فرهنگ کهن ، زیستگاههای دوران و عصرهای پیشین و تپه ها و قلعه ها و مهمتر از آن برخورداری از موهبت خدادادی در طبیعت بکر جنگل ، دشت و نزدیکی به دریا و صنایع دست ساز و تولیدی روستا نشینان دارای اهمیتی بسیار در منطقه و استان می باشد.

یکی از گردشگاههایی که با نقطه هدف توسعه گردشگری مورد توجه قرار دارد؛ پارک جنگلی امام رضا (ع)، آبشار دِاو، جاده تاریخی شاه عباسی ، برج تاریخی رادکان، دهکده ییلاقی درازنو ، شهر تاریخی تمیشه و تپه های بالاده و… حلوای سیاه ، تولید رب انار و هلی و صنایع ریسندگی چون چادر شب و حوله و سفره و… میراث های معنوی چون نخل پا و آیین جوش زنی در عزاداری و مراسمات مذهبی همه و همه از ظرفیتهای مهم این شهرستان است .

به همین اهمیت گفتگویی را با حمید منوچهری رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کردکوی ترتیب داده شد که به نظر شما مخاطبین گرامی رسانده می شود.

متن این گفتگو بدین شرح است:


اولین کلام محبت و احترام آمیز این مدیر شهرستان کردکوی:

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت هم استانیها و همشهریان عزیز و عرض خسته نباشید ویژه دارم خدمت مدیریت این رسانه فعال و پرمحتوا.

آقای منوچهری رییس اداره گردشگری شهرستان کردکوی ، ظرفیت بالای گردشگری را ، از چند بعد بررسی کرد و اینگونه به این مهم پرداخت:

قرار گرفتن خرابه های شهر و دیوار تاریخی تمیشه مربوط به دوره سامانی، میل تاریخی رادکان، جاده و پل های شاه عباسی و چندین تپه باستانی که قدمت چنین هزارساله دارند ، همگی مؤید آن است که کردکوی از ارزش تاریخی و فرهنگی کهنی برخوردار بوده که میتواند ظرفیت بسیار غنی در جذب گردشگران خارجی و داخلی باشد.

همچنین برخورداری از طبیعت بکر و خدادای همچون آبشارهای دوآب و هفت طبقه، دهکده های ییلاقی و گردشگری درازنو، جهان نما، کنداب، حاجی آباد، چمن ساور و… پارک جنگلی امام رضا (ع) کردکوی، آب بندان های زیبای بنکلاته، بالاجاده، نامن، یساقی، میاندره و … روستاهای هدف گردشگری و دهها جاذبه زیبای طبیعی که نظر هر گردشگری را به خود جلب می نماید ، موجب شده است که کردکوی را به قطب اکوتوریسم و طبیعت گردی در غرب استان گلستان تبدیل نماید.

از آقای منوچهری درباره مهمترین برنامه های توسعه آن اداره پرسیدیم و گفت:

از مهمترین برنامه های میراث فرهنگی در توسعه صنعت گردشگری شهرستان میتوان به این موارد اشاره نمود:

* تشویق و ترغیب سرمایه گذاران در زمینه جذب سرمایه گذاری بیشتر در حوزه گردشگری

* احیای هنرهای سنتی و بومی و محلی جهت ایجاد زمینه های جذب بیشتر گردشگران داخلی و خارجی از جمله حصیربافی و کوب بافی

* توسعه روستاهای هدف گردشگری

* ایجاد زیرساختهای گردشگری جهت جذب سرمایه گذاری در حوزه گردشگری

* ایجاد بازارچه و نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان

* ایجاد موزه شهرستان

* شناسایی و ثبت آثار تاریخی دارای قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کردکوی به پربازدیدترین اماکن گردشگران از مناطق گردشگری شهرستان نیز اشاره داشت:

مهمترین آماری که می شود در این خصوص ارائه نمود آمار تعطیلات نوروزی می باشد.

در نوروز ۹۷ مسافران در مقوله های آماری به شرح ذیل مورد بررسی قرار گرفته اند:

که از پربازدیدکننده ترین گردشگاهها میتوان به پارک جنگلی امام رضا (ع)، مسجد بین راهی امام خمینی و دهکده گردشگری و نوروزگاه النگ که در نوروز ۹۷ برپا گردید اشاره نمود.

همچنین به مهمترین خدمات اداره در سال گذشته اشاره داشت:

از مهمترین برنامه های اداره میراث فرهنگی در سال گذشته با مساعدتها و همکاریهای ارزشمند فرماندار شهرستان و مدیرکل میراث فرهنگی استان می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

* احداث مجتمع خدماتی یزدان محله درازنو شامل: نمازخانه و سرویس بهداشتی که عرصه آن توسط فرزند مرحوم یزدان نجاتی (غلامرضا نجاتی) اهدا گردید.

* احداث سرویس بهداشتی ۴چشمه در منطقه بنکلاته و ایجاد محیط تفرجگاهی جدید شهرستان

* پیگیری جهت احداث بازارچه صنایع دستی

* پیگیری جهت احداث موزه شهرستان

* ایجاد مرکز تخصصی حصیربافی در مهترکلاته شهرستان کردکوی به عنوان اولین مرکز تخصصی حصیر بافی در استان

* ثبت ۶ اثر ارزشمند تاریخی، فرهنگی و صنایع دستی شامل تپه های حسن آباد، نرگس تپه، قلعه داراب، شاه تپه، حصیربافی و کوببافی

* ارائه تسهیلات مشاغل خانگی و روستایی به هنرمندان واحد صنایع دستی به تعداد ۱۰۰ نفر با مبلغی بالغ بر ۱ میلیارد تومان

* جذب حداقل ۱۰ متقاضی سرمایه گذاری در بخشهای احداث پروژههای اقامتی و پذیرایی و بویژه بومگردی

* اعطای مبلغ ۵/۴ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به متقاضیان سرمایه گذاری در بخش

گردشگری

آقای منوچهری، نگاهی به ستاد سفر شهرستان نیز داشت:

ستاد اجرایی خدمات سفر بصورت دائمی و به ریاست فرماندار شهرستان و دبیری این اداره فعال می باشد.

این ستاد علیرغم دائمی بودن ولیکن در ایام عید و تابستانها متشکل از دستگاههای اجرایی ذیربط در بحث خدمات دهی به مسافران بصورت ویژه فعالیت می نماید تا اینکه مسافران با خاطراتی خوش و به یاد ماندنی از این شهر عزیمت نمایند.

از جمله فعالیتهای این ستاد میتوان به موضوع اسکان مسافران و بویژه فعالیت ستاد اسکان آموزش و پرورش و فعالیت مضاعف خانه مسافرها و همچنین تشکیل اکیپهای نظارتی ویژه با بازدیدهایی مستمر بر فعالیت صنوف خدمات رسان به مسافران تابستانی نام برد.

از منوچهری پرسیدیم که آیا منطقه ظرفیت پذیرش توریست را دارد؟ که گفت:

همانطور که در بالا اشاره نمودم وجود میل تاریخی رادکان، دیوار و شهر تاریخی تمیشه و دهها اثر ارزشمند تاریخی و فرهنگی و همچنین برخورداری از جاذبه های بکر و خدادادی ازجمله، آبشارهای شادان هفت طبقه و دوآب، ارتفاعات زیبای درازنو و جهانما و ده ها جاذبه گردشگری زیبا در شهرستان همگی زمینه هاییست که سالانه تعداد زیادی از گردشگران را به خود جلب می نماید.

توصیه رییس اداره شهرستان به گردشگران جهت بازدید از مناطق گردشگری کردکوی:

شهرستان کردکوی همانطوری که عرض نمودم دارای ویژگیهای شاخص در بخش گردشگری می باشد که مسیر سرسبز گلستان را به عنوان مقصد یا معبر سفر انتخاب می کنند، لذا دعوت می شود که از جاذبه های شهرستان کردکوی دیدن نمایید و ما را از هرگونه پیشنهاد و انتقادی در راستای ارتقا و توسعه صنعت گردشگری شهرستان بی نصیب ننمایید.

آقای منوچهری به ظرفیت اسکان گردشگران در شهرستان کردکوی هم اشاره ای کرد:

بطور کلی شهرستان کردکوی در بخش اقامت مسافران در هتل، هتل آپارتمان و خانه مسافر تعداد ۲۵۰ تخت ظرفیت در شبانه روز دارد.

که به این تعداد نیز ظرفیت مدارس اسکان، مهمانسراهای دولتی و خانه های مسافر بدون مجوز را نیز باید به آن اضافه نمود.

درخصوص آمار مسافران نیز میتوان به آمار بیست روز نوروزی سال۹۷ به شرح ذیل اشاره نمود:

تعداد اقامت کننده در هتل، هتل آپارتمان، خانه مسافر،مدارس، مهمانسراها و… به تعداد ۴۷۱۴۸ نفر.

تعداد بازدید کننده از جاذبه های تاریخی، تفریحی و گردشگری  به تعداد ۵۸۱۶۵۵ نفر.

در این بخش انتظارات مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کردکوی را سوال کردیم که گفت:

با عنایت به همدلی، همکاری و تعاملی که در سطح شهرستان با مدیریت آقای قدمنان فرماندار شهرستان فی ما بین دستگاههای اجرایی شهرستان شکل گرفته است، انتظار میرود در سالهای آتی گردشگری با رشدی مضاعف به سمت توسعه شهرستان گام بردارد و انشاءالله با حمایتهای مادی و معنوی دکتر هاشمی استاندار گلستان و مهندس کریمی مدیر کل میراٍث فرهنگی استان که در گذشته نیز وجود داشته است، شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر این صنعت در شهرستان کردکوی باشیم.

در پایان با توجه به ظرفیتها و ابعاد مختلف فعالیتهای مختلف در میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی در شهرستان و معرفی آن در جهت گردشگری انشالله در آینده به تفصیل در گفتگوهایی با رییس اداره و کارشناسان برای مخاطبین گرامی برنامه ریزی و ترتیب خواهیم داد .

با تقدیر و تشکر از آقای منوچهری که وقتی را در اختیار این رسانه قرار دادند .

گفتگویی از عبدالرسول جوادی بالاجاده

انتهای پیام/

ارسال نظر