پلهای تاریخی جاده شاه عباسی “بزپل و سیکاپل” ثبت ملی می شوند
تعداد بازدید تعداد 156 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۱۰:۵۳ ق.ظ، شنبه، ۱۹ آبان، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

با تلاش و پیگیری مسئولان منطقه ای و استانی “پلهای تاریخی جاده شاه عباسی بزپل و سیکاپل” ثبت ملی می شوند.

به گزارش سرویس گردشگری رادکانا؛ با تلاش و پیگیری مدیران اداره میراث فرهنگی شهرستان کردکوی و استان گلستان دو بنای تاریخی در جاده شاه عباسی “بزپل و سیکاپل” هم در آینده نزدیک به آمار آثار ثبتی تاریخی افزده خواهد شد و به ثبت ملی خواهد رسید.

پرونده های این دو بنای ارزشمند در حال بررسی تخصصی و کارشناسی می باشد تا پس از انجام فرایند اداری و تایید و دفاع از پروژه ها، به ثبت تاریخی ملی برسند.

گفتنی است دو اثر تاریخی “بز پل و سیکا پل” در شمال روستای بالاجاده و در جاده تاریخی شاه عباسی می باشد که مراحل تحقیق و بررسی این دو اثر مدتهاست در دست محققین اداره میراث فرهنگی است.

گفتنی است؛ در دوره صفوی به دستور شاه عباس و جهت دسترسی سریع و راحت کاروانیان جاده های ارتباطی در سراسر ممالک تحت امر احیاء و احداث شده است.

ازجمله جاده سنگفرش معروف به جاده شاه عباسی که استانهای گیلان و مازندران را به مرکز شاهی یعنی اصفهان متصل می کرد.

در اثر گذشت زمان بخش اعظم این جاده از بین رفته است در استان گلستان در جنوب شهرستان کردکوی بقایای جاده شاه عباسی حدفاصل روستاهای سرکلاته، سالیکنده، کردمحله و بالاجاده دیده می شود.

جاده را با قلوه سنگ، گل، آهک بازسازی کرده اند و در بین راه چند دهنه پل با مصالح سنگ و آجر (سیکاپل، بز پل) جهت تردد کاروانیان بر روی رودخانه های دائمی و فصلی نیز احداث نموده اند.

سطح جاده را نسبت به اراضی حاشیه مقداری بالا آورده اند و دو طرف آن را کنده اند تا آب بر جاده نیفتد. گذر جاده سه متر بوده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر