دریا کمترین سهم مرزی و بیشترین تبادلات اقتصادی کشور را دارد/ سخت‎ترین صنعت در دنیا ناودریایی و آسانترین خودرو است/ ناو را ساختیم اما در ساخت خودرو مانده‎ایم!
تعداد بازدید تعداد 108 تاریخ ارسال تاریخ ارسال: ساعت ۹:۲۱ ق.ظ، پنج شنبه، ۱۵ آذر، سال ۱۳۹۷ نظرات بدون نظر

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: سخت ترین صنعت در دنیا ساختن ناودریایی و آسان ترین آن ساخت خودرو است و ما با تکیه بر توان داخل و خودباوری توانستیم ناو دریایی را بسازیم اما برخی تا زمانی که فلان شرکت خودروسازی از کشور می رود تب می کنند.

به گزارش سرویس اجتماعی رادکانا به نقل از گلستان ما؛ امیر دریا دار خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش امروز در گردهمایی عظیم انقلابیون جوان در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی درباره وضعیت و جایگاه ایران در طی ۴۰ سال گذشته در صنعت دریانوردی اظهار کرد:  تنگه هرمز که مهتربن تنگه راهبردی جهان است در اختیار ماست و دشمن می داند اگر این منطقه به ثبات برسد می تواند باعث پیشرفت کشورهای منطقه شود از این رو تمام تلاش استکبار بر این است تا این منطقه را بی ثبات و ناپایدار کند و جنگ هایی که در کشورهای منطقه به راه می اندازد و آرامش را از آن سلب کرده، به همین علت است.

پیشرفت در سایه امنیت صورت می پذیرد

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: اگر منطقه ثبات و پایداری داشته باشد قدرت، ثروت، تسلط، منزلت و روند تولید می کند و کسی بر دنیا حاکم است که روند را تولید کند و این در شرایطی انجام می شود که امنیت در منطقه برقرار باشد.

وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب بود که ما توانستیم قدر منابع آبی خود را بدانیم و این پیشرفت ها همه به برکت انقلاب اسلامی ایران صورت گرفته است.

وی با توجه به فرمایشات رهبری درباره اهمیت دریا بیان کرد: مقام معظم رهبری استفاده از دریا را مسئله ای راهبردی می دانند که در پیشرفت کشور تاثیر کلان دارد.

یکی از دلایل مهم جنگ در یمن

امیر دریا دار خانزادی گفت: یکی از دلایلی که امروز در یمن جنگ رخ می دهد که فاجعه انسانی را به دنبال دارد و دستشان را به خون مردم بی گناه آغشته می کنند علاوه بر مسائل سیاسی، مسئله امنیتی و دفاعی نیز می باشد و این به خاطر اهمیت گذرگاهی است که در اختیار یمن است و می خواهند آن را از تسلط این کشور خارج کنند.

وی توضیح داد: دوسوم سطح جهان را آب فرا گرفته و ۹۰ درصد تجارت جهانی نیز از طریق دریا انجام می شود و تمام تمدن های جهان نیز در مناطقی بوجود آمد که از نعمت آب برخوردار بودند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش بیان کرد: دو سوم نفت خام جهان بوسیله کشتی های تانکر حمل می شوند و ۵گذرگاه راهبردی جهان در این منطقه واقع شده است و ۱۷میلیون بشکه نفت از این منطقه دریایی خارج می شود که منافع کشورهایی مانند ژاپن و هند و چین و همچنین کشورهای اروپایی به آن وابسته است.

بیشترین تبادلات اقتصادی از مرز دریایی انجام می شود

امیر دریادار خانزادی ادامه داد: از مجموع کل مرزهای کشور ما ۳۷درصد دریایی هستند و مابقی زمینی که با این وجود بیشترین فعالیت اقتصادی یعنی حدود ۹۳ درصد صادرات و ۸۳ درصد واردات از طریق دریا انجام می شود.

وی گفت: منطقه ریملند که کشور ما در آن قرار دارد بسیار مهم و استراتژیک است و قدرت های بزرگ نیز سعی می کنند متحدان خود را از این منطقه انتخاب کنند.

پیشرفتهای گسترده در امنیت دریایی

فرمانده نیروی دریایی افزود: در بحث امنیت دریا نیز ما پیشرفت های چشمگیری داشتیم و توانستیم در مقابله با دزدان دریایی که روز به روز افزایش می یابند از نفت کش های خود محافظت کنیم.

وی توضیح داد: دزدان دریایی نیز ساخته و تجهیز شده دست آمریکا هستند چون این سوال جدی وجود دارد در ناوی که در حالت عادی میتوان تا شعاع ۵۰متری خود را دید این افراد با کمک تجهیزات پیشرفته که ساخته آمریکا است می توانند تا شعاع چند مایلی نفت کشی را رصد و به آن حمله کنند.

تمام نیروهای ما در داخل آموزش دیده اند

امیر خانزادی با اشاره به تکیه بر توان داخلی گفت: تمام نیروهای ما در داخل کشور آموزش دیده اند و امروز به چنان خودکفایی رسیده ایم که می توانیم تمام قطعات ناوهای خود را داخل کشور تولید کنیم .

وی ادامه داد: در دیداری که با رهبر انقلاب داشتیم به ایشان گفتیم عمر قانونی قطعات ما تمام شده و به علت تحریم نیز قطعه ای را به ما نمی فروشند ایشان با صراحت به ما گفتند عمر قانونی دروغ است بروید دنبال عمر انقلابی و همین باعث شد ما امروز ناوشکنی را داشته باشیم که ۵۵ سال در اقیانوس فعالیت می کند در حالی که به ما می گفتند ظرفیت آن برای دریاست.

سخترین صنعت جهان را با توان داخل ساختیم

فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: سخت ترین صنعت در دنیا ساختن ناودریایی و آسان ترین آن ساخت خودرو است و ما با تکیه بر توان داخل و خودباوری توانستیم ناو دریایی را بسازیم اما برخی تا زمانی که فلان شرکت خودروسازی از کشور می رود تب می کنند و قادر به ساختن خودروی با کیفیت نیستند که این به دلیل در نظر نگرفتن ظرفیت های داخلی است.

وی افزود: امروز نیروهای ما آنچنان در کشور آموزش دیده اند که وقتی موج شکنی گسترده اطراف ناو را فرا می گیرد نیرو به گونه ای رفتار می کند که در کنار حوض آبی ایستاده است و تمام این آموزش ها نیز در داخل کشور انجام می شود.

تهیدات فقط با اقتدار مهار می شود

فرمانده دریایی ارتش گفت: وقتی با اقتدار وارد میدان شویم می توانیم تهدیدات را مهار کنیم و با تکیه بر همین اقتدار است که جمهوری اسلامی در سه دوره اجلاس نیروهای دریایی با رای خود آمریکا را از عضویت در آن حذف کرده است.

وی افزود: دشمنی استکبار نه به خاطر انرژی هسته ای، موشکی و… است بلکه به دلیل این است انقلاب اسلامی دست آنان را از ظرفیت های عظیمی که در منطقه وجود داشته کوتاه کرده است و همچنان سایه نحس این دشمنی در طول تمامی سال های انقلاب اسلامی ایران وجود خواهد داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر